Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja "Miasto na detoksie" w Gdańsku. Chemię zastępują naturalnymi środkami [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Z okazji Światowego Dnia Wody w Gdańsku rozpoczęto kampanię pt. „Miasto na detoksie”. Inauguracja została zorganizowana w Przedszkolu nr 32
Z okazji Światowego Dnia Wody w Gdańsku rozpoczęto kampanię pt. „Miasto na detoksie”. Inauguracja została zorganizowana w Przedszkolu nr 32 Przemysław Świderski
Z okazji Światowego Dnia Wody w Gdańsku rozpoczęto kampanię pt. „Miasto na detoksie”. Inauguracja została zorganizowana w Przedszkolu nr 32

Substancje niebezpieczne znajdują się w wielu produktach, które codziennie używamy. Na przykład w kosmetykach, środkach czystości, nawet w zabawkach. Nie zdoła ich zatrzymać oczyszczalnia ścieków, te szkodliwe elementy trafiają do wody, do przyrody, na przykład do organizmów ryb, a potem... do nas wracają, jako pokarm. Ten zaklęty krąg obiegu trucizn trzeba przerwać, a przynajmniej go osłabić.

W jaki sposób? Poprzez zmniejszenie zużycia produktów zawierających różne szkodliwości. A cel ten możemy osiągnąć poprzez uświadamianie konsumentów.

Pionierem w tym uświadamianiu jest Gdańsk, gdzie w środę 22 marca, z okazji Światowego Dnia Wody, rozpoczęto kampanię pt. „Miasto na detoksie”. Inauguracja przedsięwzięć uświadamiających została zorganizowana w Przedszkolu nr 32. Dzieci pierwsze dały dowód, że można np. samemu produkować środki czystości – takie, po których nie pozostają niebezpieczne odpady.

Dzieci uczą rodziców

- Promujemy akcję „Miasto na detoksie” między innymi poprzez zapoznawanie z nią rodziców naszych podopiecznych – mówi Małgorzata Rynkiewicz, dyrektor Przedszkola nr 32 w Gdańsku. - Przekonujemy na przykład, że kosmetyczka może nam zrobić z produktów naturalnych maseczkę na twarz. W naszym przedszkolu od około 12 lat realizujemy autorski program edukacji ekologicznej.

W kampanii „Miasto na detoksie” uczestniczy 26 dzieci, na 102 wszystkich podopiecznych.

- Kampania jest realizowana w ramach międzynarodowego projektu „NonHazCity” - powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - Projekt ten zrzesza 18 partnerów z regionu Morza Bałtyckiego. Ma charakter edukacyjny oraz badawczy. W ramach kampanii "Miasto na detoksie" pragniemy edukować nie tylko dorosłych, ale też dzieci, dlatego, nasza wizyta oraz inauguracja kampanii w Przedszkolu nr 32 w Gdańsku. Najmłodsi gdańszczanie wykonują wspólnie naturalne środki czystości, wykorzystując do tego sodę oczyszczoną, ocet, kwasek cytrynowy.

Wykonane przez przedszkolaków preparaty, były zaraz wykorzystywane do czyszczenia, m.in umywalni. W to sprzątanie – pucowanie przedszkola - zaangażowali się także m.in. wiceprezydent Piotr Grzelak i Jacek Skarbek, prezes zarządu Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, która jest jednym z realizatorów międzynarodowego projektu NonHazCity.

Badanie pilotażowe w 10 rodzinach

- W czerwcu bieżącego roku mieszkańcy Gdańska zostaną zaproszeni do udziału w badaniu pilotażowym – mówił prezes Jacek Skarbek. - Mieszkańcy wybranych gospodarstw domowych przez pół roku będą starali się zmieniać swe przyzwyczajenia, używać inne produkty niż dotychczas – wybiorą produkty bardziej ekologiczne.

- W kampanii weżnie udział około 10 rodzin. Przyjmowanie chętnych rozpocznie się latem 2017 roku – mówiła Agnieszka Klugmann, kierownik Działu Promocji i Edukacji Ekologicznej, rzecznik prasowy Gdańskiej Infrastruktury Wodociagowo-Kanalizacyjnej. Zakończenie kampanii planowane jest na luty 2019 roku.

Dlaczego tak istotna jest kampania na rzecz używania produktów nie zawierających szkodliwych substancji? Przecież mamy doskonale oczyszczalnie ścieków. Jak wyjaśnił Jacek Skarbek – prezes zarządu Gdańskiej Infrastruktury Wodociagowo-Kanalizacyjnej, nie wszystkie substancje oczyszczalnia zatrzyma. Do Bałtyku przedostają się np. mikroplastik, hormony, antybiotyki.

Projekt NonHazCity

Projekt NonHazCity jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Strona internetowa projektu powstała na bazie strony wypracowanej w ramach projektu „Baltic Info Campaign on Hazardous Substances” (Bałtycka Kampania Informacyjna dotycząca Substancji Niebezpiecznych) (LIFE 10 INF/EE/108) i jest współfinansowana z programu LIFE+ finansowego instrumentu Unii Europejskiej w latach 2011-2015.

Z Polski w projekcie NonHazCity uczestniczą Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Uniwersytet Gdański oraz Urząd Miejski w Gdańsku. Międzynarodowym liderem tego przedsięwzięcia jest Miasto Sztokholm w Szwecji. Więcej wiadomości można znaleźć na www.miastonadetoksie.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto