Gdański spichlerz Błękitny Baranek doceniony w Europie

Gdański spichlerz Błękitny Baranek znalazł się wśród 27 laureatów nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie dziedzictwa kulturowego "Europa Nostra" 2011.

To jedna z najnowocześniejszych ekspozycji w Europie
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

To jedna z najnowocześniejszych ekspozycji w Europie (© Grzegorz Mehring)

- Każdy ze zwycięzców reprezentuje największe osiągnięcia w Europie w dziedzinie konserwatorstwa, badań i edukacji - wyjaśnia Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

Mieszczący się przy ul. Chmielnej zabytkowy spichlerz Błękitny Baranek jest jedynym tego typu budynkiem w Gdańsku, w którym zachowało się oryginalne XVII- wieczne belkowanie. Na cele wystawiennicze przeznaczono 1 i 2 z 7 kondygnacji. W spichlerzu mieści się Centrum Edukacji Artystycznej "Błękitny Lew" i jedna z najnowocześniejszych ekspozycji archeologicznych w Europie. Można tu zobaczyć m.in. odtworzoną uliczkę hanzeatycką, warsztat szewca i grabarza. Co więcej, ekspozycja działa na wszystkie zmysły - usłyszymy tu średniowieczne dźwięki i poczujemy zapachy.

Czytaj także: Zobacz jak lansują się Adamowicz, Szczurek i Karnowski

- To największa inwestycja, zarówno jeśli chodzi o koszty, jak i czas trwania w historii muzeum - mówi Henryk Paner, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. - Początkowo to zadanie wydawało się fantastyką. Jesteśmy dumni z nagrody. To dla nas ogromne wyróżnienie.

Do "Europa Nostra" zgłoszono 140 projektów z 31 państw. Błękitny Baranek jest jedynym na Pomorzu i jednym z dwóch nagrodzonych z całej Polski. Nagrody zostaną wręczone 10 czerwca podczas ceremonii w Concertgebouw w Amsterdamie.
∨ Czytaj dalej

"Europa Nostra" jest rzecznikiem dziedzictwa kulturowego w Europie. Zrzesza i reprezentuje 250 organizacji pozarządowych oraz 1,5 tys. indywidualnych członków z ponad 50 krajów. Przewodniczącym jest Plácido Domingo, światowej sławy tenor.

Agata Cymanowska Agata Cymanowska
źródło: Polska Dziennik Bałtycki

Więcej na temat

Komentarze (2)

avatar
avatar
iza (gość)

super wiadomosc...wiadomo wszystko co jest w poblizu dolnego miasta zasuguje na uwagę i nagrody! ale czy to trzeba kogos z unii ażeby zobaczyc co mamy piękne a zaniedbane!

Wybierz kategorię