Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiecha na budowie nowego terminalu na lotnisku im. Lecha Wałęsy w Rębiechowie

red.
W poniedziałek na budowie nowego terminalu w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy została zawieszona wiecha. Tuż przed uroczystością, terminal odwiedził premier Donald Tusk.

Jeszcze przed prezydencją Polski w UE mają być dodatkowe miejsca postojowe dla samolotów, a 1 kwietnia 2012 r. nastąpi otwarcie terminalu T2, czyli nowego dworca pasażerskiego. Takie są najważniejsze etapy rozbudowy Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Mówiono o tym wczoraj, podczas uroczystego zawieszenia wiechy - a właściwie trzech wspaniałych wianków - na budowanym obecnie terminalu T2, czyli drugim budynku odpraw pasażerskich.

Czytaj także:Gdańsk: Korki na lotnisku w Rębiechowie

Za to, że terminal pasażerski będzie gotowy na 1 kwietnia przyszłego roku i przyjmie tego dnia pierwszych pasażerów, ręczyli wczoraj nie tylko zarząd lotniska, reprezentanci głównych wykonawców tej inwestycji - Doraco i Budimeksu - ale też udziałowcy: prezydenci Gdańska, Gdyni oraz Sopotu i marszałek województwa - wszyscy obecni na uroczystości. Niestety, zabrakło na tym świętowaniu patrona gdańskiego portu lotniczego, byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy, który przebywa w szpitalu. Wałęsa, za pośrednictwem Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, przekazał wszystkim zebranym pozdrowienia.
Powstający dworzec pasażerski, terminal T2, został tak zaprojektowany, by można było go w miarę potrzeb dalej rozbudowywać. Na razie zarząd lotniska nastawia się na obsługę około 2,5 miliona pasażerów rocznie. - Ale jak będzie trzeba, przyjmie i odprawi nawet 10 milionów osób - zapewniał Tomasz Kloskowski, prezes zarządu gdańskiego lotniska.

Jednak - jak powiedział - liczba podróżnych zależy nie od tego, jak lotnisko będzie wyglądało, jak będzie wielkie, ale od rozwoju regionu. Z myślą o tym planowano też rozbudowę portu lotniczego.

Na razie prace inwestycyjne przebiegają bardzo sprawnie. Zdarzały się jedynie drobne potknięcia. Zwłoka nastąpiła przy stawianiu konstrukcji stalowych bo generalny wykonawca miał kłopoty z podwykonawcą. - W tym czasie realizowano prace w piwnicy i wkrótce będzie można ją pokazać - mówił Kloskowski. - Na każdej budowie mogą zdarzyć się opóźnienia, ale są też przyspieszenia. Przed terminem będzie wykonana za kilka dni znaczna część płyty postojowej dla samolotów.
W planach jest przekazanie jej do użytku dopiero w listopadzie. Jednak już wkrótce około 90 procent jej powierzchni zostanie udostępnione dla samolotów, którymi w lipcu będą przybywać zagraniczni i krajowi uczestnicy obrad, jakie odbędą się w ramach sprawowania przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej.

Szybciej niż planowano po-wstanie także droga kołowania - w październiku, a nie w listopadzie. - W przyszłym roku do ukończenia pozostaną z dużych przedsięwzięć jedynie wspomniany terminal T2 oraz mały budynek biurowy dla Straży Granicznej i Urzędu Celnego - zapewnia prezes Kloskowski.
Sprawna realizacja inwestycji byłaby niemożliwa bez zapewnienia finansowania. Ma w tym swój udział Bank Nordea, emitując obligacje, a także udziałowcy spółki Port Lotniczy, którzy składali poręczenia za spółkę. Koszt całości rozbudowy lotniska szacowany jest na około 400 mln złotych. Ponad 180 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto