Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoska Karta Miejska

Stanisław Gazda
(gaz)
Od 20 września kilkaset tysięcy bydgoszczan będzie mogło wymienić papierowe okresowe bilety autobusowe i tramwajowe na bilety elektroniczne działające w systemie Bydgoskiej Karty Miejskiej. Uruchomiona zostaje bezpłatna Bydgoska Karta Miejska, dzięki której, m.in. dużo wygodniej będzie można zakupić okresowy bilet komunikacji miejskiej. Po 1 stycznia 2011 roku bilety okresowe będą dostępne tylko w formie elektronicznej, czyli zakodowane na Bydgoskiej Karcie Miejskiej.

Karta miejska to zintegrowany system pobierania opłat. Podobne systemy działają m.in. w Lublinie, Wrocławiu, Pile, Kaliszu oraz Warszawie. W Bydgoszczy system wdroży spółka Mennica Polska. Na początek w naszym mieście karta miejska będzie służyła jako okresowy bilet komunikacji miejskiej. Co ważne: tylko do końca 2010 r. jednocześnie będą też ważne stare, papierowe bilety okresowe ze znaczkami.

Wniosek o wydanie Bydgoskiej Karty Miejskiej karty można złożyć w jednym z 10 punktów na terenie miasta. Lista punktów Wydanie pierwszej karty jest darmowe (osoba składająca wniosek o wydanie karty nie ponosi żadnej dodatkowej opłaty).

Po wydaniu karty pasażer może kupić (zakodować) bilet w tradycyjnych punktach sprzedaży albo w jednym z automatów biletowych. Tradycyjnych punktów, czyli kiosków, saloników prasowych czy sklepów, jest na terenie Bydgoszczy ok. 30. Dodatkowo do końca listopada w mieście zostanie zamontowanych dziesięć automatów biletowych, czyli działających 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę urządzeń do samodzielnego zakodowania biletu.

W przyszłości Bydgoszcz będzie mogła kodować na karcie dodatkowe usługi – system informatyczny Mennicy Polskiej umożliwia rozszerzenie takich funkcjonalności.

Każdy z mieszkańców Bydgoszczy otrzyma do swojej skrzynki pocztowej list, w którym wyjaśniony zostanie sposób wyrobienia karty oraz późniejszego uzupełniania jej konta.

System Bydgoskiej Karty Miejskiej wspólnie z władzami Bydgoszczy wdraża Mennica Polska. To nowoczesny system pobierania opłat za przejazd komunikacją miejską. Zamiast papierowego biletu pasażerowie otrzymają mikroprocesorową kartą zbliżeniową, na której zakodowane będą elektroniczne bilety.

UWAGA : OD 1 STYCZNIA 2011 ROKU BILETY KODOWANE NA BYDGOSKIEJ KARCIE MIEJSKIEJ ZASTĄPIĄ TRADYCYJNE PAPIEROWE BILETY OKRESOWE.
DLATEGO PROSIMY MIESZKAŃCÓW BYDGOSZCZY O JAK NAJSZYBSZE WYROBIENIE BYDGOSKICH KART MIEJSKICH

WAŻNE PYTANIA I WAŻNE ODPOWIEDZI DOTYCZĄCE BYDGOSKIEJ KARTY MIEJSKIEJ

Co to jest Bydgoska Karta Miejska?
Bydgoska Karta Miejska to zbliżeniowa karta wyposażona w elektroniczny pamięciowy układ scalony. Karta może komunikować się z innymi urządzeniami bezstykowo. Dzięki nowoczesnej technologii wykonania karty jest ona niezwykle trwała i praktycznie niemożliwa do podrobienia. W Bydgoszczy karta ta będzie nośnikiem okresowych biletów elektronicznych w komunikacji miejskiej.
Docelowo przy wykorzystaniu BKM będzie można dokonywać opłat za inne usługi miejskie takie jak bilety jednorazowe w komunikacji miejskiej, opłaty parkingowe i inne usługi.
Krótki opis systemu. Wprowadzany system Bydgoskiej Karty Miejskiej obejmuje:
1. Bilety okresowe w formie elektronicznej.
W ramach projektu utworzono Centrum Obsługi Klientów oraz Centrum Personalizacji Kart. Jednostki te zlokalizowane są w siedzibie ZDMiKP Bydgoszcz przy ulicy Toruńskiej 144a.
Ponadto uruchomiono 10 Punktów Obsługi Klienta w których będzie można składać wnioski o wydanie karty i odbierać przygotowane karty.
Na terenie miasta Bydgoszczy uruchomiono ok. 30 punktów sprzedaży biletów (doładowań kart). Ich lokalizacja powinna w zdecydowany sposób ułatwić pasażerom dostępność tych punktów.
Służby kontrolne zostały wyposażone w nowoczesne urządzenia pozwalające na sprawną i efektywną kontrolę nowego nośnika biletów.
Na etapie wdrożenia założono wyemitowanie 100 000 kart. Karty będą spersonalizowane zarówno graficznie jak i elektronicznie. Pierwsza karta dla pasażera będzie wydawana bezpłatnie.
Nad całością przedsięwzięcia czuwa Centrum Obsługi Systemu, w którym posadowione zostało „serce systemu” czyli centralny system informatyczny. System ten pozwala na łatwą kontrolę i nadzór nad funkcjonowaniem poszczególnych elementów projektu.
2. Dodatkowo w ramach projektu w Bydgoszczy zostanie zainstalowanych 10 samoobsługowych automatów biletowych. To oznacza, że w wybranych kluczowych lokalizacjach w mieście, pasażerowie będą mogli nabyć jednorazowe bilety komunikacji miejskiej (w formie tradycyjnej – papierowej) niezależnie od pory dnia. Automaty umożliwią również pasażerom doładowywanie kart BKM biletem okresowym na kolejne okresy bez konieczności udawania się do tradycyjnego punktu sprzedaży.
Automaty będą uruchamiane sukcesywnie do końca listopada br.

Jak uzyskać Bydgoską Kartę Miejską?
Bydgoska Karta Miejska jest wydawana bezpłatnie (dotyczy to wyłącznie pierwszej karty)
Aby otrzymać Bydgoską Kartę Miejską należy złożyć wniosek o wydanie karty. Wnioski można składać osobiście w Centrum Obsługi Klienta (COK), w Punktach Obsługi Klienta (POK) lub
za pośrednictwem strony internetowej: www.bydgoskakartamiejska.com.pl
Po złożeniu wniosku, kartę będzie można odebrać osobiście w Centrum Obsługi Klienta lub w wybranym Punkcie Obsługi Klienta, w zależności od miejsca złożenia wniosku.
Lokalizacja COK-u i POK-ów
• ul. Toruńska 174a, COK w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej,
pn-pt: 8.00-19.00, tel.: (52) 582 27 07
• ul. Zygmunta Augusta 10, POK 1 w kasach ZDMiKP; pn-pt: 8.00-19.00
• ul. Konfederatów Barskich 7, POK 2 w kasach ZDMiKP; pn-pt: 10.00-18.00
• ul. Gdańska 47a, POK 3 w Biurze Strefy Płatnego Parkowania za „Rywalem”;
pn-pt: 9.00-17.00
• ul. Batorego 2, POK 4 w Bydgoskim Centrum Informacji; pn-pt: 9.00-17.00
• ul. Okrzei 2, POK 5 – w Biurze Meldunkowym Nr 3; pn, śr, cz: 8.00-16.00, wt: 8.00-18.00, pt: 8.00-14.00
• ul. Skłodowskiej-Curie 66a, POK 6 w Biurze Meldunkowym Nr 5; pn. i cz.: 8.00-16.00,
wt: 8.00-18.00, pt: 8.00-14.00
• ul. Inowrocławska 11, POK 7 w Siedzibie MZK; pn-pt: 6.30-14.30
• ul. Produkcyjna 17, POK 8 w siedzibie MWiK w Fordonie; pn-pt: 6.50-14.50
• ul. Jagiellońska 58, POK 9 – Dworzec PKS ; pn-pt: 10.00-18.00

Jak korzystać z Bydgoskiej Karty Miejskiej?
Aby skorzystać z Bydgoskiej Karty Miejskiej jako biletu komunikacji miejskiej, należy zakodować na niej bilet elektroniczny. Bilety można kodować w automatach biletowych, punktach sprzedaży oraz w COK.
Lista Punktów sprzedaży oraz docelowo automatów biletowych zamieszczona jest na stronie internetowej: www.bydgoskakartamiejska.com.pl
Kartę z zakodowanym na niej biletem należy mieć przy sobie w trakcie korzystania
z przejazdów komunikacją miejską i okazywać do kontroli służbom odpowiedzialnym
za kontrolę biletów.
Karty nie trzeba „kasować” przy wejściu do pojazdu !!!

UWAGA ! Kartą imienną może posługiwać się wyłącznie osoba, której dane zostały na niej zapisane. Karta bez zakodowanego na niej ważnego biletu nie upoważnia do korzystania z przejazdów środkami komunikacji miejskiej. W przypadku posługiwania się kartą imienną z zakupionym biletem ulgowym, pasażer zobowiązany jest do okazania podczas kontroli ważnego dokumentu potwierdzającego uprawnienie.

Sprzedaż biletów przez internet
Bilety elektroniczne można kupić również przez Internet poprzez serwis zamieszczony
na stronie www.bydgoskakartamiejska.com.pl
Bilet kupiony poprzez serwis internetowej sprzedaży biletów należy „zapisać” na karcie BKM w jednym z automatów biletowych.

Integracja z ELS
System Bydgoskiej Karty Miejskiej pozwala na włączenie do niego Elektronicznych Legitymacji Studenckich (ELS).
Wkrótce na Elektronicznych Legitymacjach Studenckich (ELS) wydawanych przez wybrane uczelnie będzie można kodować okresowe bilety komunikacji miejskiej w Bydgoszczy.
Aktualna lista uczelni włączonych do Systemu Bydgoskiej Karty Miejskiej:

• Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy - www.kpsw.edu.pl
• Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy - www.wsg.byd.pl

Bezpieczeństwo dla użytkowników
Na bezpieczeństwo dla użytkowników karty mają wpływ dwa podstawowe czynniki:
a) zastosowana technologia
b) personalizacja graficzna i elektroniczna
Technologia zastosowana w karcie (informacje kodowane na elektronicznym układzie pamięciowym) praktycznie wyklucza możliwość jej sfałszowania lub podrobienia.
Jednoczesna personalizacja graficzna (imię i nazwisko drukowane na awersie karty oraz zdjęcie) i elektroniczna (zapis danych na pamięciowym układzie karty) wyklucza możliwość korzystania z karty przez osoby do tego nie powołane, a w przypadku kradzieży pozwala na jej łatwe odtworzenie i odzyskanie przez właściciela wpłaconych pieniędzy.

Korzyści wynikające z wdrożenia systemu
Jak pokazują przykłady z innych miast, wprowadzane rozwiązania doprowadzają do uszczelnienia systemu biletowego oraz podniesienia jakości i ilości przeprowadzonych kontroli biletowych.
Otwarta architektura w połączeniu z zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych powodują, że system Bydgoskiej Karty Miejskiej będzie mógł obsługiwać inne produkty i usługi miejskie, takie jak opłaty za bilety jednorazowe w komunikacji miejskiej, opłaty parkingowe, opłaty za wstęp do instytucji kultury czy obiektów sportowych.
Korzyści dla użytkowników karty:
a) łatwość posługiwania się kartą (m.in. łatwe i szybkie kodowanie biletu)
b) szeroka sieć sprzedaży biletów (doładowywania kart),
c) bezpieczeństwo transakcji,
d) personalizacja biletu umożliwiająca wydanie jego duplikatu (w przypadku zagubienia, zniszczenia lub kradzieży) i możliwość odzyskania wpłaconych środków,
e) wielofunkcyjność karty,
f) trwałość nośnika (elektronicznej karty zbliżeniowej),
Korzyści dla przewoźnika
a) ograniczenie kosztów własnych związanych z produkcją oraz dystrybucją biletów tradycyjnych,
b) zwiększenie przychodów poprzez uszczelnienie systemu biletowego – wyeliminowanie fałszywych biletów,
c) poprawienie skuteczności pracy kontrolerów, szybka, jednoznaczna i każdorazowo rejestrowana kontrola ważności biletu za przejazd,
d) większa elastyczność przy zmianie taryf,
Korzyści dla miasta:
a) wdrożenie nowoczesnego systemu informatycznego,
b) zwiększenie przychodów poprzez uszczelnienie systemu biletowego – wyeliminowanie fałszywych biletów,
c) pełna kontrola nad obiegiem pieniędzy, dokładne rozliczanie przejazdów dotowanych przez miasto,
d) wykorzystanie Karty Miejskiej jako nośnika kolejnych produktów,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto