Donald Tusk nie wystartuje w wyborach prezydenckich

Premier nie będzie jednak kandydatem Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Szef rządu wcześniej przez wiele tygodni nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy zdecyduje się na start.
 M. Obara

Jeszcze w poniedziałek rzecznik rządu Paweł Graś mówił, że premier decyzję o tym, czy będzie startował w wyborach prezydenckich, czy nie, podejmie jeszcze zimą. Zapowiedział, że podjęcie tej decyzji jest "kwestią kilku tygodni".

Sam Donald Tusk mówił pod koniec grudnia, że sprawa jego udziału w wyborach prezydenckich jest kwestią bardzo odpowiedzialnej decyzji nie jego, jako "Donalda Tuska z jakimiś politycznymi marzeniami, tylko premiera polskiego rządu, który ma naprawdę jeszcze kawał roboty do wykonania".
- Dlatego w momencie, kiedy ta decyzja zostanie podjęta, nie będę nosił w sobie tej serdecznej tajemnicy, tylko natychmiast powiadomię o tym także opinię publiczną. To będzie niedługo - powiedział wówczas szef rządu.

Nagła decyzja ws. wyborów
CIR poinformował, że premier wygłosi oświadczenie ws. sprawie wyborów prezydenckich tuż przed ósmą rano. Wiadomość ta zaskoczyła wielu komentatorów, wiele osób wiąże ją z trwającym właśnie wystąpienie Mirosława Drzewieckiego przed komisją hazardową.

Opinie pomorskich polityków

Donald Tusk i tak wystartuje w tegorocznych wyborach prezydenckich - twierdzi europoseł PiS Jacek Kurski. Jest zdania, że dzisiejsza wypowiedź Donalda Tuska to zabieg socjotechniczny, którego polityk poseł PiS nie traktuje poważnie. Jego zdaniem premier postąpił tak, gdyż nie wie jeszcze, jakie będą efekty pracy komisji hazardowej i jak sam wypadnie, zeznając przed nią. "Tusk udaje, że interesuje się jedynie gospodarką i sprawami rządu, a tak naprawdę chodzi o przeczekanie trudnego politycznie czasu dla Platformy" - dodaje Jacek Kurski.

Podobnego zdania jest europoseł SLD Joanna Senyszyn. Jej zdaniem Donald Tusk w połowie roku zmieni decyzję i ogłosi, że będzie kandydował w wyborach prezydenckich. Jak powiedziała , premier zaprezentował się jako mąż stanu zatroskany o polską gospodarkę. "Poprawi to jego słabnące notowania i za jakiś czas usłyszymy, że naród błagał go o to, by jednak wystartował" - uważa Senyszyn. Jej zdaniem trzeba być "politycznie głuchym", by w oświadczeniu premiera dopatrzyć się rezygnacji z kandydowania.

Premier Donald Tusk powiedział, że Platforma Obywatelska wystawi swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Szef klubu PO Grzegorz Schetyna dodał, że decyzja w tej sprawie ma zapaść 16 maja na konwencji krajowej partii.

Poseł Platformy Obywatelskiej Tadeusz Aziewicz uważa, że marszałek Sejmu Bronisław Komorowski miałby duże szanse w wyściu o fotel prezydenta. Donald Tusk powiedział, że chce pozostać szefem rządu i przewodniczącym patrii. Wyjaśnił, że wymaga tego jego nowy plan polityczny, zakładający utrzymanie stabilności gospodarczej kraju.

Według szefa klubu Platformy Grzegorza Schetyny - marszałek Komorowski i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski - to najlepsi kandydaci na prezydenta z ramienia partii. Tadeusz Aziewicz uważa, że wielu działaczy PO ma szansę na wygraną, ale zaznacza, że Komorowski posiada wszystkie potrzebne przymioty. Podkreśla przy tym wysokie poparcie społeczne dla Platformy Obywatelskiej.

Dzisiejsza decyzja premiera wywołała krytykę i kpiny największej partii opozycyjnej. Działacze PiS uważają, że premier gra na zwłokę i za kilka miesięcy zmieni decyzję. Tadeusz Aziewicz nie zgadza się z tymi opiniami. Podkreślił, że pozostaje pod wrażeniem decyzji Tuska, ponieważ premier wybrał interes państwa.

red

  • IAR

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

14.03.2010, 12:26

Wszyscy co już rządzili!!1proszę zrezygnujcie dla dobra naszego Państwa!!!

12.02.2010, 01:18

Amerykanie mieli podobne problemy jak my ponad 50 lat temu, tyle też lat wynosi więc nasze społeczne zacofanie. Z gospodarczym jest nieco lepiej, ale wiadomo, że w krajach III świata prosperuje się lepiej. Tylko, że amerykanie mieli swoje sposoby na koniokradów, my zaś tego jeszcze nie potrafimy. No cóż, wielu Polaków zostało pozbawionych majątku.., tylko KOŃ pozostał....., i to nie każdemu. Jeśli więc nie zaczniecie działać teraz, wkrótce ukradną wam wszystkim i konia.

Czy warto dalej pozostawać w ignorancji i nie przejmować się wyborami? Media kłamią? A ileż to roboty przeczytać oprócz artykułów również komentarze do nich aby poznać zdanie społeczeństwa?

01.02.2010, 15:45

poprę każdego kto rozwiąże problem psich kup

31.01.2010, 15:06

Dość wstydu Kaszubom przynosi.Lenistwo, wodolejstwo, dziwna nowomowa, którą trudno tłumaczyć na zwykły język.Otoczenie "hazardowe" na szczytach władzy wokól premiera koledzy na posyłki lobby hazardowego

30.01.2010, 09:44

Z czym do Polaków?J u ż przestali wierzyć w cuda temu cudakowi! POwielanie hasła: NALEŻY-POWINNIŚMY-MUSIMY... wyświechtało się,zdezaktualizowało! Nie POmogą PObożne spojrzenia błazna w niebo,o nie! Kolejne tytuły mediów wskazują dobitnie"osiągnięcia"tego'rządu': Emerytura się oddala. Będziemy musieli pracować dłużej !!! Może to nałodowi wytłumaczy?!

29.01.2010, 20:02

Czytając wypowiedzi pod tym artykułem można wyciągnąć tylko jeden wniosek. Nasze władze na czele z Panem Tuskiem i Kaczyńskim doskonale reprezentują swój naród. Choć czasami błazenada jaka jest nieodzowną częścią naszej polityki nie jest w stanie odzwierciedlić poziomu głupoty jaki reprezentują niektóre wypowiadające się tu osoby.

29.01.2010, 19:27

[cyt="@-ka"]nigdy nie byłem sympatykiem wyjątkowo leniwego Chyżego Donalda, ale nie ma zgody na zamieszkiwanie w pałacu nikczemnego wzrostu amatora małpek[/cyt]

Donald oczywiście jest lepszy, bo ćpał w młodości.Ryży zawsze nienawidził Polaków (wystarczy przeczytać jego wystąpienia podczas zjazdu Kaszubów), jest historykiem z wykształcenia (ale nie wiedział, gdzie służył jego dziadek), nigdy nie splamił się poważną pracą (nie licząc wspinaczek na kominy), doprowadził do odwołania najlepszego po 89 roku rządu Jana Olszewskiego, jest facetem z tak zwanymi jajami (jak coś powie, jak coś obieca - to na mur), przed wyborami znał cenę jabłek(teraz nawet nie wie, jak żyją przeciętni ludzie. PiS miał rację pokazując w kampanii wyborczej PO, jako partię krętaczy, złodziei i tę, przez którą ludzie mają puste lodówki. Ryży mówi o oszczędzaniu, ryży mówi o wspieraniu polskiej gospodarki (a sam spędza urlop za granicą). Tak fałszywego faceta, to jeszcze w Polskim rządzie nie było (no może za wyjątkiem Buzka).

29.01.2010, 18:11

nigdy nie byłem sympatykiem wyjątkowo leniwego Chyżego Donalda, ale nie ma zgody na zamieszkiwanie w pałacu nikczemnego wzrostu amatora małpek

29.01.2010, 17:48

Twinky Winky, abstrahując od rzeczywiście niezbyt wysokiego momentami POziomu tej dyskusji, to Ty się rzeczywiście musiałeś na fioletową torebkę z którymś z Teletubisiów zamienić! I stąd te Twoje nawiedzone proroctwa, wypowiadane w pierwszej osobie? Ja, mnie , moje, czyś Ty intelektu Turbodymomenowi nie POzazdrościł?

29.01.2010, 17:40

To wszystko przez te wilcze oczy to jest jedyna męska decyzja w jego karierze.

29.01.2010, 17:32

I Cudotwórca III RP ogłosił iż ten cały Pałac do którego wzdychał z utęsknieniem przez całe życie ma On od dzisiaj w głębokim POważaniu!To siedlisko wszelkiego zła zasiedlone przez jednego z niesłusznych Kaczyńskich należałoby właściwie zburzyć do fundamentów a zarazę kaczyzmu emanującą z ruin wypalić do cna rozpalonym żelazem!Przemyślał wszystko dogłębnie i POstanowił POświęcić się pracy organicznej dla dobra swojego wiernego Narodu!Zostanie prostym Phemiehem i przeprowadzi swój lud z Zielonej Wyspy na Wzburzonym Morzu Kryzysu Światowego do Krainy Wiecznej Szczęśliwości.Aż tym niedowiarkom z UE kopary opadną z POdziwu dla jego Geniuszu,otrzymanego za dotknięciem Boga.W POlsce Żałoba Narodowa.W Świecie aż się zagotowało.Ja wierzyłem w dogmat Trójcy,Phemieh,Phezydent i Szef Platfohmy w jednym.A on nie wydolił?Phawdziwy Tuhbodymomen tak nie robi!Ale jeszcze jest nadzieja, nie załamujcie się wierni wyborcy (i wyborczynie, przepraszam).Za parę miesięcy, na liczne życzenia telewidzów oraz błagania wiernych wielbicieli, nasz Dyzma może zmienić zdanie!Jak to ma we zwyczaju!Ale jakby tak z phemiehowania zrezygnował?To chapeau bas!Usłysz Donald, jak Cię błaga Lud!E, tam, Ludu, nie wierz w taki cud!To byłby już nadmiar szczęścia na raz.Tego to nawet najtwardsi wielbiciele Słońca Kaszub mogliby nerwowo nie wytrzymać!I ilość zejść śmiertelnych mogłaby nam statystyki przyrostu naturalnego POprawić!Ale swoją drogą, muszę uczciwie przyznać że z naszym Jożinem z Bażin nie sposób się nudzić!

29.01.2010, 16:21

Bardzo dobrze Donek żeś odpuścił, bo marny z Ciebie premier i marny byłby prezydent. Do roboty się weźcie darmozjady jedne z Wiejskiej.

29.01.2010, 16:01

[cyt="Tinky Winky"]A moze tak to kogo innego wprowadzili w stan apatii bogobojno-narodowa frazeologia? Moze warto wziac lusterko, a potem dopiero rzucac texty o panienkach lekkich obyczajow? Moze jest odwrotnie? Moze tez jestes radiem sterowany???
Ja stoje bardzo twardo na nogach. Moge zyc tu, a moge w kazdej chwili gdzie indziej. Jak wroca karly to wybiore gdzie-indziej i bede wspolczul tym, ktorzy tu zostana
Kazdy polityk mami. Od wyboru do koloru... Jeden na nutke patriotyczna inny nieco liberalna. Tusk nie jest moim idolem. Ale w porownaniu z tym tzw polskim establishmentem jest czlowiekiem czynu i takim, ktoremu sie chce![/cyt]
Kaczyński mnie tak samo obchodzi jak Tusek chytrusek. Też stoję twardo na nogach. I w przeciwieństwie do ciebie nie muszę nigdzie wyjeżdżać, bo żyje mi się luksusowo. Jeśli Tuska nazywasz człowiekiem czynu, to bardzo ci współczuję. W przeciwieństwie do ciebie żyje już trochę na tym świecie i pamiętam doskonale wyczyny słońca Peru. Jedyne co mu się w polityce udało, to Nocna zmiana.

29.01.2010, 15:10

[cyt="wiking"]na szczęście żałosna parówo, czas takich POpaprańców jak ty powoli się kończy...[/cyt]
Posluchaj idola swego i cytuje 'spie...j dziadu" do Skandynawii albo naucz sie dyskutowac PiSiorze!

29.01.2010, 15:08

A moze tak to kogo innego wprowadzili w stan apatii bogobojno-narodowa frazeologia? Moze warto wziac lusterko, a potem dopiero rzucac texty o panienkach lekkich obyczajow? Moze jest odwrotnie? Moze tez jestes radiem sterowany???
Ja stoje bardzo twardo na nogach. Moge zyc tu, a moge w kazdej chwili gdzie indziej. Jak wroca karly to wybiore gdzie-indziej i bede wspolczul tym, ktorzy tu zostana.
Kazdy polityk mami. Od wyboru do koloru... Jeden na nutke patriotyczna inny nieco liberalna. Tusk nie jest moim idolem. Ale w porownaniu z tym tzw polskim establishmentem jest czlowiekiem czynu i takim, ktoremu sie chce!

29.01.2010, 14:18

[cyt="Tinky Winky"]I oto nowy Jan (z Czarnolasu???) nam sie narodzil... Zgrabny wierszyk, ladnie sie rymuje ale tresc niczym disco polo: tralalala lala sralalala lala... Ot ku uciesze plebsu z zascianka... Niskie potrzeby spelnione? Teraz tylko piwko pod kioskiem, ksiedzu dac na tacke, wlaczyc maryche w eterze i mozna odpoczac? Taka tresc - jaka klientela :-)
A propos miernotr z Pomorza; lepsze blizniaki z Zoliborza, co na [podworku sie nie skalali?
Dzisiaj Tusek-chytrusek na Politechnice Warszawskiej
wprowadzał małolatów w stan hibernacji
politycznej. Hibernacja polityczna (moja
teoria) to stan fizjologiczny organizmu polegający
na spowolnieniu procesów myślowych. Nawciska
dzieciom kitu, naobiecuje, rzuci trochę słów o
miłości i dzieciarnia, jak ćmy do światła, poleci
zagłosować na kandydata z PO.
Szkoda mi ciebie. Nie czujesz się jak panna lekkich obyczajów, co to plują jej w twarz a ona twierdzi że deszczyk pada. Wydaje mi się, że tusek cię zahipnotyzował. Obudź się chłopie, bo cię rozmienią na drobne.

29.01.2010, 13:56

na szczęście żałosna parówo, czas takich POpaprańców jak ty powoli się kończy...

29.01.2010, 13:48

I oto nowy Jan (z Czarnolasu???) nam sie narodzil... Zgrabny wierszyk, ladnie sie rymuje ale tresc niczym disco polo: tralalala lala sralalala lala... Ot ku uciesze plebsu z zascianka... Niskie potrzeby spelnione? Teraz tylko piwko pod kioskiem, ksiedzu dac na tacke, wlaczyc maryche w eterze i mozna odpoczac? Taka tresc - jaka klientela :-)
A propos miernotr z Pomorza; lepsze blizniaki z Zoliborza, co na [podworku sie nie skalali?
Fon: Twoj poziom wypowiedzi mozesz stosowac: a) w przedszkolu, b) stoczni (najlepiej gdanskiej), c) na zjezdzie rodzin radia M. Tam Cie zaakceptuja... Tutaj tylko poglebiasz swoj defekt mozgu - o ile wystepuje u Ciebie :D

29.01.2010, 10:32

Tinky Winky że Ciebie z Teletubis wypuścili? Mam nadzieje że torebki nie zapomniałeś...frajerze...

29.01.2010, 10:13

[cyt="Tinky Winky"]Hej narodowi katole, wikingowie i inne bezmozgi! Jak nie potraficie dyskutowac to lepiej posluchajcie - tylko czegos innego niz rozglosni dyrektora ojca (kogo? czego?) z Torunia!
Niestety zwykle miernoty nie potrafia nawet myslec w kategoriach panstwa obywatelskiego. Szacunek do innych (tym samym do siebie tez) jest dla nich zjawiskiem niezrozumialym - powyzsze wypowiedzi dobitnie swiadcza o ich bezmozgich autorach. Cieszcie sie, ze rzadzi Tusk i PO, i ze macie wzrost na 1.7%. Pogadajcie z Niemcami czy Francuzami - jesli bezmozgi potraficie :D A potem wypowiadajcie sie na tematy, ktorych i tak do konca nie zrozumiecie. Jestescie stworzeni do fizolstwa i gnicia w swoich zasciankowych srajdolkach... Hehehehe :-)[/cyt]
Każdy tuskomatoł
w ramach edukacji
będzie miał wszczepiony
program znanej stacji

Żeby wiedział biedak
co tam w trawie piszczy
Żeby znał instrukcję
jak się Polskę niszczy

A że ledwie widzi
bo oczy zamglone
to Szkło kontaktowe
będzie miał wszczepione

W szkiełku kontaktowym
instrukcje dostanie
Jak opluwać naród
co ma inne zdanie

Kaczyńskich opluje
bo to dzisiaj w modzie
Tuska - chociaż oszust
będzie kąpał w miodzie

Tusk mu pluje w gębę
i robi w balona
A on głośno krzyczy
doń z miłości kona

Takich to matołów
coraz więcej wokół
Że z tego nieszczęścia
łza się kręci w oku

29.01.2010, 09:44

Pewnym kandydatem na prezydenta widze twardego LODZIARZA i ŁAPOWNIKA Karnowskiego POprawnego skarbnika. POwodzenia salonku

29.01.2010, 09:29

[cyt="Tinky Winky"]Hej narodowi katole, wikingowie i inne bezmozgi! Jak nie potraficie dyskutowac to lepiej posluchajcie - tylko czegos innego niz rozglosni dyrektora ojca (kogo? czego?) z Torunia!
Niestety zwykle miernoty nie potrafia nawet myslec w kategoriach panstwa obywatelskiego. Szacunek do innych (tym samym do siebie tez) jest dla nich zjawiskiem niezrozumialym - powyzsze wypowiedzi dobitnie swiadcza o ich bezmozgich autorach. Cieszcie sie, ze rzadzi Tusk i PO, i ze macie wzrost na 1.7%. Pogadajcie z Niemcami czy Francuzami - jesli bezmozgi potraficie :D A potem wypowiadajcie sie na tematy, ktorych i tak do konca nie zrozumiecie. Jestescie stworzeni do fizolstwa i gnicia w swoich zasciankowych srajdolkach... Hehehehe :-)[/cyt]
Nieszczęściem Polski jest to, że rządzą nami miernoty z Pomorza.

29.01.2010, 08:52

Hej narodowi katole, wikingowie i inne bezmozgi! Jak nie potraficie dyskutowac to lepiej posluchajcie - tylko czegos innego niz rozglosni dyrektora ojca (kogo? czego?) z Torunia!
Niestety zwykle miernoty nie potrafia nawet myslec w kategoriach panstwa obywatelskiego. Szacunek do innych (tym samym do siebie tez) jest dla nich zjawiskiem niezrozumialym - powyzsze wypowiedzi dobitnie swiadcza o ich bezmozgich autorach. Cieszcie sie, ze rzadzi Tusk i PO, i ze macie wzrost na 1.7%. Pogadajcie z Niemcami czy Francuzami - jesli bezmozgi potraficie :D A potem wypowiadajcie sie na tematy, ktorych i tak do konca nie zrozumiecie. Jestescie stworzeni do fizolstwa i gnicia w swoich zasciankowych srajdolkach... Hehehehe :-)

29.01.2010, 08:42

sam sobie strzel w ten pedalski łeb durna cioto !

29.01.2010, 06:16

To bardzo zła decyzja złotoustego. Jako premier będzie miał większe możliwości do doprowadzania naszego kraju i społeczeństwa do ruiny. A tego większość ludzi nie wytrzyma. On nie nadaje się do rządzenia. To chłopczyk w krótkich spodenkach, który jest w trakcie dojrzewania emocjonalnego. Ja nie wierzę, w to co mówi. Już wiele razy zmieniał nieoczekiwanie zdanie. Być może, to jedna z form gry przedwyborczej. Za chwilę stanie przed kamerami, by oświadczyć; "nie chcem, ale muszem" wystartować dla dobra Polski i Polaków. On wszystko robi (proszę prześledzić jego przemówienia) dla dobra Polski i Polaków.
Jestem gotów (mimo coraz większego zubożenia) przyłączyć się do zrzutki narodowej, by dla dobra naszej ojczyzny i przeciętnych obywateli wypłacać Tuskowi dożywotnią emeryturę, pod warunkiem, że odejdzie z polityki. Dla dobra Polski i Polaków.