Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas na usuwanie wraków z osiedli

inf.prasowa/Kaja Makowska
polskapresse
Trwa akcja usuwania wraków z ulic Szczecina. W ciągu pół roku ponad 130 wraków zniknęło z dróg publicznych. Od połowy maja przepisy pozwalają usuwać wraki także z dróg wewnętrznych, znajdujących się np. na osiedlach. Warunkiem jest postawienie przez zarządcę terenu znaku „strefa ruchu”.

Do czasu wprowadzenia przepisów wykonawczych do znowelizowanej ustawy "Prawo o ruchu drogowym" czyli do 14 maja br. akcja usuwania wraków mogła być prowadzona jedynie na drogach publicznych. Administratorzy terenów, zarządcy osiedli, którzy zgłaszali problem z porzuconym autem, byli informowani o tym, że straż miejska może jedynie ustalić właściciela wraku i poprosić go o usuniecie pojazdu.

Nowe przepisy wprowadziły wzór znaku drogowego „strefa ruchu” i zasady jego ustawiania. Jeśli taki znak zostanie postawiony na drodze wewnętrznej, to będzie oznaczyło, że na takiej ulicy obowiązują wszystkie przepisy ruchu drogowego. W takich miejscach policja i straż miejska może karać kierowców za wszystkie przewinienia. Decyzję o ustawieniu takiego znaku podejmuje zarządca lub właściciel terenu.

W „strefie ruchu” obowiązują więc również przepisy dotyczące usuwania wraków. Zgodnie z art. 50a Prawo ruchu drogowym pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub auto, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez staż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza.

Co mówią na ten temat liczby?

Od jesieni ubiegłego roku mieszkańcy Szczecina zgłosili telefonicznie do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz do Straży Miejskiej w sumie 299 pojazdów pozostawionych na terenie Miasta, które według zgłaszających są wrakami. Większość zgłaszanych przez mieszkańców wraków znajdowała się na parkingach osiedlowych. Najwięcej informacji pochodziło z dzielnic: Pogodno - 29, Drzetowo - Grabowo - 23, Bukowe-Klęskowo - 23, Gumieńce - 22 oraz Niebuszewo – 19.

Po interwencji straży miejskiej właściciele usunęli 93 pojazdy, a 7 naprawili. 61 spraw jest w toku. Na parking strzeżony usunięto 34 wraki. W przypadku 8 aut znajdujących się na parkingu brak możliwości ustalenia właściciela (pojazd zamknięty - brak dostępu do numeru nadwozia), kolejne 2 sprawdzane po numerze nadwozia nie figurują w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) oraz brak informacji o złożeniu w stosunku do nich deklaracji celnych, w stosunku do 2 wysłano zapytania do CEPiK-u a w stosunku do 22 wysłano powiadomienia do właścicieli o usunięciu pojazdu. Tylko trzy z usuniętych pojazdów po opłaceniu kosztów usunięcia i parkowania, zostały odebrane przez właścicieli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto