Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

BO w Gdańsku. Na Oruni powstanie pierwszy w Gdańsku nowoczesny pumptrack [wizualizacja]

gp
Wzór toru, który powstanie na Oruni. Takich obiektów na świecie jest ponad 400.
https://www.facebook.com/orunskipumptrack
Wzór toru, który powstanie na Oruni. Takich obiektów na świecie jest ponad 400. https://www.facebook.com/orunskipumptrack wizualizacja/http://www.pumptrack.eu/
Będzie znakomity do ćwiczeń zmysłu równowagi i koordynacji ruchu, ale przede wszystkim - do zabawy. Ma mierzyć 37 metrów długości i będzie posiadał jedną pętlę o wymiarach 16,3 x 6 m. Tak ma wyglądać pierwszy w Gdańsku pumptrack, który powstanie na Oruni, dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego 2017.

Pumptrack ma powstać przy ul. Gościnnej na Oruni, pomiędzy zabytkowym budynkiem dawnej kuźni a Domem Sąsiedzkim. Przypomnijmy, że jest to projekt, który zwyciężył w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017. W ubiegłym roku nie udało się jednak wyłonić wykonawcy inwestycji.

Specjalnie ukształtowana, falista nawierzchnia, wyprofilowane zakręty, sprawiają, że jazda na nich może odbywać się bez pedałowania. Pedały są potrzebne tylko na samym początku, kiedy trzeba wjechać na tor, później pozostaje już tylko kwestia odpowiedniego ułożenia ciała.

Pumptrack to tor rowerowy przeznaczony zarówno do rekreacyjnej jazdy dla najmłodszych, jak również do treningów dla bardziej zaawansowanych rowerzystów. Posiada specjalnie ukształtowaną, falistą nawierzchnię ( tzw.hopki) i wyprofilowane zakręty, a jazda na nim może odbywać się bez pedałowania. Daje możliwość obycia z rowerem oraz podniesienia umiejętności jazdy przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa - czytamy na stronie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

O zaletach tego nietypowego toru rowerowego przekonuje na Patryk Sikora, wnioskodawca projektu do BO. Mówi, że tor rowerowy będzie znakomity do ćwiczeń m.in. zmysłu równowagi i koordynacji ruchu. A dzięki temu, że oruński Pumptrack zostanie zbudowany z kompozytu, a nie np. asfaltu i w najnowocześniejszej technologii - będą mogli korzystać z niego także rolkarze czy deskorolkarze. Tor, który wykonany zostanie w całości z elementów prefabrykowanych, w przyszłości będzie można rozbudować.

Jak podaje DRMG, przetarg na realizację tego zadania wygrała firma P. W. „Mizan” Sławomir Ossowski, z którą podpisano umowę. Wykonawcy został już przekazany teren budowy. "Mizan" zwycięzca przetargu obecnie prowadzi rozmowy z potencjalnym wykonawcą toru.

- Niestety - co potwierdza Patryk Sikora - rynek pumptracków budowanych w technologii z prefabrykatów polietylenowych jest obecnie bardzo "kruchy" i na całą Polskę znajdziemy zaledwie 3 takich oferentów.

Prace pochłoną niecałe 190 tys. złotych i zakończą się w czerwcu 2018 r.

Przy placu rowerowym miała powstać "strefa komfortu" czyli leżaki, ławka, żywopłot... W związku jednak z przekroczeniem budżetu budowa została rozbita na II etapy. Pierwszy to wykonanie samego toru wraz z dojściem pieszym.
- Natomiast w drugim etapie przewidziane jest umiejscowienie małej architektury wraz z ewentualną rozbudową toru. Ale ten etap zostanie dopiero zgłoszony do BO 2020 - mówi P. Sikora, pomysłodawca oruńskiego pumptracku.

Zobacz, jak się jeździ po pumptracku w Słupsku.

gp24.pl

Zobacz, jak się jeździ po pumptracku w Nowym Sączu

gazeta krakowska

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto