Wybierz region

Wybierz miasto

  Odtwarzanie ul. Oborniki

  Autor: Jacek Sieński

  2003-05-06, Aktualizacja: 2004-12-17 23:25

  Do rekonstrukcji starej gdańskiej uliczki Oborniki o długości ponad 13 m (będzie najkrótszą w mieście) przystąpiła wczoraj ekipa kamieniarzy. Jest ona boczną uliczką od ulicy Podwale Stromiejskie i przylega do ...

  Do rekonstrukcji starej gdańskiej uliczki Oborniki o długości ponad 13 m (będzie najkrótszą w mieście) przystąpiła wczoraj ekipa kamieniarzy.


  Jest ona boczną uliczką od ulicy Podwale Stromiejskie i przylega do siedziby firmy piekarniczo-cukierniczej Grzegorza Pellowskiego. Po wojnie, tak jak wiele historycznych traktów drogowych, została zasypana i zapomniana.


  - Do jej odtworzenia namówił mnie prof. Andrzej Januszajtis - mówi Pellowski. - Istniała ona jeszcze w latach 50., ale później ją zasypano. Ostatnio, po zakończeniu prac budowlanych przy naszym budynku, odkopaliśmy oryginalną nawierzchnię ułożoną z bruku bazaltowego i jeden krawężnik. Wydobyliśmy te kamienie i teraz układamy je na nowo. Jednak uliczka znajduje się o pół metra wyżej, niż była dawniej. O tyle bowiem podniesiono w latach 60. ulicę Powale Staromiejskie. Na budynku firmy umieścimy ozdobną tablicę z piaskowca, z wyrzeźbioną nazwą, taką jakie oznaczają ulice na Głównym Mieście.


  Zdaniem prof. Januszajtisa, prezesa Stowarzyszenia Nasz Gdańsk, domy mogą być przebudowywane czy zburzone, a potem, odbudowane. Najważniejsze jest jednak zachowanie i przywracanie dawnego, historycznego układu ulic Gdańska. Nie można go dowolnie zmieniać. Po wojnie o kilkadziesiąt metrów w kierunku ulicy Korzennej przesunięto ulicę Rajską. Takie postępowanie jest niedopuszczalne i karygodne, bo fałszuje wielowiekowy układ urbanistyczny miasta. Jeszcze wiele małych uliczek, na historycznym obszarze Gdańska, oczekuje na odsłonięcie i rekonstrukcję.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)