AZS kojarzy się raczej z chorobą wieku dziecięcego. Kiedy to z różnych przyczyn podrażniona skóra dziecka swędzi, piecze i uprzykrza życie. Zazwyczaj mija ona wraz z wiekiem, ale w ostatnim czasie co raz częściej dotyka również dorosłych. Jak zapobiegać oraz jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Co to jest AZS?

Jest to choroba przewlekła skóry, która objawia się zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie. Skóra swędzi, pojawiają się wypryski, czerwone plamy, suche placki, które często ulegają nieprzyjemnemu łuszczeniu. Może występować wspólnie z astmą, katarem siennym czy alergicznym zapaleniem spojówek.

Obecnie uważa się, że w głównej mierze jest to choroba autoimmunologiczna. Nie do końca poznano przyczyny rozwoju tej choroby, ale uważa się, że ma ona podłoże alergiczne. Również czynniki genetyczne odgrywają tu niebagatelną rolę. Ponieważ zaburzona jest funkcja skóry, alergeny mogą wnikać w jej głębsze warstwy stymulując układ immunologiczny do walki z nimi w skutek czego powstaje odczyn zapalny. Choroba ta jest często dziedziczona. Jeśli żadne z rodziców nie zdradza objawów dziecko ma od 5 do 15% szansy na zachorowanie. Jeśli jedno z rodziców chorowało ryzyko wzrasta już do 30%, jeśli oboje rodziców miało AZS dziecko ma 70% szans na odziedziczenie choroby.

Najczęściej wywołują ją alergeny z powietrza lub pokarmu, pyłki drzew i traw, kakao, por, seler, cytrusy, miód czy orzechy. Przyczyny będą się różnić w zależności od osoby. Każdy może reagować nieco inaczej. Również korzystanie z basenów, przebywanie w pomieszczeniach gdzie powietrze jest bardzo suche, używanie pewnych środków czystości, kosmetyków i proszków do prania często powoduje zaostrzenie objawów.

Ponieważ atopowe zapalenie skóry u dorosłych to choroba autoimmunologiczna równie ważna co pielęgnacja i dieta jest równowaga psychiczna. Wiadomo nie od dziś, że stres pogłębia objawy wielu chorób. Spaliny i inne zanieczyszczenia powietrza także uaktywniają systemy obronne organizmu (szerzej o zagadnieniu AZS u osób dorosłych - http://www.bepanthen.pl/pl/nasze-produkty/bepanthen-sensiderm-krem/)

Jak dbać o skórę przy AZS?

Mając AZS należy skupić się bardziej na dbaniu o swoją skórę, ponieważ nie jest ona wstanie się sama chronić jak u zdrowego człowieka. Poziom nawilżenia również się różni. Każdy z nas ma również na skórze niegroźną kolonię gronkowca złocistego. U osób z AZS patogen ten może wywoływać groźne w skutkach i trudne do leczenia stany zapalne. Higiena i pielęgnacja skóry są więc bardziej restrykcyjne u takich osób.

Po pierwsze należy unikać czynników mogących wywołać stan zapalny. Najlepsza nawet pielęgnacja nie przyniesie oczekiwanych rezultatów jeśli chory będzie miał kontakt z alerganami. Należy więc wykluczyć z diety to co może nas uczulać. Testy alergiczne przeprowadzone przez lekarza alergologa pozwolą stwierdzić, na co ans organizm reaguje najsilniej i czego się wystrzegać. Należy również bardzo wnikliwie obserwować swój organizm. Metodą prób i błędów można dojść do właściwych wniosków.

Po drugie należy używać odpowiednich kosmetyków. Ponieważ skóra takich osób jest bardzo sucha, najważniejsze jest jej odpowiednie nawilżenie. Skóra chorych nie wytwarza odpowiedniej bariery ochronnej ani czynnika nawilżającego, czyli kwasu gamma-linolenowego i ceramodów. Kosmetyki powinny więc zawierać składniki, które zastąpią te, których skóra osób z AZS nie produkuje. Jeszcze przed lub w przypadku kiedy świąd i zaczerwienienie już się pojawiło mogą pomoc kremy na atopowe zapalenie skóry takie jak Bepanthen Sensiderm, które swoim składem wspomagają regenerację skóry i jej nawilżenie, a jednocześnie nie zawierają sterydów czy konserwantów i składników drażniących. Można je stosować przez długi okres czasu, a sprzyjają wydłużeniu reemisji choroby.

Warto oczywiście zawsze zapoznać się ze składem kosmetyków, których używamy. Większość tego co znajdziemy w drogeriach zawiera substancje, które mogą nie posłużyć naszej skórze jak właśnie konserwanty, detergenty czy substancje zapachowe. Wnikliwe czytanie etykiet i obserwacja reakcji skóry pozwoli na dobranie idealnej pielęgnacji dopasowanej do nas.

Zdrowie