Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugi etap Olimpiady Wiedzy o Gdańsku zakończony

Magdalena Sapkowska
Eliminacje międzyszkolne Olimpiady wiedzy o Gdańsku 2009/2010 dla szkół ponadgimnazjalnych.
Eliminacje międzyszkolne Olimpiady wiedzy o Gdańsku 2009/2010 dla szkół ponadgimnazjalnych. Marcin Sztucki
Młodzi miłośnicy Gdańska rywalizowali w piątek w drugim etapie Olimpiady Wiedzy o Gdańsku. Sprawdzian w sali obrad Rady Miasta pisało 42 uczniów.

- Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, chcemy zaszczepić im miłość do naszego miasta - tłumaczy dr Sławomir Kościelak, przewodniczący komisji.

- Interesuję się historią i chciałam się sprawdzić - mówi Patrycja Kubicka, ze Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Gdańsku. - Pytania? Dość szczegółowe, było dużo dat.

Choć na rozwiązanie zadań testowych olimpijczycy mieli 45 minut, poradzili sobie w pół godziny. Ponadto w ciągu dwóch godzin musieli napisać pracę na jeden z pięciu tematów. - Przygotowaliśmy zróżnicowane pytania, nie tylko z historii. Mam nadzieję, że się nie okazały zbyt trudne - podsumowuje dr Kościelak.
Wyniki testu znane będą w ciągu dwóch tygodni. Najlepsi przejdą do trzeciego etapu olimpiady, zaplanowanego na marzec. Na laureatów czekają nagrody rzeczowe, przede wszystkim jednak dwa indeksy na historię na Uniwersytecie Gdańskim.

Co musieli wiedzieć olimpijczycy?
Pytania przygotował zespół ekspertów - historycy, ludzie kultury, sztuki, pracownicy magistratu i członkowie Fundacji Gdańskiej, która olimpiadę organizuje.
Najczęściej wybierane pytanie pisemne dotyczyło charakterystyki średniowiecznych kościołów gdańskich. W teście wyboru uczniowie musieli sprostać m.in. pytaniom o liczbę mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska, lokalizację obozu dla jeńców rosyjskich z czasów I wojny światowej, liczbę radnych. Należało również rozpoznać fotografie gdańskich parków, zaznaczyć prawidłowe daty lokacji miasta na prawie lubeckim, wygaśnięcia dynastii książąt gdańsko-pomorskich, czy - bardziej współcześnie - przyznania Nobla Lechowi Wałęsie. Trzeba było też wykazać się wiedzą o architekturze - znać budowniczego Wielkiej Zbrojowni i nazwy bastionów gdańskich fortyfikacji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto