Wybierz region

Wybierz miasto

  80-lecie powstania Gimnazjum Polskiego

  Autor: (jes)

  2002-05-14, Aktualizacja: 2004-12-18 00:42

  To było niezwykłe spotkanie. Wczoraj, 13 maja, w 80 rocznicę uroczystego otwarcia Gimnazjum Polskiego Macierzy Szkolnej w Wolnym Mieście Gdańsku w auli swojej dawnej szkoły (obecnie Centrum Kształcenia Ustawicznego) ...

  To było niezwykłe spotkanie. Wczoraj, 13 maja, w 80 rocznicę uroczystego otwarcia Gimnazjum Polskiego Macierzy Szkolnej w Wolnym Mieście Gdańsku w auli swojej dawnej szkoły (obecnie Centrum Kształcenia Ustawicznego) przy ul. Jana Augustyńskiego zebrało się 126 wychowanków tej niezwykłej placówki oświatowej. Przyjechali z całej Polski, Europy i Ameryki.

  Z okolicznościowych wystąpień i snutych w kuluarach wspomnień wyłania się obraz szkoły, która była bastionem polskości. W czasie okupacji hitlerowskiej 16 pedagogów i woźny oraz 22 wychowanków Gimnazjum Polskiego zginęło w obozach lub w walce.
  - Mieliśmy wspaniałych profesorów, najlepszych wykładowców, ściągniętych do naszej szkoły z całej Polski - zapewnia Budzimira Wojtalewicz.

  Okazją do snucia wspomnień było towarzyskie spotkanie w szkolnym klubie. Dzięli zachowanym zdjęciom i pamiątkowym dokumentom wychowankowie z sentymentem powracali pamięcią do wydarzeń z młodości oraz nazwisk, m.in. ks. Leona Miszewskiego, dr. Franciszka Kubacza, Władysława Paneckiego i Jana Augustyńskiego, dyrektora szkoły.
  Jubileuszowe spotkanie upamiętniać będzie tablica, ufundowana przez Radę Miasta Gdańska.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)