Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

9 września przypada Światowy Dzień Świadomości FASD. Czy wiesz, że picie alkoholu w ciąży szkodzi nienarodzonemu dziecku?

Ewa Olewicz, Jolanta Szuszkowska-Olechnowicz
Czy wiesz, że picie alkoholu w ciąży szkodzi Twojemu nienarodzonemu dziecku?
Czy wiesz, że picie alkoholu w ciąży szkodzi Twojemu nienarodzonemu dziecku? 123rf
Światowy Dzień Świadomości FASD ma na celu uświadomienie przyszłym rodzicom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jak również zwrócenie uwagi społeczeństwa na występowanie problemu w skali światowej. Data 9 września ma odzwierciedlać 9 miesięcy zdrowej ciąży.

FASD czyli Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Płodu jest obecnie najczęstszą przyczyną upośledzenia umysłowego w zachodniej cywilizacji, której można całkowicie zapobiec.

Dzieci z FASD z powodu ekspozycji na alkohol w czasie ciąży mają różne uszkodzenia przede wszystkim w centralnym układzie nerwowym. Uszkodzenia te są zależne od dawki alkoholu jakiej użyła matka, od czasu ekspozycji i od tzw. czynników medycznych zależnych od matki czyli np. jej stanu zdrowia, sposobu odżywiania, palenia papierosów, przyjmowania leków.

Czym jest FAS?

FAS – Płodowy Zespół Alkoholowy jest najcięższą formą uszkodzeń płodu w wyniku spożywania alkoholu przez matkę w czasie ciąży. Alkohol działając na nienarodzone dziecko może spowodować zmiany w budowie jego ciała, powstanie wad rozwojowych narządów, przede wszystkim centralnego układu nerwowego.

FAS to jedna z niewielu chorób wrodzonych, przed którą można uchronić dzieci poprzez całkowitą abstynencję kobiety w całym okresie ciąży. Odpowiedzialność za abstynencję kobiet w ciąży spoczywa również na innych ale przede wszystkim na najbliższych a w szczególności na ich mężach i partnerach.

FAS to jedna z niewielu chorób wrodzonych, przed którą można uchronić dzieci poprzez całkowitą abstynencję kobiety w całym okresie ciąży.

Dzieci z FASD nie rodzą wyłącznie kobiety uzależnione od alkoholu albo ze środowisk patologicznych. Dzieci z FASD rodzą również kobiety o wysokim statusie ekonomicznym czy społecznym, ale z problemami emocjonalnymi, poczuciem samotności, brakiem wsparcia, które po pracy sięgają po drinka by zapić problemy. Zaleca się aby kobiety i mężczyźni planujący ciąże powstrzymywali się od spożywania alkoholu przez minimum 3 miesiące przed poczęciem dziecka.

Badania prowadzone w naszym kraju wciąż dowodzą, że około 33 procent ciężarnych kobiet pije alkohol. Każdego roku w szpitalach w Polsce rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa.

Jak diagnozuje się FASD?

Specjalistyczna diagnoza w kierunku FASD to wielowymiarowa ocena stanu dziecka, obejmująca: wywiad, analizę dokumentacji, badanie fizykalne, w tym ocenę cech dysmorficznych twarzy, ocenę funkcji poznawczych, zachowania i stanu emocjonalnego dziecka. Jak wynika z powyższego, taka diagnoza powinna być prowadzona przez zespół wielospecjalistyczny, którego podstawowy skład stanowi diada: lekarz i psycholog. Wskazane jest, aby diagnoza lekarsko-psychologiczna została wzbogacona o inne badania np. neurologopedyczne, neurorozwojowe, fizjoterapeutyczne.

Tak przygotowana diagnoza to nie tylko opis deficytów rozwojowych dziecka, ale przede wszystkim ocena jego możliwości i zasobów, co pozwala na lepsze zrozumienie, a także na zaplanowanie adekwatnych oddziaływań. Dzieci z FASD mają swoje specyficzne potrzeby, które powinny być zaspokajane zgodnie z hierarchią rozwojową. Tak, aby mogły harmonizować rozwój i wyrównywać deficyty oraz by uniknąć powikłań pod postacią objawów wtórnych ( zaburzenia psychiczne, zaburzenia zachowania, konflikty z prawem ). Dlatego ważne jest, aby diagnoza stawiana była możliwie jak najwcześniej tj. przed 3 rokiem życia.

Nadal jednak dzieci, szczególnie te których uszkodzenia nie są tak wyraźne, na specjalistyczną diagnozę trafiają ze znacznym opóźnieniem, często po szeregu różnorodnych badań diagnostycznych.

Wczesna diagnoza FASD stwarza dzieciom szansę na otrzymanie adekwatnej pomocy w najwcześniejszym okresie życia

Wczesna diagnoza FASD stwarza dzieciom szansę na otrzymanie adekwatnej pomocy w najwcześniejszym okresie życia optymalnie - tuż po urodzeniu. Pomoc ta powinna zmieniać się wraz ze zmianami rozwojowymi jakie osiąga dziecko. Konieczne zatem jest stałe monitorowanie rozwoju i ocena bieżących potrzeb i osiągnięć dziecka. Ponieważ wychowanie dziecka z uszkodzeniami mózgu jest bardzo obciążające ważne jest by rodzice również korzystali z pomocy np. terapii, grupy wsparcia.

Od 2017 roku w Gdańsku pomoc dzieciom z FASD ich i opiekunom świadczy Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży (ul. Racławicka 17).

Ośrodek obecnie proponuje diagnozę w zakresie Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Płodu, konsultacje medyczne, indywidualne konsultacje psychologiczne dla rodziców i opiekunów, grupę wsparcia dla rodziców i opiekunów, psychoterapię, terapię logopedyczną, neuropsychologiczną, fizjoterapeutyczną oraz pedagogiczną dla dzieci i młodzieży z FASD. Oferta jest stale poszerzana, a w zespole ośrodka pracują: psychologowie, lekarz neurolog, neurologopeda, fizjoterapeuta, pedagog.

Zespół GOPP współpracuje również z krajowymi i zagranicznymi specjalistami w dziedzinie FASD: dr Teresą Jadczak-Szumiło, dr. n. med. Krzysztofem Liszczem, mgr Małgorzatą Tomanik.

Szczegółowe informacje na temat działalności ośrodka można uzyskać pod nr tel. 58 347-89-30 lub na stronie www.raclawicka.gda.pl.


Artykuł opracowany przez psychologów z Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży: Ewę Olewicz i Jolantę Szuszkowską-Olechnowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 9 września przypada Światowy Dzień Świadomości FASD. Czy wiesz, że picie alkoholu w ciąży szkodzi nienarodzonemu dziecku? - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto