Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drzewko za makulaturę 2018: Gdzie można oddać makulaturę i elektrośmieci? Sadzonki, które można otrzymać [lista]

opr. szal
Masz w domu zbędną makulaturę? Pozbywając się jej, zadbasz o środowisko i jednocześnie zyskasz sadzonki, z których w przyszłości mogą wyrosnąć piękne drzewa. Przed nami "Drzewko za makulaturę", coroczna akcja "Dziennika Bałtyckiego". W tym roku mamy wyjątkowo dużo sadzonek drzew i krzewów.

Każdy ma w domu stare gazety, niepotrzebne zniszczone już książki, zeszyty ze szkoły. Wszystko to teraz można wymienić na sadzonki. Aby otrzymać jedną, trzeba mieć 5 kg makulatury oraz kupon, drukowany w "Dzienniku Bałtyckim we wtorki, czwartki i soboty. Gazetę można kupić z kuponem także podczas akcji.
Partnerzy naszej akcji to: Lasy Państwowe, E.Leclerc, Leroy Merlin, Port Rumia Centrum Handlowe Auchan, Eko Dolina, WFOŚiGW w Gdańsku, International Paper, OPEC.

Gdzie czekamy na makulaturę:

21.04 (sobota) Starogard Gdański, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ul. Pelplińska 19, godz. 10.30-15.00
28.04 (sobota) Gdańsk, E.Leclerc (ul Obrońców Wybrzeża 1), godz. 10.00-13.00 [zbiórka makulatury]
28.04 (sobota) Gdańsk, parking Leroy Merlin (ul. Szczęśliwa 7), godz. 10.00-13.00 [zbiórka makulatury]
28.04 (sobota) Gdynia, Park Kolibki, godz. 10.00-13.00 [zbiórka makulatury]
28.04 (sobota), Rumia, parking przy Port Rumia CH Auchan/Leroy Merlin al. Grunwaldzka 108, godz. 10.00-13.00 [zbiórka makulatury]

Drzewko będzie można otrzymać także za elektrośmieci:
28.04 (sobota) Gdańsk, parking Leroy Merlin (ul. Grunwaldzka 309), godz. 10.00-13.00 [tu przyjmujemy tylko elektrośmieci]

"Drzewko za makulaturę" w Gdańsku w 2017:

Lista sadzonek, które będzie można dostać w tym roku:
Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia)
Duży krzew lub niewielkie drzewo dorastające do kilku metrów wysokości. Liście zielone
o czerwonych ogonkach i osi liściowej. Kwiaty białe, zebrane w baldachogrona, owoce dość duże, szkarłatnoczerwone, jadalne i niezawierające goryczki. Wymagania glebowe niewielkie - doskonale rośnie na wszystkich glebach. Stanowiska zarówno słoneczne, jak i półcieniste. Może być stosowany do zadrzewień krajobrazowych oraz w ogrodach.

Klon ginnala (Acer ginnala)
Rośliny osiągają wysokość do 10 m. Mają szeroką, zaokrągloną, gęstą i nisko osadzoną koronę i cienkie pędy. Roślina bardzo odporna na niskie temperatury i niekorzystne warunki środowiska (jedynie nie toleruje gleb zbyt wilgotnych).

Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium)
Zimozielony, rozłożysty krzew o wysokości do 1m. Kwiaty stojące, złotożółte, często czerwono nabiegłe, zebrane w wiechowate grona o długości 6-8cm. Owoce typu jagody, kuliste. Preferuje miejsca częściowo zacienione, zwykle na glebach zasobnych w próchnicę.

Wawrzynek wilczełyko odm. biała (Daphne mezereum L. fo. alba)

Krzew dorastający do m. o białych kwiatach i białych owocach. Wymaga miejsc cienistych lub półcienistych, gleb próchniczych stale wilgotnych, chętnie wapiennych, chłodnych. Nie znosi gleb suchych i nagrzewających się. Wytrzymuje spadki temperatur nawet do - 30°C. Kwitnie II-IV przed rozwinięciem się liści. Wszystkie części tej rośliny są silnie trujące.

Pigwowiec japoński (Chaenomeles Japonica)
Niski, szeroko rozłożysty, ciernisty krzew, wysokości do 1 m. Kwitnie w marcu do kwietnia. Kwiaty duże, średnicy do 3 cm, ceglastoczerwone. Owoce również dekoracyjne, żółte liście skórzaste, błyszczące, intensywnie zielone. Wspaniały krzew na niskie żywopłoty, zbocza, do nasadzeń grupowych, ale także do sadzenia pojedynczo. Krzew o niezbyt dużych wymaganiach, znosi pełne nasłonecznienie oraz półcień.

Berberys Thumberga (Berberis thunbergii )

Krzew o wysokości 1-1,5m. Gałązki kanciaste, kora czerwonobrunatna. Ciernie przeważnie pojedyncze, liście zebrane w pączki, osadzone w kątach cierni. Kwiaty żółte, pojedyncze lub zebrane w pączki. Preferuje stanowiska nasłonecznione.

Sosna czarna (Pinus nigra)
Drzewo do wysokości 40m, dwuigielna o sztywnych matowych igłach. Bardzo wytrzymała
na zanieczyszczenia powietrza. Wymaga gleb, wapiennych, rośnie również na suchych, ubogich glebach piaszczystych. Bardzo odporna na mrozy.

Świerk pospolity (Picea abies)

Drzewo o wys. 30-50 m korona stożkowa, regularna. Szyszki jasnoszare 10-15 cm. Ma szerokie zastosowanie poza leśnictwem np. w parkach lub zerdzewieniach. Wrażliwy na zanieczyszczenia i susze. Lepiej rośnie na glebach gliniasto-piaszczystych i piaszczysto-gliniastych. Wrażliwy na przymrozki i mało odporny na działanie wiatru. Dobrze znosi ocienienie.

Świerk kłujący (Picea pungens)
Drzewo o wys. 15-30m. Korona regularna. Szyszki wydłużone do 10cm jasnobrązowe. Wytrzymały na suszę, niską wilgotność powietrza i niskie temperatury. W naturalnym środowisku porasta także brzegi rzek i wilgotne, cieniste zbocza. Odmiany o srebrzystych igłach wymagają miejsc nasłonecznionych.

Brzoza brodawkowata (Betula pendula)
Drzewo szybko rosnące o wąsko stożkowatej koronie, białej korze pnia. Bardzo wcześnie rozwija liście wiosną. Dobrze rośnie w każdych warunkach. Jest odporna na suszę, zanieczyszczenia powietrza, mrozy. Wymaga stanowisk słonecznych. Polecana do sadzenia pojedynczo, w grupach i szpalerach.

Drzewko za makulaturę - jak posadzić drzewko

A co później zrobić z sadzonką? Ważne jest wybranie miejsca. Trzeba też uważać, żeby podczas sadzenia nie przesuszyć korzeni, a po posadzeniu udeptać dokładnie ziemię wokół, żeby nie zostawić powietrza w korzeniach. Na koniec obficie podlać. Uważajmy, żeby nie uszkodzić drzewa podczas dalszej pielęgnacji.
Nowo posadzone drzewa nie są stabilne, łatwo mogą się przechylić, a nawet wywrócić. Dlatego warto przywiązać je do palika. W pierwszym roku drzewa należy podlewać i odchwaszczać. Warto wyściółkować podłoże wokół pnia (warstwa kory o grubości 5-8 cm), co zmniejszy parowanie i utrudni wzrost chwastów. W kolejnych latach zasilamy je nawozem mineralnym lub kompostem. Można to zrobić dwa razy: wczesną wiosną i do połowy lipca. Istnieje duża grupa wyspecjalizowanych nawozów mineralnych, zwłaszcza do iglaków.

Co robimy z makulatury? - to warto wiedzieć

  • Światowa produkcja papieru wynosi rocznie ponad 300 mln ton. Uzyskanie tak ogromnych ilości papieru bez stosowania recyklingu nie byłoby możliwe. W 2015 roku każdy mieszkaniec Polski zużył 115 kg papieru.
  • Statystycznie każdy człowiek Ziemi zużywa rocznie ok. 50 kg papieru. Z jednej tony makulatury poddanej recyklingowi otrzymać można aż 900 kg papieru, czyli 9/10 części wsadu.
  • Papieru nie można przerabiać w nieskończoność bez pogorszenia jego właściwości. Aktualne możliwości technologiczne pozwalają na trzy- lub niekiedy czterokrotny przerób włókien celulozowych, bez utraty jakości papieru.
  • Odpady, jakie powstają w procesie recyklingu papieru, stanowią od 7 do 35 proc. całości dostarczone makulatury. Są one spalane lub składowane i przerabiane na inne produkty niż papier.
  • Recykling tony makulatury oznacza ogromną oszczędność energii - na wytworzenie z niej papieru potrzeba o 65 proc. mniej energii w stosunku do energii zużywanej w procesie produkcji papieru z włókien pierwotnych.
  • Recykling tony makulatury oznacza także znaczną redukcję zanieczyszczeń: wody o 35 procent i powietrza o 74 proc.
  • Tona makulatury pozwala oszczędzić około 17 drzew - tyle drzew byłoby wycięte, aby uzyskać równowartość papieru z niej wytworzonego.
  • Uznaje się także , iż powtórne wykorzystanie 1 tony papieru pozwala zaoszczędzić 26,5 tys. litrów wody, 1476 litrów ropy, ok. 7 metrów sześciennych miejsca na składowisku oraz tyle energii, ile jest potrzebne do ogrzania przeciętnego mieszkania przez pół roku.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto