Wybierz region

Wybierz miasto

  Pierwsza traktorzystka PRL odeszła w zapomnieniu

  Autor: (JOTER)

  2007-08-17, Aktualizacja: 2007-08-17 07:12

  Pierwsza traktorzystka Polski Ludowej, słynna dziewczyna z PRL-owskiego plakatu, nie żyje. - Nie pożegnał jej nikt z lewicy, nie było pocztów sztandarowych, po prostu zapomniano o niej - mówi z nutą żalu Józef ...

  Pierwsza traktorzystka Polski Ludowej, słynna dziewczyna z PRL-owskiego plakatu, nie żyje.  - Nie pożegnał jej nikt z lewicy, nie było pocztów sztandarowych, po prostu zapomniano o niej - mówi z nutą żalu Józef Kania, wieloletni przyjaciel Magdaleny Figur-Mulart, bo o niej mowa.

  Pani Magdalena miała 80 lat. Pochowano ją w Bągarcie, gdzie prowadziła gospodarstwo rolne, po tym jak zakończyła się przygoda kierownika pegeeru przed półwieczem.

  Napisano o niej wiele reportaży, nakręcano filmy. Postać z plakatu: uśmiechnięta dziewczyna z mundurze Związku Młodzieży Polskiej, siedząca na ciągniku. Podpis: "Kobiety na traktory"... Gdy jako przodownicy pracy, orzącej z brygadą ugory na Żuławach, zrobiono jej kilka zdjęć, nie miała pojęcia, że stanie się ikoną socjalizmu.


  - Była w PZPR, tak jak ja - wspomina Kania. - Ostatnie lata były dla niej trudne. Ciężka praca zrujnowała jej zdrowie. Niewielka emerytura - około 900 złotych - nie starczała, gdy trzeba było kupić leki. Ostatnie miesiące życia spędziła w kwidzyńskim Domu Św. Elżbiety, prowadzonym przez siostry elżbietanki.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)