Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań spadają. Sprawdź, w których dzielnicach są największe obniżki

Redakcja
Polskapresse
Program „Rodzina na Swoim” jeszcze do niedawna skutecznie zawyżał ceny nieruchomości. Nadszedł czas na obniżki. Analitycy serwisu Dom.Gratka.pl już obserwują powolny spadek cen mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym.

Według danych zawartych w ofertach sprzedaży w serwisie Dom.Gratka.pl widać tendencję spadkową cen mieszkań. Niższe ceny, w porównaniu z miesiącem poprzednim, widać prawie we wszystkich dzielnicach Warszawy. Niewielkie spadki odnotowujemy na Mokotowie (-0,4proc.), Ursynowie (-0,3 proc.) i Woli (-0,3 proc.) – mówi analityk serwisu Dom.Gratka.pl, Artur Osak – Wolno spadają też ceny mieszkań w takich dzielnicach jak: Bemowo (-0,2 proc.), Bielany (-0,2 proc.) czy Wilanów (-0,2 proc.). Znikome spadki cen zaobserwowaliśmy na Ochocie i w Śródmieściu (-0,1 proc.).

Niższe ceny po zachodniej stronie Warszawy
Tendencje spadkowe cen mieszkań widać nie tylko w Warszawie, ale również w miastach znajdujących się po jej zachodniej stronie. Największe obniżki można obserwować w Otwocku (-0,52 proc.), Łomiankach (-0,31 proc.)i Grodzisku Mazowieckim (-0,28 proc.). Średnia cena mieszkań praktycznie nie spadła tylko w Pruszkowie. Należy jednak pamiętać, że to początek sezonu obniżek. Analitycy, przy końcu roku, przewidują dalsze, już znacznie większe spadki cen.

Szukasz mieszkania w stolicy? Sprawdź najnowsze oferty w serwisie Dom.Gratka.pl!

Prognozy spadku cen nieruchomości
Nadmierny optymizm deweloperów skutkował wprowadzeniem do sprzedaży zbyt dużej ilości mieszkań. Niestety rynek, na chwilę obecną, nie jest w stanie przyjąć tylu nieruchomości. Efektem takiej sytuacji jest znaczący spadek popytu na zakup mieszkań. Popyt spada również poprzez ograniczenia w postaci coraz niższej zdolności kredytowej społeczeństwa oraz zmiany w programie „Rodzina na Swoim”.

- Sytuacja na rynku sprzedaży mieszkań i spadek cen to typowa sytuacja gospodarcza. Wysokość cen mieszkań reguluje rynek. Sytuacja, w której na mieszkania mamy podaż większą niż popyt, jest uwarunkowana takimi czynnikami jak: słabsza dostępność kredytów hipotecznych i brak optymizmu ze strony kupujących. Obniżki cen wynikają z tego, że jest większa podaż niż popyt – to jest główna zasada gospodarcza – komentuje rzecznik Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, Olimpia Bronowicka – Spadek cen jaki obserwujemy wynika z uświadomienia sobie, że nie ma innego sposobu na pozyskanie klienta jak obniżenie ceny nieruchomości.

Niska zdolność kredytowa oraz zmiany w programie „Rodzina na Swoim” powodują odłożenie w czasie zakupu nieruchomości. Podaż mieszkań i domów na sprzedaż stale rośnie, co widać w rosnącej liczbie ofert na Dom.Gratka.pl. Serwis obecnie pozwala na przeglądanie ponad 500 tysięcy ogłoszeń sprzedaży mieszkań i około 190 tysięcy ofert domów na sprzedaż. Biura nieruchomości lub osoby prywatne, które sprzedają mieszkanie, wybierają najprostszą drogę i obniżają ceny nieruchomości. Czy jest to stała tendencja spadkowa? Trudno pokusić się o jasną prognozę. Rozwiązaniem może być tu śledzenie wyliczeń analityków i bieżąca obserwacja rynku.

Zobacz: Kupujesz mieszkanie w stolicy? Zobacz nasz praktyczny przewodnik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto