Po Gdańsku jeździ wyremontowany 50-letni Ikarus, który działa w ramach "mobilnej pomocy dla osób bezdomnych". Przystanek końcowy autobusu to noclegownia na Olszynce, do której mogą zabrać się autobusem chętni.

Dla osób bezdomnych w Gdańsku uruchomiono autobus SOS, który jeździ przez siedem dni w tygodniu od godz. 20 do 24 oferując ciepłą pożywną zupę i pomoc socjalną. Na pojeździe widnieje napis: Towarzystwo św Brata Alberta.

- To zawsze jest ciepły posiłek, odzież - mówi pomysłodawca mobilnej pomocy Przemysław Ryś, radny miasta Gdańska (PO). - W autobusie jest ratownik medyczny, który udzieli pierwszej pomocy, streetworker lub pracownik socjalny który informuje o rodzajach pomocy oferowanej przez miasto. Autobus jedzie od pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu, zatrzymuje się między rynkiem a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu, w zatoczce autobusowej przy kinie Krewetka i kończy trasę zawożąc chętnych do noclegowni św. Brata Alberta przy ulicy Mostowej. Nie chodzi tylko o tę ciepłą zupę, ale o to że osoby, które dojadą do noclegowni, będą mogły skorzystać z różnych form pomocy.

Bezdomni w Gdańsku. Nie przechodźmy obojętnie obok ludzi - apelują służby miejskieW autobusie znajdują się również worki z ciepłą odzieżą.

Z informacji Urzędu Miasta Gdańsk wynika, że informacja o kursującym od kilku dni autobusie szybko się rozniosła i wieczorem na przystankach czekają na niego osoby bezdomne.


- Nie chodzi tylko o ciepłą zupę, mamy też pomysł na to co dalej - tłumaczy Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds społecznych. - I za tą wyjątkową w skali kraju inicjatywę dziękuję radnemu Rysiowi i gdańskim radnym. Liczymy, że osoby bezdomne będą korzystać z możliwości dowiezienia do noclegowni, a jak już tam trafią, zostaną objęte profesjonalną pomocą. Miasto ma szereg możliwości dla osób, które chcą wyjść z bezdomności, choćby mieszkania treningowe. To działa, bo co roku w Gdańsku z bezdomności wychodzi kilkadziesiąt osób. Przystanek noclegownia to może być końcowy przystanek wychodzenia z bezdomności, nie tylko przetrwanie kolejnego roku, kolejnej zimy.

Zobacz fascynujący film o bezdomnościUrząd miasta

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Dość dojenia Polski!!! (gość)

Dość cacakania się z komuchami. Polacy mają być bogaci i suwerenni!!!!! Mamy tyle złóż naturalnych ze możemy być najbogatsi w Europie!!!!

Zmień prace weź kredyt (gość) (Młody człowiek )

Czas posłuchać swojego guru Komoruskiego z PO ..! W Biedronce pracują inteligentni ludzie w przeciwieństwie do Policji gdzie same debile i dzieci znajomków. Nikt nikogo nie zmusza do pracy

Młody człowiek (gość)

Niedługo masowe odejścia z policji straży granicznej itp. W biedronce zarabiają juz lepiej niż w MSWiA na niższych grupach do 4 uposażenia!!!!!
Nauczyciele to samo.

Budyń mieszkaniowo-waniliowy (gość)

Kto za to zapłaci? Mieszkaniowicz dostawi w 2018r 300mln długu dla całego Gdanska ! Taka Zielona Wyspa