Wybierz region

Wybierz miasto

  Będzie prawie jak u szejka

  Autor: Adam Suska

  2005-03-01, Aktualizacja: 2005-03-01 17:35

  Niespełna dwa miesiące pozostały do pierwszego w Polsce turnieju Grand Prix florecistek - Dwór Artusa PKO BP. Na przełomie maja i czerwca do Gdańska zjedzie cała światowa czołówka.

  Niespełna dwa miesiące pozostały do pierwszego w Polsce turnieju Grand Prix florecistek - Dwór Artusa PKO BP. Na przełomie maja i czerwca do Gdańska zjedzie cała światowa czołówka. W puli nagród turnieju znajduje się 18 tys. Euro.
  - Wystąpiliśmy do Międzynarodowej Federacji Szermierczej o przyznanie nam prawa do zorganizowania zawodów o Puchar Świata, ale nie spodziewaliśmy się, że od razu otrzymamy imprezę rangi Grand Prix, w której zdobywa się podwójną ilość punktów do rankingu - wyjaśnia genezę powstania imprezy Cezary Siess, prezes firmy Sietom, która organizuje turniej wspólnie z miastem Gdańsk oraz Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu. - Mamy ambicję, aby wszystkie uczestniczki wyniosły z naszego miasta miłe wspomnienia. Roztoczymy nad nimi opiekę od momentu przyjazdu aż do pożegnania.
  W porównaniu z turniejami tenisowymi, pula nagród w Gdańsku nikogo nie szokuje, choć w szermierce 18 tysięcy euro to grosz nie do pogardzenia.
  - Na większości turniejów PŚ nie ma nagród pieniężnych. Najczęściej są upominki w postaci ładnej biżuterii lub wyrobów, z których słynie dane miasto lub region. Wyższe od naszej pule nagród pieniężnych zdarzają się tylko w krajach arabskich Katarze i Kuwejcie - twierdzi Ryszard Sobczak, dyrektor gdańskiego turnieju. 18-tysięczna pula nagród zostanie podzielona na dwie równe części. 9 tysięcy podzielą między siebie najlepsze ekipy w turnieju drużynowym, drugie 9 tys. trafi do kieszeni najlepszych florecistek w turnieju indywidualnym. Jego triumfatorka otrzyma czek na 3 tys. euro.
  Organizatorzy spodziewają się przyjazdu ponad 100 zawodniczek. Wraz z osobami towarzyszącymi (trenerzy, lekarze, sędziowie) liczba uczestników imprezy wyniesie ok. 250-300 osób. Zorganizowanie im pobytu, to ogromne przedsięwzięcie logistyczne, wymagające zaangażowania jeszcze większej liczby wolontariuszy.
  Organizatorzy pracują planowo i zapewniają, że w przygotowaniach nie ma opóźnień. Próba generalna odbędzie się 17 kwietnia podczas zawodów Pucharu Polski "O Trójząb Neptuna".
  Impreza po raz pierwszy odbywać się będzie przy użyciu najnowszej aparatury technicznej. Z jednego miejsca na widowni, za pośrednictwem ekranów plazmowych, śledzić będzie można równocześnie wydarzenia na wszystkich czterech planszach.
  Z finałowych walk turnieju drużynowego (1 maja) bezpośrednią transmisję przeprowadzi TVP w programie 1.

  Zgoda buduje...

  Ryszard Sobczak
  dyrektor turnieju
  - Bardzo wiele szermierczych turniejów na świecie przybiera nazwy najwspanialszych zabytków miejscowości, w których się odbywają. Powstające w XIV wieku, w miastach hanzeatyckich, Dwory Artusa szczyciły się tym, że zbierały się w nich skłócone środowiska, siadały przy okrągłym stole i za przykładem dworu króla Artura, godziły skłócone środowiska. Chcieliśmy dzięki naszemu turniejowi przypomnieć w Gdańsku tę piękną tradycję. Ponieważ turniej ten będzie imprezą cykliczną, organizowaną w Gdańsku co rok, nie wykluczam, że w przyszłości finałowe walki organizować będziemy w Dworze Artusa.

  Szermierka w Gdańsku

  Gdańsk posiada bogate tradycje w organizowaniu imprez szermierczych. W 1963 roku odbyły się tutaj mistrzostwa świata, w 1997 mistrzostwa Europy, a w 2001 mistrzostwa świata do lat 20. Firma Sietom, której siedziba znajduje się w Grodzie nad Motławą, od dwóch lat organizuje cykl turniejów Pucharu Polski. Większość odbywa się na obiektach oliwskiej AWFiS. Ukoronowaniem tych działań było przyznanie przez Międzynarodową Federację Szermierczą (FIE) prawa do przeprowadzenia zawodów Grand Prix Pucharu Świata we florecie kobiet. Roczny cykl zawodów PŚ w szermierce to 14 imprez w każdej broni, w tym pięć o randze Grand Prix.


  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)