Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto: Wszawica w szkołach i przedszkolach - plaga czy tylko kilka przypadków. Kto kontroluje?

Szymon Zięba
FOT. WALDEMAR WYLEGALSKI
Plaga wszawicy w pomorskich szkołach i przedszkolach. Mimo potwierdzonej przez rodziców uczniów obecności dokuczliwej choroby, pracownicy placówek umywają ręce. - Wszawicy nie ma w naszej szkole i nigdy nie było – zarzeka się nauczycielka trójmiejskiego gimnazjum. Jak się jednak okazuje, rzeczywistość wygląda nieco inaczej, z tym że... nieoficjalnie.

O problemie bowiem wspominają wychowawcy jednego z trójmiejskich przedszkoli. Jak zaznaczają – chcą się wypowiedzieć anonimowo. - Kilka dni temu u dwójki dzieci stwierdzono wszawicę – zdradza kobieta. - Wezwaliśmy rodziców, z tego co wiem, to problem już zniknął. I choć zagrożenie udało się zażegnać w jednej placówce, według informacji płynących od rodziców uczniów i przedszkolaków, problem rozszerza się na całe trójmiasto.

Czytaj także: Obok szkoły we Wrzeszczu. Sklep ze środkami psychoaktywnym w zasięgu uczniów?

Obawy potwierdzają wypowiedzi farmaceutów. - Klienci ostatnio znacznie częściej kupują leki na wszawicę, biorą je często na zapas – opowiada mgr Iwona Ryszkowska z apteki Długie Ogrody. - Schodzą szampony służące do zwalczania choroby i medykamenty służące do zabezpieczania się przed nią – wymienia farmaceutka.

Problem bagatelizuje Jerzy Jasiński, zastępca dyrektora gdańskiego Wydziału Edukacji. - Od początku roku dostaliśmy tylko trzy zgłoszenia dotyczące wszawicy – podkreśla. Twierdzi, że nie można mówić tu o nasilającym się zjawisku, jednak sprawy mogą wyglądać inaczej.

Nie jest to bowiem jedyny problem z rozpowszechniającą się chorobą. Niewielka, jak na razie, liczba zgłoszeń zachorowań na wszawicę, prawdopodobnie ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Jak się okazuje – zarówno sanepid jak i Wydział Edukacji w Gdańsku nie prowadzą statystyk zbiorczych, dotyczących liczby zachorowań.

- Zgodnie z prawem, lekarze nie mają obowiązku zgłaszać nam przypadków wykrycia wszawicy - wyjaśnia Janina Hamerska z Sanepidu – nie są też prowadzone rejestry zakażeń – zaznacza specjalistka. Mimo to, według informacji płynących z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Gdańsku, w zeszłym roku odnotowano 22 zgłoszenia wystąpienia wszawicy, w roku bieżącym takich zgłoszeń było 9. Jednak jak twierdzi Janina Hamerska - mniejsze liczby nie świadczą o mniejszej skali problemu.

Okazuje się również, że problem walki z rozpowszechniającą się chorobą ma także wymiar społeczny. Higienistki i pielęgniarki zatrudnione w szkoła nie mogą już „na własną rękę” sprawdzać czystości głów dzieci. - Do takiego badania wymagana jest bowiem zgoda rodziców. - Nie widzę problemu w tym, żeby na początku roku rodzice umówili się z dyrekcją szkoły, że zezwalają na sprawdzanie higieny uczniów – mówi Jerzy Jasiński. Jak się jednak okazuje, nie we wszystkich szkołach takie zebrania były i nie wszyscy rodzice zgodzili się na to. A wszystko z powodu presji środowiska – w przypadku kiedy okaże się, że dane dziecko ma problem, np. z wszawicą, te automatycznie piętnowane jest przez rówieśników.

Wszawica to choroba, której przyczyny wywołują wszy ludzkie. Pasożyty, żerujące na owłosionych częściach ciała człowieka, składają m.in. na odzieży i we włosach swoje jaja (tzw. gnidy). W ten sposób powiększa się zasięg zarażonych miejsc. Wszy najczęściej atakują dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (od 2 do 14 lat).

Pierwszy etap choroby przebiega w sposób niezauważalny. Dopiero w 2-3 tygodniu choroby pojawia się podrażnienie skóry głowy, na której pojawiają się czerwone plamy po ugryzieniach pasożytów. Farmaceuci ostrzegają, że choć chorobę łatwo wyleczyć stosując odpowiednie szampony i maści, to ta może być uciążliwa, właśnie przez szybkie rozpowszechnianie się.

Jak się również okazuje – wszawica jest nie tylko dokuczliwa, ale również może być groźna. Na skutek ugryzień pasożytów, może dojść do podrażnień, stanów zapalnych, reakcji alergicznych i innych, poważnych chorób skóry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto