Półcieniowe zaćmienie Księżyca na Pomorzu. Jak to będzie wyglądać?

Dziś Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się prawie dokładnie w jednej linii - i dojdzie do półcieniowego zaćmienia Księżyca. Świeci on światłem odbitym od Słońca i w takiej właśnie konfiguracji Ziemia jest w stanie je zasłonić - tarcza naszego naturalnego satelity chowa się w cieniu.

Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

(© T. Bołt )

W zależności od dokładnej konfiguracji układu Słońce, Ziemia i Księżyc obserwować możemy trzy rodzaje zaćmień.
Najbardziej efektowne jest zaćmienie całkowite, kiedy Srebrny Glob zupełnie się chowa w cieniu naszej planety i praktycznie znika z nieboskłonu, świecąc dzięki odbiciu słabego i czerwonego światła ugiętego w ziemskiej atmosferze. Inny typ to zaćmienie częściowe, w którym tylko fragment tarczy Księżyca chowa się w cień Ziemi.

Czytaj także: Całkowite zaćmienie Księżyca - najdłuższe w dziesięcioleciu

Najmniej efektowne jest zaćmienie półcieniowe, gdy Srebrny Glob znajduje się w półcieniu naszej planety. Do Księżyca dociera tylko część światła słonecznego. Zaćmienie takie jak dzisiejsze objawia się tylko i wyłącznie osłabieniem blasku tarczy naszego naturalnego satelity. Najlepiej będzie widoczne w Azji, Australii i na Pacyfiku. W Polsce będziemy mogli je obserwować przy wschodzie Księżyca. Początek o godzinie 13.15 naszego czasu, maksimum zaćmienia - o 15.34. Zaćmienie skończy się o godzinie 17.51.

Na następne zaćmienia Księżyc - tym razem częściowe - będziemy musieli poczekać do 25 kwietnia 2013 roku.

∨ Czytaj dalej

PAP
źródło: PAP

Więcej na temat

Komentarze (8)

avatar
avatar
Wanda (gość)

widziałem na tym księżycu naszą burmistrz E, Rogali = konczakową już się cieszymy ze odleciała ?? chyba już nie wróci do naszego miasta Rumi we wszystkich kościołach damy na mszę , i żeby straż pożarna włączyła syreny ????????????????????????????? i wtedy zapanuje spokój jeden do drugiego będzie lepszy i na reszcie ,Rumia to będzie jedna rodzina ????

avatar
Gdańsk (gość)

Zakrycie półcieniowe jest praktycznie niewidoczne, nawet przy ładnej pogodzie.
na szczęście pogoda jest beznadziejna i tak pozostanie, więc nie ma czego żałować: sat24.com/pl/pl
Czy DZIENNIK BAŁTYCKI zauważył w poniedziałek nad Trójmiastem bardzo efektowne "halo księżycowe", trwające blisko godzinę? Do tego trzeba prawdziwego dziennikarza, a nie siedzenia przed monitorem komputera...

avatar
propublico (gość)

No popatrz popatrz a władzunia w gdańsku ściemnia od lat i nikt z tego widowiska nie robi. Choć ostatnio nawet członków poruszyły podwyżki. Musi iść nowe jak nic.

avatar
landryna (gość)

Ciekawe info szkoda tylko że nie da sie tego oglądać bo pył ze spalarni odpadów wszystko zasłana.

Wybierz kategorię