Wybierz region

Wybierz miasto

  Most na wyspę

  Autor: Kazimierz Netka

  2005-01-21, Aktualizacja: 2005-01-20 18:34

  Jeszcze w tej dekadzie mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej przestaną czuć się odcięci od reszty Gdańska. Doczekają się bowiem solidnego połączenia z lądem. Teraz dojazd jest możliwy chybotliwym mostem pontonowym, albo ...

  Jeszcze w tej dekadzie mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej przestaną czuć się odcięci od reszty Gdańska. Doczekają się bowiem solidnego połączenia z lądem.
  Teraz dojazd jest możliwy chybotliwym mostem pontonowym, albo promem. Przeprawy te zawodzą, zwłaszcza latem, w pełni sezonu turystycznego.
  - Most jest potrzebny stałym mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej oraz turystom - mówi Antoni Szczyt, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Bez dogodnego dojazdu nie ma co marzyć o rozwoju turystyki na wyspie.
  Wyspa Sobieszewska staje się dla turystów coraz atrakcyjniejsza. W ubiegłym roku zaczęło w Sobieszewie funkcjonować strzeżone kąpielisko morskie. Do tamtejszych hoteli przyjeżdża wielu zagranicznych gości. Nieraz zdarzało się, że nie mogli w terminie opuścić wyspy, bo przeprawa była nieczynna.
  Na szczęście, udało się wprowadzić budowę mostu do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Gdańska.
  - To nadzieja, że most powstanie - mówi Bartosz Gast, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej. - Na tę inwestycję wydano już 120 tysięcy złotych. W WPI na lata 2005 - 2009 przewidziano 20 mln złotych. W tym, planowana jest ścieżka rowerowa.
  Most pontonowy w Sobieszewie, funkcjonujący do tej pory, ma 180 metrów długości. Składa się z dziewięciu przęseł, z których środkowe, o szerokości 30 m, jest ruchome. Uchylane jest, gdy trzeba przepuścić żaglówki i inne jednostki pływające - turystyczne i towarowe. Po moście pontonowym mogą poruszać się pojazdy o ciężarze całkowitym do 15 ton.
  - Nowy most będzie miał nośność 50 ton - mówi Romuald Nietupski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Przewidziano też przebudowę przeprawy w Przegalinie. Początek w 2007 roku, a zakończenie w 2009. Zbudowany zostanie most stały ze zwodzonym przęsłem.
  To będzie drugi nowy most przez Martwą Wisłę w Gdańsku. Pierwszy, wzniesiony kilka lat temu, łączy miasto i resztę kraju z wyspą Stogi oraz ze znajdującym się na niej Portem Północnym.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)