Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Analiza nowego rozkładu jazdy pociągów - część II

Nemeczek
Nemeczek
W niedzielę 12 grudnia 2010 r. wszedł w życie nowy rozkład jazdy pociągów, który będzie obowiązywał do 10 grudnia 2011 r. Na Podkarpaciu ruch pasażerski obsługuje 2 przewoźników: Przewozy Regionalne i PKP Intercity. W części drugiej oferta połączeń IR spółki Przewozy Regionalne.

Dużą popularnością spośród oferty PR cieszą się pociągi IR (interREGIO), które konkurują, często na tych samych trasach, z pociągami TLK. Niestety zmniejszyła się liczba pociągów IR. Ze stacji Rzeszów Gł. odjeżdża obecnie 7 takich pociągów (wcześniej 9), a przyjeżdża 6 (wcześniej 8). Zlikwidowane zostały pociągi IR "Światowid" i "Śląsk" relacji Przemyśl - Wrocław, "Ślązak" Rzeszów - Legnica oraz IR (bez nazwy) relacji Kraków - Przemyśl i Przemyśl - Wrocław (obydwa kursowały tylko w jednym kierunku). Niekorzystny jest też brak w obecnym rozkładzie jazdy bezpośredniego wakacyjnego połączenia ze Świnoujściem. Pociąg ten jechał z Rzeszowa jako Regio, a z Krakowa jako IR.
Całkowicie nowym pociągiem jest IR "San" na trasie Stalowa Wola Rozwadów - Gliwice (przez Przeworsk). W miejsce pociągu "Ślązak" z Legnicy wprowadzono IR "Łużyce" z Bolesławca do Przemyśla (przez Legnicę), który kursuje niestety tylko w jednym kierunku. W stronę Bolesławca odjeżdża, ale... z Krakowa. To bardzo dziwna i niezrozumiała decyzja przewoźnika. Także tylko w jednym kierunku będzie jeździł wprowadzony IR (bez nazwy) z Przemyśla do Krakowa.
Część kursujących poprzednio pociągów dotknęły pewne zmiany, a mianowicie: IR "Podkarpacie" relacji Przemyśl - Gliwice będzie w określonych terminach dojeżdżał do Wrocławia, a stacją początkową (lub końcową) będzie teraz Rzeszów Gł., IR "Wielkopolanin" relacji Rzeszów - Poznań w określonych terminach będzie rozpoczynał i kończył jazdę w Stalowej Woli Rozwadów (z pominięciem stacji Przeworsk), natomiast pociąg funkcjonujacy dotychczas bez nazwy na trasie Przemyśl - Kraków otrzymał nazwę "Łukasiewicz" (kursuje tylko w jednym kierunku).
Zmieniła się nieco trasa pociągów, których stacją docelową jest Wrocław Gł. ("Galicja" i "Podkarpacie"). Teraz kursują, podobnie jak TLK, przez Kędzierzyn - Koźle (poprzednio przez Strzelce Opolskie), tym samym wzrośnie liczba kilometrów z 414 do 423, a czas podróży przekroczy 7 godzin. Natomiast pociągi przelotowe przez Wrocław ("Wielkopolanin" i "Łużyce") w dalszym ciągu jeżdżą przez Strzelce Opolskie.
Wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy zmieni się status pociągu "WOŚP" relacji Rzeszów - Warszawa Wschodnia z RE (REGIOekspres) na IR. Dla pasażerów oznacza to mniejszy komfort podróżowania, gdyż nowoczesne wagony, w których był dostęp do internetu prawdopodobnie będą teraz wykorzystane na trasie Warszawa - Poznań lub Szczecin. Pociąg IR "WOŚP" wg nowego rozkładu jazdy omija stację Warszawa Centralna, natomiast w drodze powrotnej do Rzeszowa będzie się zatrzymywał na Dworcu Centralnym. Wydaje się, że korzystniejsza jest zmiana godzin kursowania pociągu "WOŚP", który z Rzeszowa odjedzie wcześniej, a odjazd z Warszawy został opóźniony. Dzięki temu mieszkańcy regionu wyjeżdżający do stolicy w celach np. służbowych będą mieli więcej czasu na załatwienie tam swoich spraw.
W dalszym ciągu żaden pociąg IR nie zatrzymuje się w Ropczycach mimo, iż jest to miasto powiatowe. Zatrzymuje się natomiast w Radymnie, które jest znacznie mniejszym miastem i nie ma statusu powiatu.
Wszystkie pociągi IR mają pewne ograniczenia w kursowaniu, których jest więcej niż poprzednio. Pociągi kursują (lub nie kursują) w wyznaczone dni tygodnia, święta, długie weekendy, ferie czy wakacje. Generalnie więcej pociągów kursuje w okolicach weekendów kiedy jest wzmożony ruch studentów, a mniej w środku tygodnia. Przed wyruszeniem w podróż należy dokładnie zapoznać się z tymi ograniczeniami w kursowaniu na tablicy dworcowej bądź w internecie.
W trzeciej części zostanie zaprezentowany schemat połączeń Regio Przewozów Regionalnych oraz kilka uwag odnośnie drukowanej wersji rozkładu jazdy.
Zobacz I część analizy

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Analiza nowego rozkładu jazdy pociągów - część II - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto