Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cała prawda o podłogach

Irena Grek
materiały prasowe
Ogrzewanie podłogowe coraz częściej spotykamy w domach jednorodzinnych. Ponieważ temat budzi duże zainteresowanie - eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania

Ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużo zalet, ale na inwestora czyha wiele pułapek związanych z jego instalacją. Często powoduje to rezygnację z tej formy ogrzewania, ze względu na niewiedzę i nieprawdziwe opinie krążące wśród laików.
Dzisiaj eksperci odpowiadają na pytania, które padają najczęściej podczas rozmów z inwestorami.

Tylko w domkach?

To jeden z najczęściej po-wtarzanych mitów - że ogrzewanie podłogowe można instalować tylko w domkach jedno-rodzinnych. To nieprawda, chociaż wodne ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiedniego przygotowania wylewki i powinno być przewidziane już na etapie projektowania budynku. Dlatego montaż wodnego ogrzewania podłogowego w przypadku mieszkania w bloku lub przy okazji drobnego remontu jest utrudniony, jednak istnieje możliwość wykorzystania elektrycznej maty podłogowej.

System elektryczny nie wymaga zalewania obciążającym strop jastrychem, wystarczy więc niewielki remont. Cienką, trzymilimetrową matę grzewczą można umieścić bezpośrednio w kleju mocującym płytki podłogowe lub w wylewce tuż pod powierzchnią podłogi.

Wodne - już w projekcie

Natomiast decyzję o instalacji wodnego ogrzewania podłogowego trzeba podjąć już na etapie planowania budowy. Montaż wodnego ogrzewania podłogowego wymaga bowiem położenia odpowiednio grubej warstwy izolacyjnej pod całą powierzchnią podłogi oraz wylania grubszej wylewki, która podnosi jej poziom o co najmniej kilka centymetrów. Tak więc wybór sposobu ogrzewania musi nastąpić, kiedy budynek jest jeszcze w stanie surowym. Później prawidłowe wykonanie podłogówki może już okazać się niemożliwe.

Należy też pamiętać o planowanym wyższym poziomie podłogi i uwzględnić to przy projektowaniu wysokości pomieszczeń oraz rozmieszczaniu otworów drzwiowych, okien balkonowych, cokołów itp. Projektanta instalacji grzewczej trzeba natomiast informować o wszelkich zmianach w projekcie domu, które mogą wpływać na izolacyjne właściwości budynku (np. zmiany wielkości okien, dodawanie okien w dachu, zmiana grubości izolacji ścian itp.). Zmiany te bezpośrednio wpływają na dobór urządzeń o odpowiednich mocach grzewczych, które projektant musi uwzględnić.

Tylko płytki?

Wiele osób nawet nie rozważa alternatywnego ogrzewania podłogowego, bo nie lubi płytek ceramicznych we wszystkich pomieszczeniach. Ale czy to prawda, że na ogrzewanie podłogowe można kłaść tylko płytki?

Podłogówkę najczęściej pokrywa się płytkami ceramicznymi, ale nie ze względu na ich wytrzymałość, a ze względu na niski opór cieplny tego materiału. Mówiąc inaczej - płytki najszybciej się nagrzewają i oddają większość uzyskanego z ogrzewania ciepła do pomieszczenia. Jednocześnie jest to praktyczna i łatwa do utrzymania posadzka. Dlatego terakotę stosuje się zwykle do wykończenia podłóg w łazienkach, kuchniach i przedpoko-jach - we wszystkich tych pomieszczeniach ogrzewanie podłogowe sprawdza się znakomicie.

Nie oznacza to jednak, że płytki to jedyne dopuszczalne pokrycie na podłodze z ogrzewaniem podłogowym. Bardzo wiele osób z niechęcią patrzy na pomysł wyłożenia podłogi w salonie płytkami, wolałoby raczej bardziej naturalne w dotyku drewno, ale nie chce rezygnować z ogrzewania podłogowego.
Na szczęście nie musi, bo ogrzewanie podłogowe może równie dobrze funkcjonować pod podłogą wyłożoną drewnem lub panelami. Posadzka ma być użyteczna i estetyczna. Istotne jest, by była odporna na uszkodzenia, w miarę długowieczna, a zarazem łatwa w czyszczeniu i konserwacji. To podstawa, reszta zaś to kwestia gustu. Rynek podsuwa wiele rozwiązań. Do dyspozycji są:

-tworzywa sztuczne - posadzki i wykładziny z PCV, wykładziny dywanowe, gumowe, z kauczuku syntetycznego, a także bezspoinowe z kompozycji żywiczno-mineralnych, poliuretanowych itp.
-materiały mineralne - terakota, gres, klinkier i lastryko, marmury i inny kamień, a w pomieszczeniach gospodarczych - zaprawy cementowe, betonowe itp.
-materiały naturalne - parkiety, deszczułki, deski jednorodne i warstwowo klejone, wykładziny z korka i kauczuku naturalnego, panele podłogowe itp.

Należy jednak zawczasu poinformować projektanta instalacji o materiale wykończeniowym podłóg, aby uwzględnił to w projekcie. Jeśli wykańczamy posadzkę drewnem, trzeba równomiernie rozłożyć elementy grzewcze pod podłogą (bez tzw. stref brzegowych). W ten sposób unikamy niekorzystnych dla materiału drewnianego różnic w temperaturze podłogi.
Ze względów estetycznych warto posadzkę, kolorem lub fakturą, skomponować z otoczeniem. Niech - na zasadzie harmonii lub kontrastu - współgra ze ścianami, oprawą okien i drzwi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cała prawda o podłogach - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto