Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwór Artusa w Gdańsku odzyska część dawnego wystroju [ZDJĘCIA]

red.
Wielka Hala Dworu Artusa z kompletnym wyposażeniem, 1893 r.
Wielka Hala Dworu Artusa z kompletnym wyposażeniem, 1893 r. mat. prasowe/Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Wiosna 2018 r. dla gdańskiego Dworu Artusa będzie okresem wielu zmian. Wówczas mają się zakończyć prace przy przedprożu od strony Długiego Targu - w Sieni Ekonomistów, a do wnętrz obiektu trafi części rekonstrukcji jego dawnego wystroju.

- Muzeum Historyczne Miasta Gdańska podpisało umowę z Bractwami Ławami Gdańskiego Dworu Artusa w Lubece, dzięki której do Dworu Artusa powrócą kolejne brakujące elementy jego wystroju - informuje dr Andrzej Gierszewski, rzecznik tej instytucji. - Ostateczny termin realizacji umowy pozostaje nieznany, ale na wiosnę 2018 r. do obiektu trafi część brakujących dzieł.

Dwór Artusa to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Głównego Miasta w Gdańsku. We wnętrzu obiektu muzealnego znajdują się zarówno oryginały i rekonstrukcje dzieł należących do pierwotnego wystroju. Te drugie to głównie wielkoformatowe obrazy, których nie udało się wywieźć w latach 1943-1945, albo te które zaginęły po II wojnie światowej. Według szacunku muzealników przywrócenie pierwotnych elementów w postaci replik to koszt około miliona złotych.

Tę kwotę niedługo pomniejszy koszty wykonania różnych replik. Na pierwszy ogień pójdzie replika rzeźby leżącego jelenia na ścianie zachodniej nad Ławą Św. Rejnolda, a docelowo części rzeźb należących do zespołu przedstawiającego Kąpiel Diany z metamorfozą Akteona, który znajdował się na wschodniej ścianie Dworu Artusa nad Ławą Malborską. Ten drugi składa się z malowidła oraz rzeźb: Akteona, sfinksa, Diany, dwóch nimf oraz dwóch psów.

– Mityczny Akteon był myśliwym z Teb. Ponieważ podpatrzył podczas kąpieli Dianę, rzymski odpowiednik Artemidy, czyli bogini łowów oraz płodności, został zamieniony w jelenia. Przemiana skończyła się tragicznie dla myśliwego. Został zagryziony przez własne psy. Dawni gdańszczanie umieścili to przedstawienie, aby powiedzieć, że los mężczyzny zależy od woli kobiety, co na tamte czasy, w męskim świecie epoki nowożytnej, było nie tylko przejawem humoru, co także odważną i świadomą deklaracją kto tak naprawdę rządzi światem – mówi Krzysztof Jachimowicz z MHMG.

Wykonanie repliki leżącego jelenia z autentycznym porożem i pomniejszych elementów herbu Polski oraz pomniejszych dekoracji zostanie sfinansowane przez Bractwa do kwoty 16,5 tys. Euro. Prezentacja dzieł autorstwa mistrza Stanisława Wyrostka ma się odbyć na wiosnę 2018 r.

W przypadku zespołu przedstawiającego kąpiel Diany sprawa jest nieco bardziej skomplikowana…

– Dzięki Bractwom ukończono rzeźbę sfinksa, natomiast rzeźbę Akteona wykonano dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obie wykonał mistrz Stanisław Wyrostek. Aby przywrócić „Kąpiel Diany…” należy dokładnie oszacować wartość wykonania brakujących replik, a te będą znaczne i przekraczają możliwości finansowe muzeum i bractw – ok. 300 tys. złotych. Muzeum i nasi partnerzy muszą znaleźć inne źródła finansowania. Niezależnie od tego jak szybko uda się je zebrać jesteśmy niezmierni wdzięczni Bractwom za dotychczasową, bezinteresowną pomoc i działania na rzecz dziedzictwa Miasta Gdańska. To w tej chwili jedyny partner Dworu Artusa – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

PERYSKOP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dwór Artusa w Gdańsku odzyska część dawnego wystroju [ZDJĘCIA] - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto