Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co widzom w najbliższym czasie szykują polscy twórcy filmowi

Henryk Tronowicz
W filmie "Ewa" jedną z ról gra Andrzej Mastalerz
W filmie "Ewa" jedną z ról gra Andrzej Mastalerz fot. Jacek Drygała
Jak miewają się dzisiaj polscy filmowcy? Od czasu majowego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ustawiają się w nowej kolejce filmy, które czekają na premierę w kinach. Uwagę trójmiejskich kinomanów - a pewnie też miłośników teatru - będzie przyciągać przede wszystkim film "Ewa".

Jest to debiut kinowy Ingmara Villqista, dyrektora Teatru Miejskiego w Gdyni, który wraz z operatorem Adamem Sikorą wyreżyserował dramat osnuty wokół dziejów miłości tak prawdziwej, że aż trudno w nią uwierzyć. W największym skrócie: on traci pracę na kopalni, ona stara się - wszelkimi sposobami! - zarobić na utrzymanie rodziny. Wzorowa matka i kochająca żona zrazu zaczyna od sprzątania mieszkań, a po pewnym czasie ucieka się do nierządu.

Kilka dni temu międzynarodowe jury (w którym nie zasiadał żaden polski juror) uhonorowało na festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu film Ingmara Villqista i Sikory nagrodą za debiut, ufundowaną przez marszałka województwa dolnośląskiego (40 tys. złotych). Villqist to, przypomnijmy, dyrektor gdyńskiego Teatru Miejskiego, znany dramaturg i reżyser teatralny. Twórcy "Ewy" natychmiast otrzymali zaproszenie na przyszłoroczny międzynarodowy festiwal w Monachium.

Zainteresowanie nie mniejsze budzi nowy, zrealizowany we współprodukcji polsko-niemiecko-francuskiej, film Małgorzaty Szumowskiej "Sponsoring", do którego reżyserka pozyskała paryską aktorkę Juliette Binoche, a także Krystynę Jandę i Andrzeja Chyrę. "Sponsoring" to historia dobrze sytuowanej dziennikarki magazynu "Elle", która pisze artykuł na temat prostytucji wśród studentek.
Wkrótce (17 września) odbędzie się premiera dramatu obyczajowego "Jestem twój" Mariusza Grzegorzka.

Bohaterka filmu to zagubiona trzydziestoletnia lekarka, która rzuca zakochanego w niej męża, poznaje przypadkowo młodego kryminalistę Artura, a ten zakochuje się w niej bez pamięci...
Od paru miesięcy trwa realizacja kilku polskich filmów wysokobudżetowych. To przede wszystkim superprodukcja "Bitwa Warszawska 1920", w reżyserii Jerzego Hoffmana, który ukaże przebieg wydarzeń znanych jako Cud nad Wisłą (Hoffman nie chce posługiwać się tym pojęciem, sugerującym, że zwycięstwo nad bolszewikami sprawił cud, a nie Józef Piłsudski).

Akcja filmu rozpoczyna się w maju roku 1920 podczas tzw. wyprawy kijowskiej, kulminację zaś osiąga w przełomowych dniach sierpnia, gdy wojska bolszewickie nacierają na Warszawę. Hoffman przybliży historyczne sylwetki Lenina, Trockiego i Stalina, członków PolRewKomu - Marchlewskiego i Dzierżyńskiego, a po stronie polskiej - Komendanta Józefa Piłsudskiego (w tej roli Daniel Olbrychski) oraz m.in. generałów Rozwadowskiego, Hallera i Sikorskiego. W postaci te wcielą się m.in. Jerzy Radziwiłowicz, Andrzej Seweryn, Wojciech Malajkat, Bartosz Opania, Olgierd Łukaszewicz, Zbigniew Zamachowski, Wiktor Zborowski, Wojciech Pszoniak.
Z myślą o widowni dziecięcej Wiktor Skrzynecki kręci film "Feliks, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa". Natomiast pod ziemię zapadła się ekipa filmu "Tajemnica Westerplatte", o którego losach od jakiegoś czasu nikt nic nie wie.

Kilka filmów znajduje się w zaawansowanej fazie produkcji. Jacek Bromski - twórca cyklu "U Pana Boga za..." - realizuje komedię "Uwikłanie". Temat do filmu pochodzi z książki Zygmunta Miłoszewskiego, opisującej przypadek pani prokurator, która prowadzi śledztwo w sprawie pewnej tajemniczej śmierci. W filmie wystąpi polska eksportowa modelka Joanna Krupa, słynna m.in. z dwukrotnej prezentacji swego wizerunku w amerykańskim "Playboyu".

O śmiałe przedsięwzięcie pokusił się Wiesław Saniewski (autor pamiętnego "Nadzoru"), który rozpoczął zdjęcia do polsko-niemiecko-amerykańskie- go filmu "Wygrany". Reżyser ma nadzieję pozyskać do filmu hollywoodzkich aktorów Harveya Keitela oraz Omara Sharifa. Obok nich wystąpi Paweł Szajda, znany z głównej roli męskiej w filmie Andrzeja Wajdy "Tatarak". Saniewski chce w "Wygranym" pokazać dzieje dziwnej przyjaźni dwóch osób, które wszystko różni i które teoretycznie nie powinny się nawet spotkać.
W przeddzień zdjęć jest Marek Koterski, szykujący dzieło pod tytułem "Baby są jakieś inne".

Małgorzata Cielecka
"Taniec śmierci. Sceny z Powstania Warszawskiego"
Dwunasty dzień Powstania Warszawskiego. Zafascynowani sobą Irena (Magdalena Cielecka) i Marek (Rafał Fudalej) usiłują przedostać się z obrzeży Warszawy do Śródmieścia. Ona to folksdojczka, która chce odnaleźć syna, harcerza, walczącego przeciw Niemcom. Marek chce dotrzeć do Ratusza, gdzie przebywa jego ojciec. Tworząc postać Marka reżyser inspirował się portretem poety Mirona, film łączy konwencję kina przygodowego i s-f.
Premiera jesienią 2010.

Cezary Pazura
"Weekend"
Kino akcji jako zwariowana komedia gangsterska. Debiutujący jako reżyser Cezary Pazura mówi w jednym z wywiadów nieskromnie, że oglądając własne dzieło sam nie może powstrzymać się od śmiechu. Bohaterami są Max i Gula, amatorzy łatwego życia, którzy trafiają w sam środek wielkomiejskiej dżungli. Lewe interesy, rosyjska mafia, skorumpowani policjanci. Na szczęście nie zabraknie pięknych kobiet, z Małgorzatą Sochą na czele. Max i Gula to Michał Lewandowski i Paweł Małaszyński.
Premiera 7.01.2011.

Małgorzata Foremniak Piotr Wereśniak
"Och, Karol"
Remake filmu sprzed 25 lat. Miłość, zazdrość i... pechowy amant. Tytułowy Karol prowadzi życie, o jakim marzy niejeden mężczyzna. Uwodzi, flirtuje - i sprawia, że piękne panie są w siódmym niebie. On kocha kobiety. Wszystkie bez wyjątku. Tyle że w domu nudzi się narzeczona, więc dom zamienia się w piekiełko... Plejada gwiazd, m.in.: Katarzyna Glinka, Tamara Arciuch, Małgorzata Foremniak, Anna Mucha. A obok nich Piotr Adamczyk, Wiktor Zborowski i Jan Frycz.
Premiera 7.01.2011.

Andrzej Saramonowicz
"Jak się pozbyć cellulitu"
Pierwsza, realizowana samodzielnie, komedia współtwórcy "Testosteronu" i "Lejdis". Dwie przyjaciółki - Ewa (Dominika Kluźniak) i Maja (Maja Hirsch) - poznają w SPA piękną masażystkę Kornelię (Magdalena Boczarska), która wystawia ich przyjaźń na próbę. Dzięki temu dziewczyny pojmują życiową prawdę: natrętny facet bywa gorszy od cellulitu. A pozbyć się takiego - jeszcze trudniej! Partnerami pięknych pań będą Rafał Rutkowski, Tomasz Kot i Cezary Kosiński.
Premiera 4.02.2011.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co widzom w najbliższym czasie szykują polscy twórcy filmowi - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto