"Stop wykluczeniu społecznemu", "Dość seksizmu, dość kapitalizmu", "Dłuższy urlop dla tatusia" - te i kilkanaście innych haseł padały podczas sobotniego Solidarnego Marszu Kobiet. W samo południe uczestnicy wyruszyli z placu Solidarności i przeszli głównymi ulicami na plac Kobzdeja.

Manifestacja, w której wzięło udział ok. 150 osób miała spokojny przebieg. Co ciekawe, w marszu wzięło udział bardzo wielu mężczyzn, którzy podkreślali swoją solidarność z płcią piękną. W gdańskiej demonstracji udział wzięła m.in. posłanka Izabela Jaruga- Nowacka i Henryka Strycharska - Krzywonos.

- Coroczne manifestacje kobiet to burzenie murów między prawami człowieka a prawami kobiet. To dzień walki o prawa kobiet a nie o kwiatka. Jestem weteranką tych manifestacji. Dzięki nim ludzie nareszcie wiedzą, z jakimi problemami walczą kobiety - mówiła Izabela Jaruga - Nowacka.

Manifestantki nie zgadzają się na to, by kobiety otrzymywały niższe wynagrodzenie za tą sama pracę, którą wykonują mężczyźni i miały mniejsze szanse niż panowie na awans.

- Pamiętam rok 80. Podejmowałam wtedy decyzje za was. Chcę spełnienia obietnic z tamtych lat, w tym wprowadzenia płatnych urlopów macierzyńskich przez okres trzech lat ! - mówiła w czasie manifestacji Henryka Strycharska -Krzywonos.

Gdański Solidarny Marsz Kobiet odbył się w setną rocznicę ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kobiet.


Zdjęcia: Tomasz Bołt

Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ail (gość)

mała poprawka
-komunizm pochłonął około 150 mln. ofiar ta liczba pada w większości opracowań historycznych.
Tym paniom nie chodzi o socjalizm, (mam nadzieję) po prostu o prawa człowieka sobie walczą.
Podpinka lewackich środowisk trwa -Jaruga-Nowacka hahahaha
Kobieta też człowiek :)

Bolek (gość)

Najbardziej zbrodnicza ideologia w historii świata. komunizm pochłonął (do czasu napisania "Czarnej księgi komunizmu") 100 mln ofiar, faszyzm, podczas II wojny światowej pochłonął 60 mln ofiar. A do tego rzeź aborcji inspirowana głównie właśnie przez socjalistów - 1 mld ofiar. Dopóki socjalizm nie zostanie zakazany, nie będzie pokoju na świecie.

Wołodia (gość)

brawo kobiety! Już w XIX wieku odsyłany był na śmietnik historii. Reaktywować się mógł i to pod oszukiwańczymi na początku hasłam, w kilku zacofanych pod każdym względem państwach, które chcąc zmian, liczyły na nie wiadomo co.

gegroza (gość)

Gdy cały czas dzieli się ludzi na kobiety, mężczyzn, itp. To odwrotność solidarności !!

Więcej na temat: