Wybierz region

Wybierz miasto

  Ranking atrakcyjności inwestycyjnej miast

  Autor: (azja)

  2001-06-22, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Żadne z pomorskich miast powiatowych nie zakwalifikowało się do klasy A, czyli o najwyższej atrakcyjności inwestycyjnej, w rankingu przygotowanym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

  Żadne z pomorskich miast powiatowych nie zakwalifikowało się do klasy A, czyli o najwyższej atrakcyjności inwestycyjnej, w rankingu przygotowanym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

  Już po raz trzeci IBnGR przeprowadził ranking atrakcyjności inwestycyjnej miast. Najnowsze badania dotyczą miast powiatowych - stolic powiatów ziemskich.
  Eksperci badając atrakcyjność inwestycyjną miast powiatowych, wzięli pod uwagę takie czynniki jak: chłonność rynku lokalnego, jakość rynku pracy, klimat społeczny, infrastruktura techniczna, infrastruktura otoczenia biznesu, dostępność komunikacyjna, skuteczność dotychczasowej transformacji ustrojowej, możliwości turystyczne oraz aktywność marketingową władz samorządowych.
  Pod względem infrastruktury technicznej i skuteczności transformacji gospodarczej na tle wszystkich miast powiatowych w Polsce najbardziej atrakcyjny w regionie okazał się m.in. Pruszcz Gdański. Jeśli chodzi o możliwości wypoczynkowe najwyższą notę otrzymał m.in. Malbork.

  Na podstawie wskaźników cząstkowych dotyczące poszczególnych czynników sporządzono wskaźnik syntetyczny atrakcyjności inwestycyjnej. Poszczególne miasta zakwalifikowano do klas atrakcyjności inwestycyjnej oznaczonych od A (klasa najatrakcyjniejsza) poprzez D (klasa atrakcyjnie przeciętna) do G (najmniejsza atrakcyjność inwestycyjna). Jednak żaden z pomorskich powiatów nie zakwalifikował się do klasy A. Do klasy B zaliczono Pruszcz Gdański, Tczew, Malbork i Kwidzyn. Do miast o wyjątkowo małej atrakcyjności (klasa E, F i G) zakwalifikowano Braniewo, Bytów, Człuchów, Kościerzynę, Nowy Dwór Gdański i Puck.
  Jak twierdzą autorzy rankingu - Paweł Świaniewicz i Piotr Dziemianowicz - obraz zróżnicowania przestrzennego atrakcyjności inwestycyjnej nie odbiega w znaczący sposób od prezentowanego w poprzedniej edycji rankingu. W dalszym ciągu lepiej wypadają miasta większe, położone w pobliżu największych aglomeracji oraz w zachodniej części kraju. Liderem tegorocznego rankingu została Piła.

  Wynikami rankingu IBnGR kierują się inwestorzy. W latach 1995-1997 spółki z obcym kapitałem kierowały się położeniem polskich firm. Obecnie o ich wyborze decyduje właśnie raport instytutu. W 1999 roku po ocenach do miast trafiły 502 spółki z obcym kapitałem. Z tego do miast klasy A - 117 spółek, a do miast klasy E,F i G - 56.
  Badanie atrakcyjności inwestycyjnej przeprowadzone zostało na podstawie danych urzędowych pochodzących z wielu instytucji, m.in. GUS, NBP, Państowej Agencji Inwestycji Zagranicznych, Ministerstwo Finansów.

 • Pierwsza klasa

  Raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową obejmuje 260 miast powiatowych. Dominują w nich miasta liczące między 15 i 45 tysięcy mieszkańców. Do klasy A zakwalifikowało się 18 miast powiatowych: Piła, Gniezno, Cieszyn, Kołobrzeg, Piaseczno, Tarnowskie Góry, Kutno, Ciechanów, Ostrów Wielkopolski, Puławy, Mielec, Stalowa Wola, Kędzierzyn, Koźle, Jarosław, Stargard Szczeciński, Świebodzin, Pruszków. Kolejnych 45 miast zaliczonych zostało do klasy B, a 31 do klasy C.
 • Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)