Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej za 65 milionów złotych

Ewelina Oleksy
Tak ma wyglądać Centrum Nanotechnologii PG. Jego otwarcie planowane jest pod koniec 2011 roku
Tak ma wyglądać Centrum Nanotechnologii PG. Jego otwarcie planowane jest pod koniec 2011 roku Materiały prasowe
W budynku będzie 25 specjalistycznych laboratoriów dydaktycznych, centrum zarządzania informacją, czyli współczesna biblioteka z czytelnią, audytorium, sale seminaryjne i wykładowe oraz pokoje dla kadry edukacyjnej.

Co jeszcze? Niezadaszony taras i spory - pierwszy taki na uczelni - podziemny parking, który pomieści sto aut.

A oprócz tego mnóstwo najnowocześniejszej aparatury po to, by studenci wyrośli na światowej klasy specjalistów. To wszystko pomieścić ma budynek Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej, który stanie w sąsiedztwie gmachu głównego przy Wydziale Chemicznym. Tam, gdzie teraz znajdują się magazyny. W poniedziałek na uroczystej konferencji poświęconej projektowi władze uczelni podpisały umowę na dofinansowanie, która umożliwia uruchomienie prac z nim związanych.

- To nasza największa inwestycja najbliższych lat. Mam nadzieję, że najpóźniej w 2012 r. stanie tu piękny gmach, który podkreśli, że Politechnika Gdańska to nie tylko tradycja, ale i nowoczesność - mówi prof. Henryk Krawczyk, rektor PG. - Stoimy przed nowym kierunkiem rozwoju i nową epoką - stwierdził rektor.

Pierwsze dyskusje w sprawie centrum zaczęły się na uczelni już osiem lat temu. Budowa Centrum Nanotechnologii ma ruszyć w połowie tego roku i zakończyć się pod koniec 2011 r. Na budowę i wyposażenie obiektu PG ma już zagwarantowane 65 mln zł. Uczelnia do inwestycji nie dołoży ani grosza. Większość pieniędzy - 85 proc. sumy pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Reszta w postaci dotacji celowej zostanie przekazana z budżetu państwa.

Ideą centrum jest to, by studenci mieli dostęp do najnowocześniejszej aparatury. Nie zabraknie więc wysokospecjalistycznych mikroskopów - najdroższy z nich kosztuje blisko 3 mln zł. Wykładowcy nie mają wątpliwości, że gdy przyszły inżynier skończy taką szkołę, dołączy do czołówki wybitnych specjalistów. Samych zainteresowanych to cieszy.

- Powstanie centrum to dla nas szansa na ogromny rozwój i naukę - zaznacza Tomasz Michnowicz z pierwszego roku nanotechnologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto