Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Amberif w Gdańsku. Co ugruntowało sławę bałtyckiego bursztynu? [ROZMOWA z dyr. Ewą Rachoń]

Monika Jankowska
Amberif 2014
Amberif 2014 T.Bołt/archiwum DB
Ponad 480 firm z Polski, Belgii, Czech, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Włoch, a także kupcy z ponad 50 krajów świata. przyjechali na targi bursztynu do Gdańska. O tym, co prezentują rozmawiamy z Ewą Rachoń, dyrektorką Targów AMBERIF w Gdańsku.

22 Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich już trwają. Kto jest adresatem tej imprezy?
Targi mają charakter branżowy, dlatego są dostępne wyłącznie dla osób i firm związanych z biżuterią, sztuką jubilerską i sztuką użytkową. Naszym odbiorcą jest cały świat, przyjeżdżają do nas kupcy z około 50 krajów. Od Ameryki po Azję. Amberif to doroczna okazja do spotkań w środowisku branżowym, wymiany poglądów, konfrontacji ofert i nowych pomysłów wzorniczych, to także okazja do pogłębiania specjalistycznej wiedzy dzięki obecności naukowych autorytetów branżowych, współpracujących przy powstawaniu programu targów. W tym roku gościmy m.in. grupę archeologów z Włoch, którzy przedstawią dowody na istnienie szlaków bursztynowych w epoce brązu.

Co goście mogą podczas tegorocznych targów zobaczyć?
Przede wszystkim ciekawe wyroby z różnych zakątków świata. Na targach jest prezentowana szeroka gama srebrnej i złotej biżuterii zdobionej bursztynem, oprawianej również w złoto i złocone srebro, a coraz częściej również innymi barwnymi kamieniami jubilerskimi. Pojawia się również nowoczesne zastosowanie, do celów jubilerskich: skóry, tworzyw sztucznych, ceramiki i szkła. Pokazy mody, księga trendów definiująca zmiany zachodzące w postrzeganiu otoczenia i wpływająca na nasze gusty - to tło decyzji zakupowych i kontraktowych podejmowanych przez handlowców podczas targów.

Na targach jest bursztyn z całego świata, ale my jesteśmy dumni z naszego - bałtyckiego. Dlaczego jest on taki wyjątkowy?
Przede wszystkim bursztyn bałtycki jest wdzięcznym materiałem rzeźbiarskim i zdobniczym, plastycznie poddaje się zręcznym dłoniom oraz wyobraźni artysty. Bursztyn bałtycki to ogromna paleta barw. Przezroczystość i kombinacja kolorów w naturalnych formach tworzy unikatowym każdy kawałek. Ponadto wysoka zawartość kwasu bursztynowego oraz własności elektrostatyczne ugruntowały sławę naszego bursztynu jako leku i remedium na różne dolegliwości.

Gdzie w Trójmieście możemy podziwiać wyjątkowe wyroby z bursztynu? Co jest godne polecenia?
Na co dzień polecam oczywiście odwiedziny w Muzeum Bursztynu oraz w Muzeum Inkluzji Uniwersytetu Gdańskiego. To miejsca, w których można zobaczyć najwięcej prac powstających w naszym regionie. Poza tym zachęcam do spaceru magiczną ulicą Mariacką oraz Długim Pobrzeżem.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto