Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dopalacze. Mimo zakazu mefedron wciąż jest do kupienia

M. Sapkowska, A. Dampc
Lekarze ostrzegają, że nawet jedno zażycie dopalacza może mieć tragiczny finał.
Lekarze ostrzegają, że nawet jedno zażycie dopalacza może mieć tragiczny finał. Małgorzata Genca
W ubiegłą środę sprzedaż niebezpiecznego dla zdrowia dopalacza, mefedronu, została zakazana. Mimo to w internecie nie ma problemu ze znalezieniem tej substancji lub jej zamienników. 1 gram narkotyku można kupić już za 50 zł.

- Mefedron nie jest substancją dobrze znaną medycynie. A o każdej kolejnej odmianie wiemy coraz mniej - mówi dr Marek Wiśniewski z Pomorskiego Centrum Toksykologii. - Wchodzimy na białą kartę wiedzy medycznej.

Zakazami nie przejmują się sprzedawcy. - Dalej sprzedaję mefedron, tyle że już nie w sieci. Jak zrobi się gorąco, przerzucę się na jeden z zamienników - mówi diler z Gdańska.
[mp]
Internetowe strony, oferujące zmodyfikowany mefedron, przekonują z kolei, że jego działanie jest bardzo podobne do oryginału. - Jest trochę słabszy, jego działanie mija szybciej. Ale poza tym nie ma różnicy - twierdzi właściciel sklepu.

O problemie wie policja. - Jeśli trafiamy na podejrzaną substancję, kierujemy ją do ekspertyzy - informuje Błażej Bąkiewicz z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Jeśli badanie wykaże, że środek nie zawiera zakazanego związku, a jedynie podobny, to nie ma podstaw, żeby uznać go za nielegalny - dodaje.

Przykład Wielkiej Brytanii pokazuje, jak niebezpieczny może być mefedron. - Jest to czwarty najpopularniejszy narkotyk w tym kraju, zażywało go 10-20 proc. nastolatków - mówi prof. Jerzy Falandysz z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. - Dotychczas lekarze wiążą go z 27 zgonami.
Jest silnie uzależniający. - Po jego zażyciu mogą pojawić się halucynacje, paranoje, palpitacje serca, duże odwodnienie i wiele innych groźnych dla zdrowia objawów - ostrzega profesor.

To mogą jednak nie być jedyne skutki zażywania takich substancji. Wielką niewiadomą wciąż są długofalowe konsekwencje. - Nie ma żadnych badań naukowych na ten temat. Całą wiedzę czerpiemy z poszczególnych przypadków zatruć - wyjaśnia dr Wiśniewski.

Mefedron sprzedawany jest w postaci białego proszku, kapsułek lub kryształków. Jest chemicznie spokrewniony z amfetaminą. Bywa też porównywany z kokainą, ale co dokładnie oferują sprzedawcy - nie wiadomo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto