Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biskupia Górka niszczeje. Trwa rozbiórka budynku przy ul. Biskupiej w Gdańsku

Marek Adamkowicz
Rozbiórka budynku przy ul. Biskupiej budzi  obawy mieszkańców, że  to nie koniec rozbiórek na Biskupiej Górce
Rozbiórka budynku przy ul. Biskupiej budzi obawy mieszkańców, że to nie koniec rozbiórek na Biskupiej Górce Przemek Świderski
Miało być lepiej, a na razie jest coraz gorzej - tak część mieszkańców Biskupiej Górki komentuje rozbiórkę budynku przy ul. Biskupiej i pyta, kiedy domy komunalne doczekają się remontu.

- Rozbierany budynek przy ulicy Biskupiej 4 stanowi współwłasność gminy i osób fizycznych - tłumaczy Michał Piotrowski z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Ze względu na katastrofalny stan techniczny dwóch oficyn w 2009 roku Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o natychmiastowym wykwaterowaniu ich mieszkańców. W lokalach o bardzo niskim standardzie mieszkało tam 19 rodzin.

Czytaj także: Nazwa Biskupia Górka zostanie zastąpiona przez Biskupią Górę?

Jak informuje magistrat, w rejonie Biskupiej Górki znajduje się 20 budynków gminnych oraz 42 budynki wspólnot mieszkaniowych z udziałem gminy. Osiem wspólnot zaciągnęło kredyty na wykonanie prac remontowych. Część z nich planuje zaciągnięcie kredytu na sfinansowanie remontów.

W bieżącym roku Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych przekazał wspólnotom w ramach funduszu remontowego około 280 tys. zł.

- GZNK na bieżąco kontroluje stan techniczny budynków, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości są one usuwane na bieżąco - zapewnia Michał Piotrowski. - Wykonano między innymi przeglądy i wymianę instalacji elektrycznych w lokalach, usunięto nieszczelności instalacji gazowej, wymieniono piece kaflowe.

Na bieżącą naprawę i zabezpieczenie lokali GZNK wydało 163 tys. zł. Kapitalne remonty budynków (wraz z elewacjami) będą podejmowane w ramach programu rewitalizacyjnego. Obecnie GZNK nie prowadzi na Biskupiej Górce prac rozbiórkowych. Część budynków wykwaterowano, nie podlegają ochronie konserwatorskiej. Decyzje co do ich przyszłości zostaną podjęte w ramach programu rewitalizacyjnego.

W październiku 2012 roku Urząd Miejski w Gdańsku i zapowiadał, że "rewitalizacja obejmująca kompleksowe działania inwestycyjne i społeczne może się rozpocząć, gdy pojawi się nowa perspektywa pozyskania funduszy unijnych na ten cel. Najwcześniej będzie to możliwe po 2014 r. wraz z opracowaniem i upublicznieniem Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020".

Urzędnicy Referatu Rewitalizacji Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków zapewniają, że rozpoczęli przygotowania do opracowania obszaru rewitalizacji Biskupiej Górki. W konsultacjach z Partnerstwem dla Biskupiej Górki wyznaczono granice programu, zbierane są informacje dotyczące potrzeb inwestycyjnych i remontowych (są jeszcze uzupełniane). W kwietniu i maju, na zlecenie referatu, przeprowadzono trzy spotkania warsztatowe, których celem była "budowa kapitału społecznego dzielnicy Biskupia Górka oraz zebranie materiałów pomocniczych w przygotowaniu założeń programu rewitalizacji".

Efektem tych spotkań była odnowa jednego z podwórek przy ul. Biskupiej, dla którego mieszkańcy opracowali projekt, wybrali zieleń do nasadzenia i wykonali remont. Sfinansowania zakupów dokonało miasto.

W pierwszym kwartale 2014 roku razem ze stowarzyszeniami działającymi na terenie Biskupiej Górki mają zostać przeprowadzone spotkania warsztatowe dotyczące pomysłów mieszkańców na rewitalizację. Dopóki nieznany będzie budżet na rewitalizacje, trudno mówić o kompleksowych działaniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto