Wyniki kontroli pomorskiej konserwator zabytków ws. pozwoleń na przebudowę Kanału Raduni. Mogą istnieć podstawy do unieważnienia decyzji.

Błędy formalne, niezgodność z planem zagospodarowania, a także podstawy do stwierdzenia nieważności decyzji o podziale Kanału Raduni. To wyniki kontroli przeprowadzonej przez pomorską wojewódzką konserwator zabytków w biurze miejskiego konserwatora zabytków. Dotyczyła ona budowy Forum Gdańsk, a w szczególności kontrowersyjnego pomysłu, by w biegnącym przez środek kompleksu odcinku Kanału Raduni wybudować drugie dno. Spotkało się to z ostrym sprzeciwem miejskich aktywistów, radnych oraz części ekspertów. W efekcie postępowanie w tej sprawie wszczęła Prokuratura Okręgowa i wojewoda pomorski, a prezydent Paweł Adamowicz zlecił w magistracie wewnętrzny audyt. Niezależnie kontrolę prowadziła też wojewódzka konserwator zabytków.

Wszystko na temat budowy Forum Gdańsk- Poza drobnymi uchybieniami formalnymi np. brakiem terminu rozpoczęcia robót we wniosku, kontrola stwierdziła, że mogą istnieć podstawy do stwierdzenia nieważności wszystkich decyzji. Pierwotne pozwolenie na budowę wydawał WUOZ w Gdańsku, projekt zamienny procedował już konserwator miejski. Nie uchylił on jednak poprzedniej decyzji, tak by zgodnie z prawem wydać następne pozwolenie. Tym samym w obiegu prawnym pozostają dwa równoważne pozwolenia - tłumaczy Agnieszka Kowalska, PWKZ.
W jej ocenie decyzja o przebudowie Kanału Raduni jest niezgodna z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca. Co dalej? O tym ma zdecydować minister kultury i dziedzictwa narodowego, do którego w najbliższych dniach trafią wnioski z kontroli.

- PWKZ skieruje sprawę wydanych pozwoleń do MKiDN. Ministerstwo jest organem drugiej instancji dla pozwoleń wydanych przez konserwatora miejskiego- wskazuje Marcin Tymiński, rzecznik PWKZ.

ZOBACZ TAKŻE:


* Konflikt o Kanał Raduni na budowie Forum Gdańsk [ZDJĘCIA]
* Budowa Forum Gdańsk. Od dziś pomorski konserwator zabytków prowadzi kontrolę pozwoleń
Zobacz naszą sondę: Mieszkańcy o budowie Forum Gdańsk

Urząd miasta

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Gdańszczanin (gość)

Komu to przeszkadza ? Przecież koryto Raduni będzie nienaruszone ! Jak głupota zwycięży trzeba będzie przykryć rzekę grubą szczelną szybą .