Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chaos i bałagan po zimie w Trójmieście. Czas na wielkie porządki w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Katarzyna Gruszczyńska
Starte pasy na przejściach i symbole rowerów ze ścieżek, masy piasku na jezdniach. Czas posprzątać po zimie!
Starte pasy na przejściach i symbole rowerów ze ścieżek, masy piasku na jezdniach. Czas posprzątać po zimie! Piotr Hukało
Starte pasy na przejściach, znikające symbole rowerów na ścieżkach rowerowych, szczególnie tych usytuowanych na ulicach, co zagraża bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów. Masy piasku zalegającego na jezdniach, chodnikach i ścieżkach rowerowych... Trójmiasto musi posprzątać po zimie.

W tym roku jest naprawdę źle. W wielu miejscach Gdańska zebry są praktycznie niewidoczne. Tak jest m.in. na skrzyżowaniu ulicy Żeglarskiej z Krzyżanowskiego w gdańskiej dzielnicy Strzyża. Kierowcy nierzadko trąbią na przechodniów, nawet nie wiedząc, że ci legalnie przechodzą przez przejście.

Z kolei rowerzyści narzekają wyblakłe symbole rowerów na ścieżkach, co akurat w wielu miejscach jest bardzo niebezpieczne, jak np. na ścieżce wyznaczonej na jezdni pod budynkiem Dworca Głównego w Gdańsku.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni twierdzi, że jest przygotowany do pozimowego oczyszczania miasta. - O rozpoczęciu i przebiegu prac decydować będą warunki atmosferyczne - informuje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZ.

- Sprzątanie pozimowe będzie polegać na mechanicznym odpiaszczaniu i myciu nawierzchni jezdni i krawężników oraz oczyszczaniu z zalegającej trawy, liści, chwastów, warstwy ziemi i innych zanieczyszczeń - dodaje Magdalena Kiljan. W pierwszej kolejności wyczyszczone zostaną główne ciągi komunikacyjne.

Od końca marca rozpoczęto oczyszczanie chodników, schodów, dróg rowerowych i parkingów. ZDiZ zwraca się do Wspólnot Mieszkaniowych oraz prywatnych właścicieli, aby również przystąpiły do wiosennych porządków i nie wyrzucały zebranego piasku i innych zanieczyszczeń na jezdnię.

- Zwrócimy się także do GZNK i Straży Miejskiej z prośbą o dopilnowanie obowiązku utrzymania i czystości chodników od Wspólnot Mieszkaniowych oraz prywatnych właścicieli nieruchomości - przyznaje Magdalena Kiljan.

A co z malowaniem? Niestety rozpocznie się na samym końcu tych prac. Wcześniej pracownicy GZDiZ umyją słupy oświetlenia ulicznego, znaki drogowe, znaki sygnalizacji świetlnej oraz wiaty i osłony na gdańskich przystankach tramwajowych i autobusowych.

Sprzątanie Gdańska potrwa do końca kwietnia br.

A jak sytuacja wygląda w Gdyni? Uporządkowane zostanie 900 km pasów ruchu, 185 ha zieleni, wszystkie miejskie place zabaw, czy ponad 820 tys. metrów kwadratowych chodników i ścieżek rowerowych.

- Zakres prac związany ze sprzątaniem ciągów ulicznych obejmować będzie usunięcie piasku i innych zanieczyszczeń z jezdni, miejsc parkingowych, zatok postojowych, zatok komunikacji miejskiej, chodników, schodów i dróg rowerowych - mówi Wojciech Folejewski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Prace powinny zakończyć się pod koniec kwietnia. Pochłoną ok. 850 tys. zł.

Sopot również zabrał się za wiosenne porządki.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto