Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domy siąsiedzkie w Sopocie. Skorzystaj z oferty integracji mieszkańców

Ewa Adruszkiewicz
Z oferty sopockich domów sąsiedzkich korzystać mogą zarówno mali, jak i nieco starsi mieszkańcy
Z oferty sopockich domów sąsiedzkich korzystać mogą zarówno mali, jak i nieco starsi mieszkańcy Mat. prasowe
Na terenie Sopotu działają obecnie trzy domy sąsiedzkie. To miejsca, gdzie sopocianie mogą wspólnie spędzać czas

Rysunek, warsztaty kulinarne, spotkania z dietetykiem, porady prawne. Słowem, dla każdego coś wyjątkowego. Do swoich podwojów sopockie domy sąsiedzkie zapraszają zarówno małych, jak i nieco starszych. Miejsca te mają nie tylko zapewniać mieszkańcom rozrywkę, ale przede wszystkim integrować, a nawet łączyć ze sobą pokolenia.

- Domy sąsiedzkie zostały stworzone z myślą o integracji międzypokoleniowej, szczególnie ważnej w przypadku osób starszych. Bogaty program oferowany mieszkańcom pozwala podjąć decyzję o wyjściu z domu czy spotkaniu z sąsiadami - tłumaczy Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu. - Możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, rozmowy o problemach życia codziennego, ale także dostęp do kultury, wymiana doświadczeń - wszystkie te czynniki zawierają się w idei działania domów sąsiedzkich.

Czytaj też: Dom Sąsiedzki na gdańskich Siedlcach już otwarty! [ZDJĘCIA]

Obecnie w mieście funkcjonują trzy takie miejsca, z czego jedno z nich - Dom Sąsiedzki Ce ntrum - ma dwie filie. Jedną w Dworku Sierakowskich, drugą w klubogalerii „Dwie Zmiany”. Pozostałe dwa domy sąsiedzkie to Dom Sąsiedzki Koc i Książka przy filii biblioteki nr 5, a drugi - Broadway. Ten ostatni zaczął się kształtować na początku roku.

- Najpierw badaliśmy potrzeby i zobaczyliśmy, że społeczność, która organizuje się przy filii nr 7 biblioteki oraz przy tamtejszej spółdzielni jest już sama z siebie bardzo aktywna. Ponieważ program każdego domu sąsiedzkiego jest dobierany do potrzeb danej społeczności, tu zdecydowaliśmy się na to, czego mieszkańcom brakowało - poradnictwa - mówi Justyna Mazur z biura prasowego sopockiego magistratu. - Dlatego od marca uruchamiamy zajęcia z dietetykiem. Ponadto, także w tym miejscu będą odbywały się spotkania z Rzecznikiem Konsumenta.

Jak tłumaczy Justyna Mazur, domy sąsiedzkie są miejscami kształtującymi lokalne społeczności, zbierającymi dobre praktyki, integrującymi mieszkańców i uruchamiającymi ich potencjał w bezpośrednich działaniach. Nastawione są na różnorodność osób i działań, pozwalają mieszkańcom „okolicy” się poznać, tworzą przestrzeń do integracji, nauki, wzajemnej pomocy. Aktywizują sopocian i wzmacniają lokalny kapitał społeczny poprzez uruchomienie.

- Domy sąsiedzkie prowadzone w centrum i na sopockich osiedlach oferują zajęcia grupowe tematyczne, artystyczne, informatyczne, fotograficzne, techniczne, poradnictwo obywatelskie oraz wspólną przestrzeń dla inicjatyw oddolnych - dodaje Justyna Mazur.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto