Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apel przeciwko wywłaszczeniu Westerplatte podzieli radnych na sesji 30.05.2019. Punktów zapalnych będzie na niej więcej

Ewelina Oleksy
Marcowa sesja Rady Miasta Gdańska również była burzliwa. 

Czytaj więcej: Ksiądz Jankowski pozbawiony honorowego obywatelstwa, nazwy skweru i pomnika - zdecydowali radni na sesji 7.03.2019
Marcowa sesja Rady Miasta Gdańska również była burzliwa. Czytaj więcej: Ksiądz Jankowski pozbawiony honorowego obywatelstwa, nazwy skweru i pomnika - zdecydowali radni na sesji 7.03.2019 Karolina Misztal
W porządku czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska (30.05.2019) znajduje się kilka “punktów zapalnych”. Wśród nich jest m.in. apel przeciwko rządowym planom wywłaszczenia Pola Bitwy na Westerplatte oraz uchwała autorstwa Klubu PiS ws. darmowych przejazdów komunikacją miejską dla osób niepełnosprawnych oraz działaczy opozycji antykomunistycznej. Radni wprowadzą też zmiany w zasadach przyznawania honorowego obywatelstwa.

Czwartkowa (30 maja) sesja Rady Miasta Gdańska może należeć do tych gorących. Nie tylko dlatego, że podczas niej nie zabraknie zapewne dyskusji na temat kontrowersji związanych z ostatnim Marszem Równości, ale i z powodu uchwał, jakie znalazły się w jej porządku.

Na samym początku radni zajmą się “apelem w sprawie projektu ustawy przewidującej wywłaszczenie Pola Bitwy na Westerplatte”. Apel to inicjatywa radnych Klubu Koalicji Obywatelskiej i jest ich reakcją na projekt specustawy grupy posłów PiS z Pomorza ws. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej. Zdaniem władz Gdańska, to siłowa próba przejęcia Westerplatte przez rząd.

W dokumencie, który po przyjęciu na sesji, ma zostać skierowany do prezydenta RP, premiera, marszałków Sejmu i Senatu oraz parlamentarzystów, radni apelują o powstrzymanie prac parlamentarnych nad ustawą.

- Jako radni KO wyrażamy sprzeciw wobec planów wywłaszczenia Pola Bitwy na Westerplatte wraz z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Koncepcję wywłaszczenia poczytujemy za próbę przejęcia Pomnika Obrońców Wybrzeża Westerplatte i corocznych obchodów zainicjowanych 20 lat temu przez śp. prezydenta Pawła Adamowicza. Podobnie jak fortelem prawnym zostało przejęte Muzeum II Wojny Światowej, co doprowadziło m.in. do usunięcia dotychczasowego filmu wieńczącego wystawę główną - wskazuje Cezary Śpiewak-Dowbór, szef Klubu KO.

Apel poprze Klub wszystko dla Gdańska.

PiS pod tym podpisywać się nie zamierza.

- Będę namawiał kolegów z Klubu do tego, żeby odrzucić ten apel. Dla mnie to próba wywołania kolejnej awantury politycznej, z czego niestety w ostatnich latach gdański samorząd stał się znany - mówi dla "Dziennika Bałtyckiego" Kacper Płażyński, szef Klubu PiS. - Treść tej uchwały jest nie na miejscu. Mówi się w niej o “przejęciu przez władze centralne”, sugeruje, że jakieś zewnętrzne siły chcą coś zawłaszczyć. A przecież żyjemy w Polsce, a nie w Wolnym Mieście Gdańsku. Jak widać musimy to niestety nadal przypominać, szczególnie w kontekście skandalicznych słów wypowiedzianych ostatnio przez wiceprezydenta Piotra Grzelaka, który próbował na nowo pisać historię, zrzucając części odpowiedzialności za wybuch II wojny światowej na Polaków. Przypominam też, że Westerplatte jest obecnie miejscem zaniedbanym, miejscem którym władze Gdańska nie zdecydowały się na poważnie zaopiekować. Pora w końcu sprawić, żeby Westerplatte nabrało takiego kształtu i rangi, na jaką zasługuje. Zadba o to państwo polskie - komentuje Płażyński.

Klub PiS wprowadził za to do porządku obrad uchwałę ws. darmowych przejazdów komunikacją miejską dla niepełnosprawnych i działaczy opozycji antykomunistycznej. Szacowany koszt wprowadzenia uchwały w życie to ok. 2-2, 5 mln zł rocznie.- Władze Gdańska dużo mówią o solidarności. My powiemy im na sesji: sprawdzam. Sprawdzimy, czy są to tylko puste hasła, czy też konkretna chęć pomocy dwóm bardzo istotnym grupom - mówi radny PiS Andrzej Skiba.

Kluby KO i WdG mają wątpliwości, czy uchwałę poprą.
- Czekamy na opinię z Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Do tej pory uchwałę uważamy za nie do końca kompletną. Szkoda też, że Klub PiS nie podjął próby merytorycznej rozmowy na ten temat z Klubami WdG i KO. Na komisji odstąpiliśmy od opiniowania tej uchwały, bo nie było osoby, która by nam ją przedstawiła - komentuje Beata Dunajewska, szefowa Klubu WdG.

Na jutrzejszej sesji będzie też przyjmowana uchwała ws. zaostrzenia zasad przyznawania honorowego obywatelstwa. To pokłosie afery z ks. Henrykiem Jankowskim. O szczegółach zmian pisaliśmy TU.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto