Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowe badania w Zabrzu: „Udarom można zapobiegać!”

mat. prasowe
mat. prasowe
Darmowe badania w Zabrzu: w środę na pl. Wolności stanie miasteczko medyczne, w którym będziecie mogli dowiedzieć się więcej o udarach i zbadać się. To akcja „Udarom można zapobiegać!”.

„Udarom można zapobiegać!” to ogólnopolski program edukacyjny, realizowany przez Stowarzyszenie „Udarowcy – Liczy się wsparcie” z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej. Służy on zwiększaniu świadomości, wciąż niestety bagatelizowanych przyczyn udaru mózgu, w tym tych kluczowych, związanych z układem krążenia. Odwiedzający mobilne miasteczka edukacyjne w 4 miastach Polski będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, porad i konsultacji lekarskich oraz dzięki interaktywnej mapie mózgu dowiedzieć się więcej o jego funkcjonowaniu, a także otrzymać materiały edukacyjne.

Darmowe badania w Zabrzu: „Udarom można zapobiegać!”

20 maja akcja odbyła się w Warszawie, a 21 maja w Toruniu. 27 maja będzie w Zabrzu (pl. Wolności), a 28 maja we Wrocławiu (skwer przed kościołem św. Marii Magdaleny, przy ul. Szewskiej). Mobilne miasteczka profilaktyki udarowej będzie można odwiedzać w godzinach 10:00 – 14:00.

W mobilnym gabinecie chętni będą mogli skorzystać z porad medycznych, sprawdzić poziom cukru we krwi oraz ciśnienie, a tym osobom, których wyniki badań będą odbiegać od normy, personel medyczny zaproponuje badanie EKG i konsultację kardiologa. Odwiedzający mobilne miasteczko edukacyjne będą mogli zobaczyć na specjalnie przygotowanej interaktywnej mapie jak funkcjonuje mózg i jakie są potencjalne zagrożenia wynikające z udaru. Dla wszystkich będą dostępne także materiały informacyjne na temat udaru – jego objawów i profilaktyki.

Udar mózgu jest statystycznie trzecią przyczyną zgonu i głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. W całej Europie z powodu udaru mózgu umiera rocznie około 1 250 000 osób. W Polsce co roku udar dotyka 70 000 osób (dochodzi do niego średnio co osiem minut), a 30 000 z jego powodu umiera. Choroba najczęściej dotyczy osób starszych, ale wiek nie zawsze jest najważniejszym czynnikiem ryzyka. Wiele schorzeń może zwiększać ryzyko wystąpienia udaru, w tym dysfunkcje układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i migotanie przedsionków. Wśród czynników ryzyka udaru jest także cukrzyca, otyłość, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu czy palenie tytoniu.

Eksperci szacują, że modyfikowalne czynniki udaru odpowiadają za ok. 90% ryzyka wystąpienia tej choroby1. W celu podnoszenia wiedzy na temat znaczenia profilaktyki udarowej organizowana jest kampania Stowarzyszenia „Udarowcy – Liczy się wsparcie”.

- Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że troszcząc się o serce dba także o mózg. Istnieje ścisły związek między ryzykiem udaru a chorobami układu krążenia. Świadomość społeczna w tym zakresie wciąż jest bardzo niska. Dlatego w ramach akcji „Udarom można zapobiegać!” zachęcamy wszystkich, by dowiedzieli się, co może wpływać na wystąpienie udaru mózgu i jak można przeciwdziałać tej chorobie – przekonuje Sebastian Szyper, Prezes Stowarzyszenia „Udarowcy – Liczy się wsparcie”.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto