Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień jedności Kaszubów. Kaszubskie święto

Marcelina Oleszuk
Tak Kaszubi święto wali rok temu
Tak Kaszubi święto wali rok temu archiwum DB
Witéjce. Je to sobòta latos? Jô jem baro z tegň rôd. A chodzi oczywiście o kaszubskie święto, wypadające w tym roku w sobotę. O tym, jak mieszka się na Kaszubach „obcemu”, czym charakteryzują się Kaszubi oraz jak wśród nich przeżyć, opowie nam pan Dariusz, od 17 lat- mieszkaniec tego okręgu, a od 10- członek Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego.

19 marca było Święto Kaszub, od 2004 roku określane mianem Dnia Jedności Kaszubów. Cëż to je? Dlaczego akurat ten dzień?

W 1238 roku papież Grzegorz IX tytułował szczecińskiego księcia Bogusława I księciem Kaszub(clare morie... duce Cassubie)- była to pierwsza wzmianka o Kaszubach. Niestety oryginalne nadanie nie zachowało się, dlatego też nie wiadomo, czy rzeczywiście należy przypuszczać, że to wtedy nazwa „Kaszuby” wypłynęła na światło dzienne. Więcej o papieskiej bulli można przeczytać w pracach profesora Gerarda Labudy(1916- 2010), znanego polskiego historyka o bogatym dorobku naukowym.

Gdańsk przyłączył się do świętowania już dzień wcześniej- Zarząd Dróg i Zieleni umieścił przy ulicach wjazdowych specjalne tablice z kaszubskim napisem: Gduńsk stolëca Kaszëb witô. Przy drogach zawisły również czarno- żółte flagi- kaszubski symbol.

-Jestem pod wrażeniem jak Kaszubi promują swoją kulturę- świadczy o tym choćby fakt, że w naszym regionie można skończyć szkołę i zdać maturę w ich języku. Ponadto wyjątkowo dbają o nazewnictwo- dodatkowe kaszubskie nazwy umieszczają pod nazwami miejscowości czy sklepów- opowiada pan Dariusz.

W Gdańsku funkcjonuje jeden z oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego, które dba o bezpieczeństwo wyjątkowej kultury tego okręgu. Poprzez organizację festynów, wystaw, wernisaży, konkursów i festiwali jego członkowie chronią podmiotowość lokalną Kaszub oraz zaznajamiają innych z jej niezwykłością, a „swoim” uświadamiają własną historię, tradycję. W tym roku odbędzie się w Gdańsku - stolicy Kaszub - kolejny Dzień Jedności Kaszubów, który od 7 lat integruje tę społeczność oraz jest znakomitą okazją do poznania jej od wewnątrz.

Znany Kaszuba rzuca Zrzeszenie

-Zajmujemy się przede wszystkim szeroko pojętym promowaniem kultury kaszubskiej, głównie na terenie Gdańska i okolic. Organizujemy wystawy rękodzieł, rocznice upamiętniające chwile znaczące dla Kaszub na przełomie lat(przypominające istotne wydarzenia lub postacie, które miały wpływ na ich historię)- opowiada.- Ponadto staramy się też promować język kaszubski poprzez tworzenie kursów językowych- dodaje. Jak powszechnie wiadomo, ten regionalny język znacznie różni się od tego, którym na co dzień posługuje się większość Polaków- odrobinę inny akcent i wymowa niektórych dźwięków mogą utrudniać jego zrozumienie.

O godzinie 14.00, pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego(skwer na rogu ulic Szeroka/Grobla II), oficjalnie rozpoczęły się obchody tego święta. Pół godziny później nastąpił uroczysty przemarsz uczestników ulicami Starego Miasta Gdańska do Dworu Artusa, a o 15.00 dalszą część uroczystości urozmaici koncert zespołu muzyki dawnej CAPPELLA GEDANENSIS. Wstęp jest wolny, warto zatem skorzystać z okazji i sprawdzić, skąd bierze się uznanie dla Kaszubów, tak dumnych ze swej mniejszości regionalnej.

Dodatkowo, w tym roku będą oni mieć możliwość samoidentyfikacji i określenia liczebności- już 1 kwietnia bowiem rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jest to niebywała okazja, by zaistnieć w życiu regionu. Z tego też powodu utworzona została strona internetowa, której treść zachęca Kaszubów do aktywności na rzecz swojej małej ojczyzny.

-Szczególnie ważną cechą kaszubską jest poczucie zżycia ze sobą- dbają oni o swoje relacje z rodziną i bliskimi, co potwierdzają liczne badania socjologiczne przeprowadzone na tej społeczności. Przykładowo wśród Kaszubów występuje najmniejszy odsetek rozwodów, kultywowany jest również model rodziny wielodzietnej- trójka czy czwórka dzieci to wciąż norma. Ewenementem w tej skali są Sierakowice- tam współczynnik rozpadu małżeństw mierzy się w promilach, a nie w procentach(jest tak mały!), a statystyczna matka posiada czwórkę pociech.

Jeżeli pozna się trochę tych ludzi, można przywyknąć, a z czasem podziwiać ich sposób życia. Jako pracownik instytucji bankowej wielokrotnie przekonałem się, że są oni niezwykle słowni i zawsze, za wszelką cenę, starają się wywiązywać ze swoich zobowiązań. Choć na pozór wydają się hermetyczną grupą społeczną, charakteryzują się pozytywnym nastawieniem oraz gościnnością w stosunku do „obcych”.

Czytaj także:
Dla zakochanych w Kaszubach
19 marca - Dzień Wędkarza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto