Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

AMD, czyli zwyrodnienie plamki

[email protected]
Obraz widziany składa się wyłącznie z cieni. Podróżowanie, prowadzenie samochodu, oglądanie telewizji staje się niemożliwe. Twarze osób bliskich i znajomych rozmazują się, a nawet zupełnie znikają.

Obraz widziany składa się wyłącznie z cieni. Podróżowanie, prowadzenie samochodu, oglądanie telewizji staje się niemożliwe. Twarze osób bliskich i znajomych rozmazują się, a nawet zupełnie znikają. Osoby cierpiące na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, w skrócie AMD - dzień po dniu nieodwracalnie tracą możliwość normalnego życia.

AMD jest chorobą, która powoduje utratę ostrości wzroku oraz widzenia centralnego. Plamka, czyli środkowa część siatkówki oka, w której znajdują się światłoczułe komórki (tzw. fotoreceptory), odgrywa niezwykle ważną rolę: umożliwia widzenie centralne, czyli to, co widzmy przed sobą, kiedy się czemuś dokładnie przyglądamy. Plamką widzimy najostrzej i najlepiej. Dzięki plamce możemy m.in. czytać, oglądać telewizję, rozpoznawać twarze, prowadzić samochód. Gdy plamka choruje, to centralne (czyli środkowe) widzenie jest upośledzone albo wypada w ogóle. Wtedy w środku obrazu człowiek widzi ciemną plamę.

Przyczyną uszkodzenia siatkówki i zwyrodnienia plamki są zaburzenia równowagi pomiędzy powstawaniem i eliminowaniem wolnych rodników. Zdrowe oczy posiadają system ochronny, który funkcjonuje dzięki dostarczaniu wymienionych witamin, minerałów i karotenoidów w zdrowej, zrównoważonej diecie. Niemniej ten naturalny system ochronny osłabia się wraz z wiekiem, co może przyspieszać rozwój choroby. Jeżeli odpowiednia ilość substancji o działaniu antyoksydacyjnym nie zostanie dostarczona wraz z pożywieniem, to brak ten można zrównoważyć poprzez przyjmowanie suplementów, aby chronić oko przed wystąpieniem zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. jolanta gromadzka -anzelewicz


Statystyki

Problem AMD staje się coraz poważniejszy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje na wciąż rosnącą liczbę osób cierpiących na starcze zwyrodnienie plamki, które wkrótce mogą częściowo lub nawet całkowicie utracić zdolność widzenia. Szacuje się, że na świecie żyje ponad 161 milionów chorych na AMD - 124 miliony widzi tylko częściowo, a 37 milionów jest niewidome. Choroba ta dotyka w szczególności osoby powyżej 55 roku życia.

Jak zapobiegać
Chorobie zwyrodnieniowej plamki związanej z wiekiem można zapobiegać.
• Przede wszystkim trzeba chronić oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym nie tyle okularami ciemnymi, co z filtrem UV.
• Rzucić palenie - nikotyna niszczy siatkówkę oka.
• W początkowym okresie choroby oczu (nie tylko AMD) należy pić dużo soku z marchwi, nie unikać masła - a więc stosować dietę bogatą w witaminę A i E.
• Warto sięgnąć po leki homeopatyczne i naturalne, m.in. preparaty zawierające kwasy omega-3, wyciąg z pestek winogron, miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba), wyciągi z czarnych jagód.
• W profilaktyce AMD wykorzystuje się też witaminy i mikroelementy poprawiające odporność i zwalczające wolne rodniki: A, E, beta-karoten, selen oraz cynk. Warto więc jadać dynię, melony, winogrona oraz warzywa o ciemnozielonych liściach. Zawierają cenne karotenoidy, jak np. luteina.
• Zbawienne dla oczu kwasy omega-3 są też w łososiu, makreli, śledziach i dorszu.

Niepokojące objawy
Różnią się one w zależności od tego, na ile choroba jest zaawansowana. W początkowym okresie możemy nawet nie zauważyć, że coś się dzieje z jednym okiem. Oko może mieć kłopoty z przystosowaniem się np. do zmiany oświetlenia. Możemy widzieć gorzej nocą. Czasem trudność sprawia czytanie, gdy kontrast wydaje się zbyt mały, a literki rozmazane.
Gdy w polu widzenia dojdzie już do zmian zanikowych, mogą pojawić się ubytki zwane mroczkami. Odpowiadają one tym obszarom siatkówki, które z powodu uszkodzeń nie są w stanie odbierać i przekazywać dalej obrazu. Gdy chory usiłuje czytać w miejscach, w których są mroczki, znikają litery. Jeżeli zmiany zanikowe obejmują centrum plamki, człowiek patrząc widzi w środku ciemną plamę. Większą skłonność do AMD, podobnie jak do jaskry, mają osoby z niebieskimi oczami.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto