Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Heweliusz na orbicie Centrum Hewelianum

d.
Wyprawa na Marsa jest teraz możliwa. W podróż na czerwoną planetę zabiera swoich gości gdańskie Centrum Hewelianum. Na spotkanie z drugim po „Lemie” polskim satelitą też nie trzeba daleko lecieć. „Heweliusz” będzie w Gdańsku za trzy tygodnie.

Rok Heweliusza zaczyna się jak film Hitchcocka - na początku jest zaćmienie Słońca. Od 4 stycznia, po przerwie świąteczno-noworocznej, na mieszkańców Ziemi ponownie otwiera się gdańskie Centrum Hewelianum. I zaprowadza kosmiczne zmiany.

Na razie największa zmiana zaszła na stanowisku „eksploracja Marsa”, dostępnym na interaktywnej wystawie „Energia, Niebo i Słońce” w Kaponierze Południowej. - Łazik z kamerką porusza się teraz swoim własnym torem, a obraz z tej jazdy prezentowany jest na żywo na stanowisku komputerowym. Na drugim monitorze widzowie mogą oglądać autentyczne obrazy z kamery zainstalowanej na krążącej wokół Marsa sondzie MRO – wprowadza nas Przemysław Guzow, dyrektor Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk". - Zmiany widoczne są także na samej powierzchni naszego Marsa, poprawiło się odwzorowanie szczegółów, wzbogaciliśmy stanowisko o dodatkowe elementy, m.in. stację kosmiczną.

Teraz Gdańsk czeka na „Heweliusza”, model jednego z dwóch pierwszych polskich satelitów, który powstaje w tym samym miejscu, gdzie konstruowane są oryginały, czyli w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Pierwsza prezentacja makiety - wykonanej w skali 1:1 – zaplanowana jest w Kaponierze Południowej na 28 stycznia, dzień 400. rocznicy urodzin gdańskiego astronoma. Skala 1:1 nie oznacza, że pojawi się tu obiekt latający wielkości statku kosmicznego.
- Chodzi o to, żeby publiczność mogła przekonać się, z jakim wymiarem kosmicznej rzeczywistości będziemy mieli pierwszy satelitarny kontakt – mówi dyrektor Guzow. Te rzeczywiste wymiary to bok sześcianu o długości 20 centymetrów i masa ok. 6,5 kilograma. Tyle ważyć będzie „Lem”, którego wystrzelenie na orbitę planowane jest na luty 2012 roku, najprawdopodobniej z rosyjsko-ukraińskiego Kosmotrasu. - Heweliusz nie będzie się różnił zewnętrznie od Lema – wyjaśnia nam Tomasz Zawistowski, szef projektu realizowanego w Centrum Badań Kosmicznych PAN. - Ewentualne zmiany w ramach eksperymentu technologicznego, o których wciąż dyskutujemy, mogą dotyczyć wyposażenia, np. elastycznych paneli słonecznych czy filtrów teleskopu. Do końca czerwca powinniśmy otrzymać wszystkie części do obu satelitów. Ale w pełni będziemy mogli zająć się Heweliuszem po wystrzeleniu pierwszego satelity, czyli na początku 2012 roku.

Heweliusz znajdzie się na orbicie nie później niż w marcu 2013 r. Termin wystrzelenia „gdańszczanina” ujęty jest w międzynarodowym programie badawczym BRITE, w ramach którego kanadyjsko-austriacko-polskie konsorcjum buduje sieć małych satelitów, służących do obserwacji najjaśniejszych gwiazd naszej galaktyki.

Interaktywną wystawę „Energia, Niebo i Słońce” w Kaponierze Południowej odwiedzać można w godz. 8.30-15.30 - od wtorku do piątku, a w soboty i niedziele od 10.00 do 16.00.
Kontakt: Centrum Hewelianum, Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk", ul. 3 Maja 9a, 80-802 Gdańsk, tel. 58 300 08 42, e-mail – [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto