Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wynalazek naukowców z Politechniki Gdańskiej ułatwi życie niedosłyszącym

Dagmara Olesińska
Tomasz Bołt/archiwum DB
Ten wynalazek na pewno docenią osoby starsze i niedosłyszące - zespół prof. Andrzeja Czyżewskiego z Politechniki Gdańskiej opracował urządzenie, które wzmacnia głos, czyni go wolniejszym i bardziej wyraźnym. Co więcej, system działa jako aplikacja na telefon komórkowy. - Jest to system wspomagający słyszenie u osób z zaburzeniami centralnego układu nerwowego, opracowywany w ramach projektu TYPOSZE- REG - wyjaśnia prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski. - Słuch to nie tylko ucho, ale też mózg, który może funkcjonować niepoprawnie. Z problemem zrozumienia bardzo szybkiej mowy muszą się zmagać szczególnie osoby starsze.

Na czym polega ten wynalazek? Ludzka mowa zawiera dużo niepotrzebnych dźwięków. Wystarczy z wykorzystaniem techniki cyfrowej usunąć to, co niepotrzebne i zaoszczędzić na tym czas. Dzięki temu zwolniony komunikat dociera do odbiorcy w czasie rzeczywistym, a nie z opóźnieniem. - Osoba niedosłysząca wkłada do ucha małe słuchawki, podłącza je do telefonu i włącza nasz system, który działa jako aplikacja na komórkę - tłumaczy prof. Andrzej Czyżewski. - Dzięki temu słowa swojego rozmówcy słyszy w zwolnionym, zrozumiałym dla siebie tempie, ale nie kilka minut po ich wypowiedzeniu, tylko od razu.

Innowacyjne wynalazki z PG pomagające osobom niepełnosprawnym (WIDEO)

Zespół profesora Czyżewskiego stworzył system z myślą o osobach, które nie potrzebują aparatu słuchowego, ale mają problemy ze zrozumieniem szybkiej mowy. - Im nie jest potrzebny aparat słuchowy, który tylko wzmacnia głos i krzyczy do ucha - podkreśla prof. Czyżewski. - Dlatego nie mając z nich korzyści, zrezygnowani wkładają te urządzenia do szuflady.

Jednym z kierunków, nad którym pracuje jeszcze zespół prof. Czyżewskiego, jest zastosowanie systemu w nauce języków obcych. - Jeżeli ktoś zna już w pewnym stopniu język, to znaczy jego podstawy, a trudność sprawia mu jedynie zrozumienie szybkiej mowy, np. Francuza, nasz system spowalniający mowę będzie mógł takiej osobie pomóc - zapowiada prof dr. hab. inż. Andrzej Czyżewski. - Nad takim zastosowaniem również pracujemy. Jednak nie można powiedzieć, że jest to system służący do nauki języka od podstaw, bo jego działanie polega na usunięciu pewnych niepotrzebnych dźwięków, które przy nauce np. języka francuskiego początkowo mogą być znaczące.

NeurOn z PG pozwoli sterować emocją lub gestem m.in. komputer, komórkę

Dodajmy, że w połowie listopada 2011 r. na wystawie wynalazków Brussels Innova w Brukseli, w ramach konkursu International Eureka Contest, system opracowany przez zespół prof. Czyżewskiego otrzymał złoty medal. Niestety, jeszcze nie wiadomo, kiedy zostanie on udostępniony osobom zainteresowanym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto