Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miasta - relacja. Będzie wieżowiec na Żabiance, Kuchar chce sprzedać Lechię miastu

Ewelina Oleksy, Jacek Wierciński
P. Świderski
W czwartek 31 maja 2012 r. odbywa się XXVII sesja Rady Miasta Gdańska. Radni mają do przegłosowania uchwałę, która zmieni plan zagospodarowania przestrzennego i zezwoli na to, by w rejonie ulic Pomorskiej i Gospody powstał wieżowiec. Czy tak się stanie? Śledź sesję na żywo w naszym serwisie!

Godz. 13:15

Na koniec obrad radni zmienili uchwałę w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów. Chodzi o to, by w kryteriach pojawił się zapis, że mogą je dostawać także niepełnosprawni. Zobacz uchwałę - pobierz PDF

Godz.13:05

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia woli objęcia przez Gminę Miasta Gdańska udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

"Objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie stanowi pomocy publicznej i jest działaniem o charakterze wieloletnim i strategicznym Gminy Miasta Gdańska, a ekwiwalent przekazanego wkładu niepieniężnego Gmina Miasta Gdańska uzyska w postaci równoważnego wartościowo pakietu udziałów Spółki." - czytamy w uzasadnieniu uchwały. Zobacz całość - pobierz PDF

Godz. 12:55

Na tapecie kolejne dwa plany zagospodarowania,żaden z nich nie wzbudza już jednak kontrowersji. Radni bez dyskusji przegłosowują kolejno plan dla Górek Zachodnich w rejonie ul. Przełom oraz plan dla Zaborni w rejonie ul. Olchowej na południe od ul. Kartuskiej. Zadecydowano też o przystąpieniu do sporządzenia planów dla Starego Przedmieścia - rejon ul.Rzeźnickiej i Kocurki, a także o przystąpieniu do sporządzenia planów dla Brętowa (rejon ul. Dolne Migowo i Rakoczego) i Kiełpinka (rejon ul. Przytulnej i trasy W-Z).

Godz. 12:50

Koralewski wskazuje na wzrastającą migrację gdańszczan do Pruszcza Gdańskiego. - Jak można posądzać mieszkańców o populizm? Wymienianych przez nas argumentów używają także oni - podkreśla.

- Tak to właśnie w Gdańsku jest. Przekażcie rodzinom, znajomym jak wygląda podejmowanie decyzji - apeluje do mieszkańców Kamiński.
- Te argumenty się powtarzają, pan chce wywołać awanturę - oskarża Kamińskiego Oleszek.
- Fakt zamykania dyskusji przy każdym trudnym temacie jest skandaliczny - mówi Jaromir Falandysz (PiS). - Wiem, że nie chcecie słuchać argumentów przeciwników, ale na przyszłość nie zamykajcie dyskusji - apeluje.
Wiecki przypomina, że to nie pierwszy raz, kiedy wszystkie uwagi mieszkańców zostały odrzucone.

Gdańsk. Na Żabiance powstanie kolejny wieżowiec?

- Nieprawdą jest, że wokół tego planu nie byłodyskusji. Nie pamiętam by wokół jakiegoś planu była tak duża dyskusja - mówi Małgorzata Chmiel. - Rozmawiamy o nim od 5 lat, więc przyszedł już czas podjęcia jakiejś decyzji.

Piskorski przyznaje, że BRG bazuje na nieaktualnych badaniach akustyki. Przekonuje jednak, że zawierały one prognozy, które dotyczyły wzrostu ruchu, a Ergo Arena została w nich uwzględniona, ale dotyczyły jedynie pracowników, a nie imprez odbywających się w hali.

- Uwaga dotycząca braku drugiego pasa ruchu na ul. Gospody jest słuszna, ale są tam rezerwy terenowe, które pozwalają na poszerzenia drogi - podkreśla. - Prognozy są aktualne, na podstawie najaktualniejszych danych i uwzględniają zachodzące tam zmiany - przekonuje.
- Ten fragment, nie przez przypadek jest terenem dopuszczonym do budowy obiektów wysokościowych - przekonuje Piskorski. Odwołując się do analiz SLOW. - Mieszkania, które tam powstaną będą stosunkowo tanie - podkreśla.

Głosowanie nad odesłaniem projektu do komisji. Pomysł odrzucony.

Głosowanie nad przyjęciem planu:
Za 21 przeciw 12.
- Wstyd i hańba - krzyczą mieszkańcy. - Radni PO do szkoły.

Na Żabiance może powstać wieżowiec.

Dyskusja radnych na temat wieżowca na Żabiance - przeczytaj relację

Przygotowania do Euro 2012 w Gdańsku i sprawa tunelu pod Martwą Wisłą - relacja z sesji

Kuchar chce sprzedać Lechię Gdańsk miastu - relacja z sesji

Godz. 12:15

- Mam pytanie do dyrektora Piskorskiego. Dostaliśmy wczoraj pismo od mieszkańców: "Nieprawdą jest, że inwestycja nie spowoduje zmniejszenia liczby miejsc postojowych dla mieszkańców. Gdzie przewidziano miejsca, które zastąpią likwidowane? - pyta Małgorzata Chmiel (PO). Ponawia pytanie o aktualność analiz.

- Czy my radni możemy przyjąć taki plan zagospodarowania jak na osiedlach strzeżonych, tzw. "gettach dla bogatych", gdzie budynki znajduja się okno w okno, a hałas jest niesamowity - uważa Kazimierz Koralewski (PiS). - Osiedle Żabianka zostało dobrze zaprojektowane - podkreśla.

Szymon Moś (PO) mówi,że popiera projekt, ale nie wieżowce w pasie nadmorskim.
Banach podkreśla, że BRG powinno przekonywać nie radnych a mieszkańców. - To właśnie jest partycypacja społeczna - mówi.
- Human Development Index wskazuje, że najbardziej szczęśliwi są mieszkańcy Skandynawii, gdzie wieżowców nie ma - podkreśla.
Podaje ul.Bethovena, którą odkorkować miała nowa ul. Piecewska. - Dziś Bethovena to jedna z najbardziej zakorkowanych ulic - grzmi.
Przekonuje, że podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku budowy Drogi Zielonej na Żabiance.

Krzysztof Wiecki (PiS) zwraca uwagę, że wysokie budynki mogą powodować silniejsze wiatry i zaburzenia cyrkulacji powietrza. - Brak empatii z jakim spotkali się mieszkańcy jest karygodny - uważa.

- W tej sprawie dyskutowaliśmy wielokrotnie, ale poziom populizmu jaki pojawia się w tej dyskusji przekracza wszelkie granice - twierdzi Piotr Grzelak (PO). - Trudno dziś wskazać lepiej skomunikowaną część Gdańska niż Żabianka przekonuje. Wymienia SKM, tramwaje, autobusy... - Ruch kołowy jest passe - podkreśla. Jako alternatywę wskazuje problem rozrastania się miasta na zewnątrz.

Zamknięcie listy mówców, ale w kolejce jeszcze prawie dziesięciu.

Godz.12:00

Burza na Żabiance

Pod obrady trafia kwestia bardzo kontrowersyjnego planu zagospodarowania dotyczącego skrzyżowania ul. Pomorskiej i Gospody.

Przeczytaj więcej na ten temat

Do pomysu przekonuje dyrektor Biura Rozwoju Gdańska Marek Piskorski. - Jeśli mieszkańcy nie znajdą sobie miejsca wyposażonego w szkoły, komunikację, infrastrukturę kulturalną, przeniosą się na obrzeża albo, co gorsza - do innych miast - podkreśla. Mówi o wysokiej średniej wieku na osiedlu, rezerwach szkół, które mogłyby przyjąć od 400 do nawet 750 uczniów. - To obsłużyć mogłoby nawet 5 tys. nowych mieszkańców - zaznacza.

Pokazuje zdjęcia pawilonów handlowych na Żabiance. - To budynki substandardowe - zaznacza.
- Wysokość zabudowy ograniczona jest do 20 m, a w centralnej części wydzielony jest prostokąt pozwalający na budynek do 60 m - mówi. Przekonuje, że umieszczenie tam wieżowca nie jest sprzeczne ze Studium Lokalizacji Obiektów Wysokościowych.

Przesłonięcie widoku na morze z budynku według analizy wynosi 16,5 proc. bloku leżącego za, wciąż "hipotetycznym" wieżowcem.
Jego tłumaczeniom z balkonu przysłuchuje się kilkunastu mieszkańców Żabianki.

- Parking wielopoziomowy będzie odsunięty od istniejącego bloku o 70 m. - tłumaczy Piskorski. - Nie ma obawy, że nowi mieszkańcy będą korzystać z drogi dojazdowej do bloku, bo to nie droga publiczna, ale należąca do wspólnoty -podkreśla. Wymienia dlaczego BRG podjęło decyzję o odrzuceniu wszystkich uwag mieszkańców. Powołuje się m.in. na opinie inżynierów zajmujących się ruchem drogowym. - Generowany dodatkowy ruch będzie niewielki, to będzie kilka aut na godzinę - mówi.

- Nie dajcie się omamić - apeluje do radnych jedna z mieszkanek z balkonu dla publiczności.
Ucisza ją przewodniczący Bogdan Oleszek.

- Ten plan jest pozbawiony aktualnych analiz - przekonuje Jacek Teodorczyk z PiS. Wskazuje, że badania, na które powołuje się BRG pochodzą z 2003 i 2007 r. - Sytuacja zmieniła się tam diametralnie. Jest więcej samochodów, otwarto Ergo Arenę. To projekt wadliwy - mówi Teodorczyk. Wskazuje, że nie odniesiono się do problemu zalewania Żabianki w momencie większych opadów.

Wskazuje na uwagi mieszkańców dotyczące wysokości budynków (chcieliby budynków do 10 m i braku funkcji mieszkaniowej), wycinania drzew i likwidacji istniejących miejsc parkingowych. - Głównym powodem mojego wniosku o wycofania projektu do dalszego procedowania jest jednak brak aktualnych analiz.
Na sali i balkonie gromkie brawa.

Dyskusja radnych na temat wieżowca na Żabiance - przeczytaj relację

Przygotowania do Euro 2012 w Gdańsku i sprawa tunelu pod Martwą Wisłą - relacja z sesji

Kuchar chce sprzedać Lechię Gdańsk miastu - relacja z sesji

Godz. 11:15

- Chciałam zapytać czy miasto, które samo dało grunty pod MTG musi teraz musi wykupić ich część? - mówiła radna Jolanta Banach.
- Miasto nie wykupuje gruntów od MTG, ale musi zapłacić spółce odszkodowanie za grunt, który chce przeznaczyć pod peron obsługujący stadion - odpowiadała Skarbnik Miasta, Teresa Blacharska.

Przypomnijmy, że pod zbudowany peron i dojście do niego, Gdańsk będzie musiał wykupić od Międzynarodowych Targów Gdańskich teren, który wcześniej wniósł do spółki wart 4,2 mln zł. Gdańsk jest udziałowcem MTG, a część radnych, także rządzącej PO, jest zdania, że to jeszcze jeden element dofinansowywania spółki.

Radni PiS proponowali, by nie płacić MTG, a pieniądze przekazać w formie rezygnacji z części udziałów w spółce.
- Chciałbym zobaczyć tę procedurę - Bojanowski. Podkreślał, że działalność targowa nie jest dochodowa. - Ale to bardzo ważne narzędzie, które poprawia markę miasta i wspiera biznes hotelowy czy restauratorski - mówił.

Podkreślał, że nie było możliwości wydzielenia gruntu pod stadion przed zapewnieniem terenu pod siedzibę targów,bo procedury podziału działek trwają zbyt długo.
Grunty zostaną odkupione. Za projektem głosowało 26 radnych.

Na sali pojawił się poseł Jerzy Borowczak. Część radnych powitała go oklaskami.

Godz.10:35

Oświadczenia klubowe.
- Tematem Euro zajmujemy się od kilku lat, sprawdzamy, drążymy, po Euro również będziemy to robić. Przez najbliższych kilka tygodni powinniśmy się natomiast wspólnie cieszyć, bo to wielka radość- mówi krótko Maciej Krupa, szef Klubu PO.

Wiesław Kamiński, szef Klubu PiS:
- Jak przyglądam się minie Pawła Adamowicza, to tej radości nie widać. Z tej miny widać, że nie będzie zaproszenia na wspólne oglądanie meczów z opozycją, nie wspominając o obiedzie. Ale my to rozumiemy i znamy mentalność włodarzy miasta - stwierdza na mównicy Kamiński. Odnosi się też do spraw, z których przed chwilą długo tłumaczył się wiceprezydent Bojanowski.

- Chcielibyśmy wierzyć, że postępowanie CBA w sprawie oskarżeń stawianych miastu są nieprawdziwe, spokojnie czekamy na decyzję prokuratury w tej sprawie. Ale jeśli prokuratura postawi zarzuty wiceprezydentowi Bojanowskiemu, będziemy domagali się jego dymisji, bo takie wydarzenia nie budują zaufania do władzy. Ponadto, jest coś upokarzającego w tym, że płacimy dziennikarzom za to, żeby chcieli być i w domyśle dobrze pisać o naszym mieście. Nie podoba nam się to płacenie dziennikarzom, bo to jest ich kupowanie przez władzę publiczną- komentuje Kamiński.

Odnosi się do tego prezydent Adamowicz.
- Odniosę się, żeby potomni mogli przeczytać o tym w protokołach. To, że drużyna niemiecka, mimo że gra wszystkie mecze na Ukrainie, będzie mieszkać w Gdańsku to gigantyczny sukces, wszyscy nam go zazdroszczą. Sama jedna konferencja prasowa tej drużyny jest więcej warta niż 50 tys. euro. Nie wiem czy to, co powiedział radny Kamiński to czysty i tani populizm, czy on tak naprawdę myśli. Jeśli to drugie to bardzo smutne. Takiej promocyjnej bomby nie mieliśmy od dawna, podkreślam to wielki sukces, zróbmy wszystko, byśmy jak najlepiej wypadli w tym "konkursie piękności", zmobilizujmy się, nie szukajmy dziury w całym, te mecze dadzą Gdańskowi kopa promocyjnego na następne kilka lat, to szansa na wzmocnienie naszej marki. Staniemy na głowie by tak się stało i proszę, żebyście w tym pomogli, a nie przeszkadzali-zwraca się do Kamińskiego prezydent.

Wiesław Kamiński stwierdza, że prezydent mówi banały.

Godz. 10:10

Bojanowski wraca do tematu Euro. Z jego wypowiedzi wynika, że już teraz jest ono dla miasta "pasmem sukcesów".

- Myślę, że Gdańsk będzie najlepiej udekorowanym miastem gospodarzem w Polsce. Nasz FanZone jest porównywany z Poznaniem jako najlepszy i najlepiej wyposażony.UEFA jest niesamowicie zaskoczona tym, że Polska i Polacy mogą być tak przygotowani do pełnienia służby wolontariackiej - chwali Bojanowski.
Miasto szacuje, że na każdy mecz grupowy przyjedzie 70 tys. kibiców, a na ćwierćfinał między 70 tys. a 170 tys.

W strefie kibica dziś rozpoczyna się montaż ekranu o powierzchni 103 m kw, budowana jest również scena, na pl. Zebrań Ludowych zmieści się 30 tys. osób.
Bojanowski wywołuje temat reprezentacji Niemiec informując, że przyjeżdża 4 czerwca na trening otwarty.

- Mamy do dyspozycji 11 tys. zaproszeń, rozprowadzamy je od wczoraj- mówi Bojanowski.Ale radnych bardziej interesują doniesia o tym, że za wizytę Niemców miasto słono zapłaci.

Euro 2012 w Gdańsku: Miasto dopłaca do pobytu Niemców 270 tysięcy złotych!

Grzegorz Strzelczyk z PIS - Z wielkim żalem zabieram w tej sprawie głos - mówi i domaga się od Bojanowskiego wyjaśnień.

-Nie płacimy za pobyt reprezentacji Niemiec ani złotówki,opłacamy tylko noclegi dziennikarzy, którzy z nią przyjeżdżają, te 50 tys. euro to są tylko i wyłącznie koszty związane z ich zakwaterowaniem.W zamian dostaniemy materiały i teksty oraz raporty dotyczące tego jak i gdzie nas opisali, ich wartość promocyjna jest znacznie większa - mówi Bojanowski. Stwierdza też, że nagłośnienie tej sprawy to "hipokryzja naszych dziennikarzy".

- Reklama na ostatniej stronie w Gazecie Wyborczej kosztuje 50 tys. zł jednorazowo,a jej efekty są nieporównywalne z tymi, które będziemy mieli dzięki promocji w Niemczech.To normalne, że płaci się za pobyty dziennikarzy, robiliśmy to już wcześniej, to nie jest pierwszy raz , robi się to po to, by dziennikarze z nami współpracowali i napisali to co byśmy chcieli. Większość razy to się udało. Ekwiwalent wartości pobytu tutaj reprezentacji Niemiec jest zdecydoewanie wyższy niż 50 tys. euro, które zapłacimy - przekonuje Bojanowski.

Godz. 9:45

Prezydent Andrzej Bojanowski, na tydzień przed mistrzostwami Euro 2012 przedstawia stan przygotowań miasta do turnieju.

- Od poniedziałku pracę w systemie 24-godzinnym zaczyna nasz sztab. Uruchomiono już telefon bezpieczeństwa dla gości zagranicznych 800 200 300. Tam mogą się zwracać ze swoimi problemami i będą przekierowywani do odpowiednich służb.

Od godz. porannych do północy działać będzie Ambasada Kibica na Targu Węglowym, w Biurze ds. Euro uruchomimy mobilne punkty konsularne dla kibiców w przypadku problemów. Codziennie w dniach meczowych odbywać się będą briefingi prasowe. Wszyscy dziennikarze, którzy zarejestrują się w naszej strefie medialnej na Targu Węglowym, będą dostawać od nas pełen pakiet informacji- referuje Bojanowski.

Zachwala, że stadion PGE Arena ma bardzo dobre wyniki jeśli chodzi o konkursy. -Ostatnio dostał prestiżową nagrodę za obiekt wyznaczający nowe trendy w budowie infrastruktury sportowej- podkreśla Bojanowski. Informuje też, że na Trasie Słowackiego uruchomione zostaną dwie nitki, a nie jak pierwotnie planowano - jedną.

Bojanowski odnosi się do sprawy kontroli CBA w sprawie przetargu na budowę tunelu pod Martwą Wisłą. Przypomnijmy- CBA złożyło zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa zarzucając urzędnikom narażenie miasta na 67 mln zł strat. Prokuratura wszczęła śledztwo.

Tunel pod Martwą Wisłą w prokuraturze. O możliwości popełnienia przestępstwa zawiadomiło CBA

- Chciałem uspokoić. Nie ma żadnych przesłanek, by unieważniać to postępowanie przetargowe i by zadanie nie zostało wykonane w terminie. Nie jest nam znany sposób w jaki CBA wyliczyło potencjalne szkody na ponad 60 mln zł. Nie zgadzamy się z wynikami kontroli, napisaliśmy dwa odwołania- mówi Bojanowski.

Dyskusja radnych na temat wieżowca na Żabiance - przeczytaj relację

Przygotowania do Euro 2012 w Gdańsku i sprawa tunelu pod Martwą Wisłą - relacja z sesji

Kuchar chce sprzedać Lechię Gdańsk miastu - relacja z sesji

Godz. 9:30

Jarosław Gorecki (PO) informuje radnych, że przewodniczący Oleszek został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi za działalność samorządową. Radni wstają i nagradzają go oklaskami.

Głos zabiera prezydent Adamowicz. Na wejściu uprzedza, że ma dla nich ważną informację.

- Zwrócił się do mnie większościowy akcjonariusz Lechii Andrzej Kuchar z ofertą rozważenia nabycia 10, 7 mln akcji. Wartość tego pakietu wynosi 10 mln 7000 tys. zł, bo każda akcja jest po złotówkę. Natomiast zadłużenie spółki powiązanej z Kucharem ma wierzytelność wobec Lechii w wys. ponad 11 mln zł, wymagana jest ona na grudzień 2013. Pan Kuchar zaznaczył, że gdyby miasto nie chciało od niego nabyć akcji, prezydent moze wskazać podmiot gospodarczy, który by chciał. To jednak nie jest takie proste.W obecnej sytuacji nie możemy włączyć się w negocjacje za kwotę proponowaną przez pana Kuchara.Podjąłem się rozmów z firmami gdańsko-pomorskimi, powołana została rada sponsorów Lechii Gdańsk złożona z prezesów firm Lotos, Energa, PGE, ale na razie nie ma chętnych by odkupić ten pakiet akcji. Nasz stadion wybudowalismy nie dla ważnych wyjątkowych 4 meczy, ale wybudowaliśmy go dla naszej drużyny lokalnej wierząc, że ma duży potencjał rozwojowy i jest silna marką. Jak widać, większościowy akcjonariusz chce opuścic Lechię, powstaje więc poważny problem i wyzwanie, bo za kilka tygodni rusza nowy sezon w ekstraklasie - mówi Adamowicz.

Godz. 9:20

Jolanta Banach (SLD) składa wniosek o zdjęcie z porządku obrad druku 548, czyli uchwały dotyczącej wieżowca na Żabiance.-Apeluję o to do prezydenta - mówi Banach.

Gdańsk. Na Żabiance powstanie kolejny wieżowiec?

- Sprawa jest bardzo dobrze przeanalizowana, racjonalnie i głęboko, nie widzę powodu by go zdejmować- odpowiada prezydent Paweł Adamowicz odrzucając tym samym wniosek radnej. Radni PiS składają więc wniosek o zmianę porządku obrad, także domagając się usunięcia z niego uchwały o Żabiance.Za 10 radnych, 20 przeciwnych, 3 się wstrzymało - uchwała zostaje i będzie dziś głosowana.

Godz. 9:15

Zaczynają się obrady sesji Rady Miasta Gdańska - tradycyjnie z opóźnieniem. - Mamy problemy z wgraniem do komputera programu, jeszcze chwila cierpliwości - mówi Bogdan Oleszek (PO), przewodniczący rady. Na balkonie grupa zniecierpliwionych mieszkańców Żabianki. Dziś głosowanie nad uchwałą, która zmieni plan zagospodarowania przestrzennego i zezwoli, by w rejonie ulic Pomorskiej i Gospody powstał wieżowiec. Komisja Rozwoju Przestrzennego i Ochrony Środowiska jej projekt zaopiniowała pozytywnie. Poparcie ze strony rady zdaje się więc być już tylko formalnością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto