Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejskie Forum Kulturalne. Jak zarządzać miejską kulturą? Dowiemy się w październiku

Marcin Mindykowski
Grzegorz Mehring /archiwum DB
W październiku na trzy dni zjadą do Gdańska przedstawiciele największych europejskich miast, żeby dyskutować o wyzwaniach, jakie stoją dziś przed miejską polityką kulturalną.

Przyjęty pod koniec maja przez III Walne Zebranie Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego plan działań na 2013 rok zakłada bowiem, że w dniach 16-19 października będziemy gościć Europejskie Forum Kulturalne. Tematem debat, w których wezmą udział menedżerowie kultury i naczelnicy wydziałów kultury z kilkudziesięciu miast zrzeszonych w stowarzyszeniu Eurocities, będzie współpraca kulturalna w metropolii.
Eurocities zrzesza ponad 100 największych europejskich miast (m.in. Barcelonę, Birmingham, Frankfurt, Lyon, Mediolan, Rotterdam, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawę i Wrocław). W ramach działań stowarzyszenia dwa razy do roku odbywa się Europejskie Forum Kulturalne, za każdym razem w innym mieście.

CZYTAJ!

Więcej o działalności GOM.

- O organizację forum ubiegaliśmy się już w trakcie starań Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wtedy otrzymaliśmy zgodę na 2013 rok - zdradza Aleksandra Szymańska z Instytutu Kultury Miejskiej. - Robocze hasło gdańskiego forum to "Odrębność vs. metropolitalność". Analizując konkretne przykłady europejskich miast, chcemy pokazać, gdzie można łączyć siły w kulturze. Ale to będzie też świetna promocja dla Gdańska - okazja, żeby zwrócić na nas uwagę i omówić nasz model metropolitalnej współpracy, w której oferta kulturalna adresowa-na jest do całej publiczności metropolii.

- Tym bardziej, że gdańska metropolia jest unikatowym przykładem: podczas gdy wiele samorządów w Europie myśli wyłącznie kategoriami jednostek administracyjnych, Trójmiasto wychodzi też do innych miejscowości metropolii, budując tożsamość nie na ujednolicaniu, ale różnorodności - dopowiada zajmujący się relacjami kultury i przestrzeni prof. Mariusz Czepczyński z Instytutu Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, pracujący przy układaniu programu gdańskiej edycji Europejskiego Forum Kulturalnego. - Staramy się realizować model zrównoważonej, samo-podtrzymującej się, otwartej kultury, bazującej nie na jednorazowych wydarzeniach, ale ciągłej, długotrwałej, zsynchronizowanej ofercie kulturalnej. Kierujemy się przy tym efektem synergii, wychodząc z założenia, że pięć skoordynowanych i wspólnie promowanych imprez ma większą wartość niż pięć wydarzeń odbywających się niezależnie.

Zdaniem profesora, na korzyść Gdańska przemawia też to, że - niezrażony porażką w batalii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury - kontynuuje strategię kulturalnego rozwoju. - Dla wielu miast tytuł Europejskiej Stolicy Kultury okazał się fajerwerkiem, po którym nic na dłużej nie zostało. Biorąc pod uwagę długofalowy cel, Gdańsk - mimo że tytułu nie zdobył - wygrywa: u nas naprawdę coś drgnęło - przekonuje.

Podczas Europejskiego Forum Kulturalnego, w ramach sesji plenarnych i warsztatów, będą toczyć się także debaty o edukacji i uwarunkowaniach społecznych uczestnictwa mieszkańców w kulturze. W Gdańsku spodziewanych jest około stu osób. Szczegółowy program forum i listę panelistów poznamy w lipcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto