Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Carillon w Gdańsku zagra w rytm Fontanny Heweliusza? KONKURS na kompozycję muzyczną

red.
mat. prasowy/gedanopedia.pl
Rozpisany został konkurs na muzykę carillonu ilustrującą pracę gdańskiej Fontanny Heweliusza. Siła carillonu kościoła Św. Katarzyny w Gdańsku połączona ma zostać z szumem wody i subtelnym światłem fontanny. Organizatorzy konkursu pt. „Fontannie bije ten dzwon” liczą, że wyłoni on utwór o najciekawszej idei muzycznej.

Po 6 latach od pożaru. Koncert carillonowy z wieży kościoła św. Katarzyny

- Organizatorzy konkursu pt. „Fontannie bije ten dzwon” postanowili skorzystać z potencjału specjalistów w dziedzinie sztuk muzycznych do zaistnienia w Gdańsku niepowtarzalnego połączenia dźwięków carillonu z efektami wizualnymi fontanny - mówi Agnieszka Klugmann, rzecznik prasowy GIWK Sp. z o.o.- Celem konkursu jest wyłonienie najlepszej kompozycji naśladującej ruchy wody i odpowiadającej nastrojom kolorystycznym 12-minutowego programu specjalnego Fontanny Heweliusza.

Carillon Kościoła św. Katarzyny to zespół 50 dzwonów umieszczonych we wieży. Dzwony poruszane są przy pomocy klawiszy (przypominających kołki), na których gra się pięściami lub palcami.

Zobacz, jak palił się kościół św. Katarzyny w Gdańsku



Jeżeli konkurs wyłoni wartą wdrożenia kompozycję, już od najbliższego sezonu letniego, w godzinach wieczornych carillon zostanie zestrojony z choreografią fontanny znajdującej się w okolicy Wielkiego Młyna. Jeżeli pomysł spodoba się mieszkańcom i turystom, w lipcu i sierpniu będzie można zobaczyć i usłyszeć je codziennie.

– Przedsięwzięcie „Fontannie bije ten dzwon” wprowadzi do oferty artystycznej Gdańska nową, niespotykaną w innych miastach jakość. Wykorzystuje naturalny potencjał sąsiadujących ze sobą obiektów w celu połączenia różnych dziedzin sztuki. Symbioza głosu carillonu, wody i światła idealnie wpisuje się w przestrzeń Starego Miasta – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.


W zmaganiach konkursowych mogą wziąć udział kompozytorzy z całej Polski

. Zadaniem konkursowym jest napisanie dwóch wersji utworu na carillon ze ścieżką dźwiękową (wersja do gry ręcznej i wersja do gry automatycznej). Każdy z uczestników ma możliwość zgłoszenia dowolnej liczby utworów.
Prace należy składać w siedzibie lub przesyłać na adres Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o. do 21 marca 2016 roku.

Jury konkursowe wyłoni utwór o najciekawszej idei muzycznej, świadczący o dobrej znajomości instrumentarium, w którym głos carillonu koresponduje ze ścieżką dźwiękową i efektami programu specjalnego Fontanny Heweliusza.

– Czuję się zaszczycony, że mogę oceniać utwory muzyczne, które staną się częścią tak ciekawego i ważnego dla naszego miasta projektu. Jestem przekonany, że zainteresowanie konkursem będzie duże. Mam również nadzieję, że jakość zgłoszonych prac nas usatysfakcjonuje– twierdzi prof. Krzysztof Olczak z Akademii Muzycznej w Gdańsku, przewodniczący jury konkursowego.

Szczegółowe informacje na stronie www.giwk.pl oraz na facebooku Carillony gdańskie: https://www.facebook.com/carillony/

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto