Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Gdyni. Zgłoszono ponad 200 projektów

red.
Budżet obywatelski w Gdyni. W tej edycji złożono 222 propozycje projektów poprawy jakości życia w poszczególnych dzielnicach.
Budżet obywatelski w Gdyni. W tej edycji złożono 222 propozycje projektów poprawy jakości życia w poszczególnych dzielnicach. T.Bołt/ archiwum
Mieszkańcy Gdyni zebrali i zgłosili 222 propozycje projektów do budżetu obywatelskiego. Co dalej z ich wnioskami?

- Lato powoli już za nami, ale w błędzie jest ten, kto myśli, że okres wakacyjny oznaczał spowolnienie prac związanych z budżetem obywatelskim - mówi Barbara Betlejewska z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologiczny w Gdyni. - Od momentu zakończenia przyjmowania wniosków w gdyńskich jednostkach trwają intensywne prace nad analizą merytoryczną zgłoszonych dokumentów. Głównym koordynatorem budżetu obywatelskiego jest Dział Innowacji Społecznych Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. To właśnie tu odbyły się pierwsze weryfikacje nadesłanych zgłoszeń.

Przypomnijmy - w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Gdyni złożono 222 propozycje projektów poprawy jakości życia w poszczególnych dzielnicach. Największą aktywnością wykazali się mieszkańcy Obłuża, którzy przedstawili łącznie aż 25 wniosków.

Spośród czterech kategorii, w których klasyfikowane były poszczególne projekty, najbardziej popularne okazały się obszary inwestycji i remontów (90 wniosków) oraz rekreacji (78 wniosków). Dwie kolejne kategorie wniosków dotyczyły estetyzacji i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Projekty można było składać do 22 czerwca .

Obecnie szczegółowe analizy przeprowadzają: Zarząd Dróg i Zieleni, Gdyńskie Centrum Sportu, Biuro Ogrodnika Miasta, Wydział Budynków, Wydział Inwestycji, Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności, Wydział Środowiska, Wydział Architektoniczno-Budowlany oraz Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji.

Jak mówi Tomasz Stanko, pracownik Gdyńskiego Centrum Sportu, tegoroczne wnioski, które wpłynęły
do jego departamentu, są bardziej złożone w porównaniu do tych z ubiegłego roku. Często więc pojawia się potrzeba kontaktu z wnioskodawcami. W ruch idą więc telefony i e-maile. Wszystko po to, aby pomóc w dopracowaniu wniosków, nanieść potrzebne poprawki i udzielić niezbędnych wskazówek.

Spostrzeżenia Bogusława Moniuszko, kierownika działu dróg w gdyńskim ZDiZ, są podobne. Wiele wniosków, które wpłynęły tam do weryfikacji to projekty dużo bardziej kompleksowe, wymagające współpracy wielu komórek miasta. Przykładowo, położenie płyt betonowych na drodze gruntowej wymaga przeprowadzenia całego procesu inwestycyjnego. Wiąże się to z koniecznością zdobycia specjalnych pozwoleń i formalnościami, których trzeba dopełnić. W tym wszystkim pomagają pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni, kontaktując się i doradzając wnioskodawcom.

Głosowanie, w którym gdynianie wyłonią najpotrzebniejsze ich zdaniem projekty, odbędzie się jesienią
(w dniach od 25 października do 4 listopada) za pośrednictwem strony internetowej www.bo.gdynia.pl.

Szczegóły nt. Gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego, w tym treści nadesłanych projektów i mapa wniosków, znajdują się na stronie www.bo.gdynia.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto