Wybierz region

Wybierz miasto

  Przyznano doroczne Nagrody Heweliusza

  Autor: Kazimierz Netka

  2008-01-29, Aktualizacja: 2008-01-29 09:20

  woje uczonych z Uniwersytetu Gdańskiego - prof. dr hab. Małgorzatę Książek-Czermiń- ską oraz prof. dr. hab. Marcina Plińskiego - uhonorowano wczoraj Nagrodami Naukowymi Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza.

  woje uczonych z Uniwersytetu Gdańskiego - prof. dr hab. Małgorzatę Książek-Czermiń- ską oraz prof. dr. hab. Marcina Plińskiego - uhonorowano wczoraj Nagrodami Naukowymi Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza.


  Uroczystość w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska odbyła się w dniu kolejnej rocznicy urodzin (28 stycznia 1611 roku) słynnego gdańskiego astronoma. Wręczenie nagród zgromadziło wielu naukowców z uczelni wyższych Trójmiasta i Pomorza. Wiedza zyskuje bowiem coraz większe uznanie i znaczenie w Pomorskiem.
  Gdańsk, dzięki nauce, stał się sławny w kraju i za granicą. Dostrzegali to mieszczanie już za czasów życia Jana Heweliusza i tak jest do dzisiaj. Nauka zaczyna odgrywać coraz większą rolę w rozwoju regionu. Dowodzi tego fakt, że - jak mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska - inwestorzy już pytają nie tylko o ulgi podatkowe, ale też o liczbę absolwentów uczelni wyższych. Gospodarka jest coraz bardziej zależna od wiedzy.
  - W bieżącym roku po raz pierwszy Gdańską Nagrodę Naukową im. Jana Heweliusza otrzymuje kobieta - prof. Małgorzata Książek-Czermińska - za wybitne osiągnięcia w teorii literatury, a zwłaszcza prace o czasie, o trzech modelach autobiografii oraz o związkach literatury i sztuki - powiedział prof. Jan Drwal, prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, przedstawiając laureatkę.
  W dziedzinie nauk humanistycznych ta nagroda jest przyznawana po raz siódmy.
  Dłuższą, bo ponad 20-letnią historię, ma Nagroda im. Jana Heweliusza w dziedzinie nauk ścisłych. - Ustanowiono ją z inicjatywy i na wniosek Polskiej Akademii Nauk - przypomniał prof. Jacek Marecki, przewodniczący Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Nagrodą tą uhonorowano wczoraj prof. dr. hab. Marcina Plińskiego za rozwinięcie unikatowych badań nad zmianami ekologicznymi w Bałtyku, ze szczególnym uwzględnieniem inwazji cyanobakterii (sinic).

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)