Wybierz region

Wybierz miasto

  Cała policja pójdzie do Złotej Karczmy?

  Autor: Maciej Pawlikowski

  2008-02-09, Aktualizacja: 2008-02-09 11:01

  Do 2012 roku miałaby powstać w Gdańsku nowa Komenda Wojewódzka Policji. Śmiały plan jej zbudowania w Złotej Karczmie, gdzie KWP dysponuje wolnym terenem [ok. 12 ha - dop. red.], mają dowódcy z pomorskiego garnizonu.

  Do 2012 roku miałaby powstać w Gdańsku nowa Komenda Wojewódzka Policji. Śmiały plan jej zbudowania w Złotej Karczmie, gdzie KWP dysponuje wolnym terenem [ok. 12 ha - dop. red.], mają dowódcy z pomorskiego garnizonu.
  Nowy gmach KWP nie jest jednak żadnym zbytkiem ani kaprysem, lecz potrzebą chwili. Ma się w nim znaleźć miejsce dla wszystkich 1300 funkcjonariuszy i 500 cywilów, pracujących obecnie we wszystkich wydziałach KWP. Budynek przy ul. Okopowej od dawna jest bowiem dla nich o wiele za mały. Kilka wydziałów KWP musiało zatem zostać ulokowanych w innych policyjnych budynkach w Trójmieście. Drogówka mieści się więc na ul. Kartuskiej w Gdańsku, Laboratorium Kryminalistyczne, wydziały finansowy, zamówień publicznych i gospodarki materiałowo-technicznej w dawnym schronisku Hitlerjugend na Biskupiej Górce. Na ul. 3 Maja znajduje się z kolei Wydział Transportu KWP, a w ośrodku w Złotej Karczmie chociażby Wydział Postępowań Administracyjnych. W budynku sopockiej komendy miejskiej, na ul. Armii Krajowej, kąt dla siebie znalazły natomiast wydziały przestępczości gospodarczej i zwalczania korupcji.
  - Niekiedy tracimy sporo czasu, jeżdżąc między Biskupią Górką, Złotą Karczmą i Okopową. Podzielona komenda to także większe koszty związane chociażby z paliwem do radiowozów, krążących między wydziałami KWP - mówi jeden z pomorskich oficerów policji.
  Koncepcja budowy nowej komendy zakłada, że będzie ona kosztować około 80 mln zł. Taka kwota to jednak zbyt duży wydatek dla budżetu pomorskiego garnizonu policji. Jego szefowie liczą w związku z tym również na współpracę z gdańskim Urzędem Miejskim oraz z pomorskim Urzędem Marszałkowskim. Niewykluczone jest także pozyskanie na ten cel dotacji z Unii Europejskiej, w ramach jednego z jej programów operacyjnych.
  - Prezydent Adamowicz podejmował już działania, żeby ten pomysł mógł być zrealizowany. Widzimy taką potrzebę i ze strony magistratu zrobimy wszystko, żeby współpracować z policją w tej kwestii - tłumaczy Michał Piotrowski, z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
  Gdyby pomysł budowy nowego gmachu komendy wojewódzkiej udało się zrealizować w ciągu najbliższych czterech lat, jeszcze przed pierwszym gwizdkiem Euro 2012 [miejmy nadzieję, że uda się nam wybudować stadiony - dop. red.], gdańscy i pomorscy stróże prawa mieliby nowe siedziby. Do obecnego budynku KWP przy ul. Okopowej przeniosłaby się gdańska Komenda Miejska Policji. Zajmowany przez nią obecnie budynek, na ul. Nowe Ogrody, mógłby zostać przekazany przez policję gminie, w zamian za wsparcie budowy nowej KWP.
  Nowa siedziba pomorskiej policji w Złotej Karczmie ma spełniać także ważną rolę podczas mistrzostw w 2012 roku. W tym budynku mogłoby się bowiem znajdować centrum koordynacji sił czuwających nad bezpieczeństwem podczas organizowanego przez nas za cztery lata Euro.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)