Święta u prawosławnych i grekokatolików

Autor: (MAR, ph)

2002-05-04, Aktualizacja: 2004-12-18 00:44

Zmartwychwstanie Pana Jezusa świętować będą w niedzielę wierni Kościoła prawosławnego i grekokatolicy. Wczoraj - w Wielki Piątek - w cerkwi w Gdańsku Wrzeszczu złożono do grobu białe płótno, na którym wyobrażone ...

Zmartwychwstanie Pana Jezusa świętować będą w niedzielę wierni Kościoła prawosławnego i grekokatolicy.


Wczoraj - w Wielki Piątek - w cerkwi w Gdańsku Wrzeszczu złożono do grobu białe płótno, na którym wyobrażone jest ciało Ukrzyżowanego. Dzisiaj wierni przyjdą do cerkwi ze święconką, tzw. paschą. A chwilę po północy - przy dźwięku bijących dzwonów i blasku świec - ruszy procesja rezurekcyjna. Wtedy pierwszy raz zabrzmią słowa kapłana: "Chrystus zmartwychwstał" i odpowiedź ludu: "Zaprawdę zmartwychwstał".
Również u grekokatolików do grobu składa się całun, a nie figurę Jezusa. W Wielki Piątek procesja z całunem trzykrotnie okrążyła świątynię. U grekokatolików pokarmy święci się dopiero po mszy rezurekcyjnej.
- Procesja rezurekcyjna z przyczyn technicznych nie odbywa się w nocy, ale w niedzielę o 8 rano - powiedział nam Józef Ulicki, duszpasterz z parafii pw. św. Bartłomieja i Opieki NMP. - Nasi wierni mieszkają bowiem nie tylko w samym Gdańsku, ale także w okolicznych miejscowościach.
Święta u grekokatolików trwają jeszcze w poniedziałek i we wtorek.

Sonda

Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.