Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Niepodległości w Trójmieście. Biało-czerwone będą nie tylko flagi

Martyna Misiewicz
Rok temu na Paradzie Niepodległości w Gdańsku.
Rok temu na Paradzie Niepodległości w Gdańsku. P. Świderski/archiwum DB
Wspólna zabawa podczas Parady Niepodległości w Gdańsku stała się już tradycją. 11 Listopada coraz więcej mieszkańców świętuje ten dzień.

Msze, zabawy, parady, manifestacje - Polacy różnie obchodzą Dzień Niepodległości, ale czy wiedzą, czym jest to święto? Zapytani przez nas mieszkańcy Trójmiasta deklarowali, że są patriotami i o Dniu Niepodległości wiedzą niemal wszystko.

Tymczasem na szczegółowe pytania - czym jest patriotyzm i dlaczego obchodzimy ten szczególny dzień - odpowiedzi padło wiele i często... nie na temat.

Gdańszczanie po raz 10. wezmą udział w Paradzie Niepodległości (zobacz skąd wyruszą).

- Dzień Niepodległości obchodzimy 11 listopada, ale kiedy odzyskaliśmy niepodległość nie pamiętam i proszę nie pytać o zaborców - to zdanie Bartka, 24-letniego studenta.

Natomiast według Marty, uczennicy klasy szóstej, patriotą jest się wówczas, gdy miło myśli się o Polsce przynajmniej raz w tygodniu, zaś Piłsudski był... jednym z królów.

Krótkie więc przypomnienie: Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 Listopada - upamiętniając rocznicę odzyskania przez naród polski niepodległości w 1918 roku, gdy po 123 latach zaborów kraj znów powrócił na mapę Europy. Tego dnia Józef Piłsudski został dowódcą Wojsk Polskich, z ziem polskich zaczęły wycofywać się stacjonujące wojska rosyjskie, niemieckie i austriackie.

Teraz 11 Listopada jest dniem wolnym od pracy. Jak można świętować?
Gdańskie Stowarzyszenie SUM postanowiło walczyć z nudnym stereotypem tego święta, organizując Paradę Niepodległości w Gdańsku. Impreza tradycyjnie odbędzie się już po raz dziesiąty. Nie zabraknie patriotycznych biało-czerwonych barw i niespodzianek.

- Podczas parady wystąpią grupy rycerskie, m.in. husaria, Samodzielna Grupa Odtworzeniowa Pomorze z pojazdem pancernym - wylicza Lech Parell, główny organizator parady. Celem organizatorów była zmiana patetycznego Dnia Niepodległości w coś radosnego, w czym wszyscy mieszkańcy Trójmiasta mogą wziąć udział. Uczestnicy nie tylko ubierają biało-czerwone stroje, przypinają sobie kotyliony, ale coraz chętniej czynnie uczestniczą w paradzie. W tym roku patronem imprezy będzie admirał Arendt Dickmann, dowódca polskiej floty w bitwie pod Oliwą.

- W paradzie uczestniczę od początku i nie wyobrażam sobie innego spędzenia dnia 11 Listopada - zapewnia pani Ewa, mieszkanka Oliwy.

SPRAWDŹ, jak świętować będzie GDYNIA (program obchodów).

Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niepodległości, gdyby nie trudy wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą ojczyznę. Pomimo usilnych prób naszych nieprzyjaciół, którzy walczyli ze wszystkim, co wiąże się z naszym narodem, nie zdołano zabić ducha polskości. Z takiego założenia wychodzą starsi mieszkańcy Gdańska, którzy przywiązują dużą wagę do patriotyzmu.

- Obserwuję, co się dzieje w naszym kraju i boję się, że jak zabraknie starej gwardii, to zapomni się o naszych wartościach - żali się p.Bożena Nawrot z Gdańska. - Młodzi chcą się bawić zapominając o naszej tradycji. Od dziecka byłam uczona, że szanowanie ojczyzny jest najważniejsze i należy oddać cześć tym, którzy oddali życie za naszą niepodległości - dodaje.

CZEKAMY na ZDJĘCIA z tegorocznej parady.

Dzięki gdańskiej Paradzie Niepodległości mieszkańcy przekonują się do świętowania 11 Listopada.
- Miałem okazję uczestniczyć w paradzie w zeszłym roku, namówiła mnie do tego moja dziewczyna - opowiada Jakub Jastrzębski, student z Trójmiasta. - Początkowo byłem niechętny, bo Święto Niepodległości kojarzyło mi się tylko ze składaniem kwiatów pod pomnikami. Ale gdy zobaczyłem gdańską paradę, byłem w szoku. To tłumy wesołych ludzi zawiniętych w flagi, konie, zabytkowe samochody, wojsko! Taki Dzień Niepodległości lubię i w tym roku chętnie wstanę z łóżka na 9.30 - śmieje się Jakub.

Niestety, nie wszyscy młodzi ludzie podzielają zdanie Jakuba, uważając, że jest to zbędny dzień i należy zająć się problemami w polityce, zamiast bawić się w ideały, o których nic nie wiedzą.
- Dzień Niepodległości może i jest wyjątkowy w dziejach Polski - mówi Łukasz z Wrzeszcza.- Patriotą jestem, ale nie odpowiada mi sposób obchodzenia tego święta. W polskim kalendarzu jest zbyt wiele obchodów, które mnie przygnębiają, a jak młodzi chcą się bawić, to Kościół protestuje...

Ci jednak, którym Święto Niepodległości nie jest obojętne, mogą to podkreślić. Biało-czerwone barwy podczas parady uczestnicy chętnie malują sobie na twarzach. To także narodowe flagi na ulicach, domach, balkonach...

Wybierasz się na Paradę Niepodległości? A może w ogóle nie świętujesz tego dnia? Dlaczego? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzach pod tekstem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto