Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania Komunalne w Mikołowie: Mieszkańcy czekają na przydział kilkanaście lat

Damian Baran
Blok na ulicy Bluszcza w Mikołowie
Blok na ulicy Bluszcza w Mikołowie Damian Baran
Na mieszkanie komunalne w Mikołowie można czekać nawet kilkanaście lat. Miasto nie buduje nowych, ponieważ nie ma na to pieniędzy

Ponad półtora tysiąca osób czeka w Mikołowie na mieszkanie komunalne. To kolejka na kilkanaście lat. A na poprawę sytuacji nic nie wskazuje, bo miasto nie ma pieniędzy na budowę nowych lokali. -Teraz rozpatrujemy wnioski, które trafiły do nas przed 2002 rokiem - mówi Jarosław Majewski, kierownik Zakładu Gospodarki Lokalowej w Mikołowie. Niewiele lepiej jest u sąsiadów - na przykład w Tychach na mieszkanie komunalne trzeba czekać dziewięć lat.

W Mikołowie jest 2005 takich mieszkań. Na nowe nie ma szans, dlatego kolejka oczekujących jest taka długa. W 2010 roku mieszkanie komunalne otrzymały 44 osoby, w 2011 r. - 32. - Wniosków o przydział mieszkania komunalnego mamy teraz około 1500, ale tendencja jest wzrostowa - mówi wiceburmistrz Mikoło-wa Adam Zawiszowski.

Dla polityki mieszkaniowej Mikołowa dużym problemem są też ci lokatorzy, którzy nie płacą czynszów. Wiadomo bowiem, że lokatorzy mieszkań komunalnych są zadłużeni na ponad 5 milionów złotych. A do tego dochodzą odsetki: jeszcze ponad 1,5 mln. Czy w tej sytuacji gmina myślała o innych formach uregulowania długu?

- Czasem ze strony dłużników rzeczywiście pada takie pytanie - odpowiada Adam Zawiszowski. - Na razie nie ma jednak w Mikołowie takiego tematu - dodaje.

- Dłużnicy mogą zgłosić się do nas w celu zawarcia ugody umożliwiającej spłatę zadłużenia w dogodnych ratach - dopowiada Jarosław Majewski. - Jeśli spełniają warunki określone w ustawie o dodatkach mieszkaniowych, mogą ubiegać się o przyznanie dodatku mieszkaniowego
finansowanego z budżetu miasta.

Majewski zwraca uwagę, że możliwa jest również zamiana zadłużonego mieszkania
na inny lokal o niższym standardzie i tańszym w utrzymaniu dla dłużnika. Takie zamiany pozwolą uniknąć procedury eksmisyjnej i przyspieszają spłatę zaległości.

Dużo mieszkań w Mikołowie wykupują ich dotychczasowi najemcy. - Cieszy się to popularnością, szczególnie wśród osób, które mają największe, 85-procentowe bonifikaty - wyjaśnia Zawiszowski.

Nie ma z kolei lokali przygotowanych dla osób, które straciły swoje mieszkania wskutek zdarzeń losowych. - Gmina posiada lokale tymczasowe przyznawane przez burmistrza oraz komisję mieszkaniową osobom, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji mieszkaniowej i życiowej - wyjaśnia Majewski. - Posiadamy 8 takich lokali. Jeden jest wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto