4 miejsca w Gdańsku, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Artykuł sponsorowany
Nie bez powodu Gdańsk to jeden z najchętniej wybieranych turystycznych kierunków w Polsce – morze, plaże, Stare Miasto, muzea, galerie i masa innych atrakcji są tutaj na wyciągnięcie ręki. Ale jeśli nie lubisz podążać za tłumem i chciałbyś odkryć drugą, wciąż mniej znaną stronę miasta,to jesteś we właściwym miejscu. Dzięki naszemu przewodnikowi poznasz zakątki położone z dala od turystycznego zgiełku, lecz nie mniej fascynujące.

Stocznia
Od pamiętnych wydarzeń sierpnia ’80 stocznia wciąż zmienia swoje oblicze, ale to być może ostatnie chwile, by zobaczyć ją w takiej postaci. Według planów modernizacji w przyszłości cały obszar postoczniowy ma zostać zrewitalizowany, a na jego miejscu powstanie nowa dzielnica zwana Młodym Miastem Gdańsk. Już teraz miejsce jest wielkim placem budowy, jednak mimo to warto przekroczyć jej historyczną bramę.

Tuż przed nią usytuowany jest symbol walki z władzą komunistyczną – pomnik Trzech Krzyży, a po jej przekroczeniu uwagę zwraca budynek Europejskiego Centrum Solidarności. Znaj-duje się tu stała wystawa „Droga do Wolności” upamiętniająca czasy, w których stocznia skupiała uwagę całego świata. W historycznej Sali BHP znajduje się kolejna warta zobaczenia ekspozycja – „Drogi do Porozumienia”.

Prezentuje ona historię i idee solidarnościowej walki o wolności słowa i religii, praworządności, równości, wolności, godności pracy i prawa do organizowania się w obronie swoich praw. Na wystawę składają się miedzy innymi: fotografie, filmy i nagrania dźwiękowe, dokumentujące wydarzenia doprowadzające do powstania demokracji w Polsce, a także ikonografia związana z Solidarnością, muzealia z Sierpnia 1980 czy urządzenia podziemnej poligrafii.

Murale na Zaspie
Niewiele osób wie, że murale z gdańskiej Zaspy zostały wyróżnione przez amerykański portal Huffington Post jako jedyne przykłady wielkoformatowego malarstwa ściennego z Polski i znalazły się wśród kolekcji z Londynu, Nowego Jorku, Lizbony czy Moskwy. Po raz pierwszy monumentalne ściany blokowisk osiedla Zaspa stały się płótnem dla artystów w 1997 roku podczas festiwalu zorganizowanego w ramach obchodów tysiąclecia Gdańska.Stworzono wówczas 11 murali, jednak po tym wydarzeniu inicjatywę zawieszono aż na 11 kolejnych lat.
Murale wróciły w 2008 roku, kiedy na bloku, gdzie w latach ‘80 mieszkał Lech Wałęsa z rodziną powstał obraz autorstwa Piotra Szwabego upamiętniający przyznanie liderowi „Solidarności” Pokojowej Nagrody Nobla. Rok później zorganizowano pierwszy Festiwal Monument Art, który trwa do dziś i od tego czasu, co roku powstaje kilka nowych murali. Organizatorzy festiwalu podjęli wyzwanie, by zmienić odhumanizowane oblicze blokowiska. Monumentalne powierzchnie ścian bloków oraz otwarte przestrzenie alei to,wymarzone otoczenie dla wielkoformatowych malowideł, które stały się wizytówką Zaspy.

Biskupia Górka i Dolne Miasto
Do niedawna dwie zapomniane przez mieszkańców i turystów dzielnice, dzisiaj przeżywają swój renesans dzięki grupom lokalnych przewodników, którzy oprowadzają po przepięknych zakątkach położonych tak niedaleko Śródmieścia, a mimo to zupełnie pomijanych w prze-wodnikach.Spacerując brukowanymi uliczkami Biskupiej Górki pośród urokliwych kamieni-czek z przełomu XIX i XX wieku, mamy szansę poczuć klimat przedwojennego Gdańska.

Tutaj też znajduje się miejsce, z którego rozciąga się najpiękniejsza panorama na Śródmieście. Żeby dotrzeć do Dolnego Miasta, wystarczy zboczyć z Traktu Królewskiego i po pięciu minutach jesteśmy na miejscu. Tutaj znajdziemy nie mniej ciekawe miejsca do eksploracji dawny młyn, Królewską Fabrykę Karabinów, zabytkową zajezdnię, modernistyczny budynek Gdańskiego Monopolu Tytoniowego, bastiony oraz Szpital NMP.

Warto zajrzeć do miejsc położonych blisko centrum Gdańska, a jednocześnie tak innych od obowiązkowych atrakcji, jakie znajdziemy na turystycznym szlaku. Co ważne, w pobliżu każdego z nich bez trudu znajdziemy komfortowy nocleg. Miasto oferuje szeroki wybór miejsc zakwaterowania przystosowanych do zaspokajania różnych potrzeb – od luksusowych apartamentów i eleganckich hoteli, jak Best Western Hotel Bonum Exterior, po kameralne i komfortowe pokoje gościnne. Każdy znajdzie coś najodpowiedniejszego dla siebie czy to w centrum miasta czy w nadmorskich dzielnicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto