Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Pizzy. Będziecie świętować?

Ewa Żebrowska
123.rf
Czy pizza była w kosmosie? Owszem. 7 ciekawostek, których nie wiedzieliście!

Przepis jest prosty: ciasto, pomidory i dużo sera. Reszta to już dodatki, w zależności od upodobań. Wegetariańska, z dużą ilością mięsa, na cienkim albo grubym cieście – jaką wybieracie najczęściej? Sprawdzamy upodobania!

Polacy uwielbiają pizzę. Jednak nie tylko my nie wyobrażamy sobie bez niej życia – czy istnieje bardziej uniwersalne danie? Pizza jest dobra na kryzysowe sytuacje, na imprezę i gdy chcemy poprawić sobie nastrój. Oddanie ostatniego kawałka pizzy komuś to wyraz najszczerszych uczuć. Co może Was jeszcze zaskoczyć? Sprawdzamy.

1. Pizza Małgorzata / Margherita

Prosta i skromna wersja pizzy jest w istocie królewską. Dlaczego? Otóż gdy królowa Margherita di Savoia zwiedzała Włochy 1889 roku spróbowała chlebka z pomidorami, bazylią i mozzarellą, to od razu straciła dla niego głowę. To połączenie nazwano na jej cześć, a dzisiaj znajduje się ono w menu wszystkich pizzerii.

2. Ponad 40% Amerykanów przynajmniej raz w tygodniu je pizzę.

Wynika z tego, że jest ono w stałym menu sporej części mieszkańców Stanów. Jak w takich statystykach wypadają Polacy? Otóż pizzę je przynajmniej raz w ciągu miesiąca ponad 60% z nas. Odkąd pojawia się coraz więcej przepisów na pizzę na spodzie kalafiora albo z mąki bezglutenowej coraz więcej osób będących nawet na dość restrykcyjnej diecie może sobie na jej różne wersje pozwolić.

3. Kolebką pizzy jest prawdopodobnie Grecja
Chociaż uważa się, że jest to potrawa pochodząca z Włoch, to pierwsze chlebki, które posmarowane były ziołami i oliwą pochodzą od Greków. To Włosi jednak dopełnili dzieła dodając w późniejszym czasie do nich sos pomidorowy.

4. Pomidory uważano po przywiezieniu ich do Europy za trujące.
Czy wyobrażacie sobie, że na Waszym placku ich nie ma? To sos z nich jest bazą całości. Tuż po sprowadzeniu ich do Włoch w XVI wieku były one jednak uważane za trujące. Po ich zjedzeniu krew miała zamieniać się w kwas. Dobrze, że szybko się do nich przekonano.

5. Skąd wzięła się pizza hawajska?
Kwestia kontrowersyjna. Dyskusja o tym, czy na tym wspaniałym placku powinien znaleźć się ananas, można toczyć godzinami. Jedni będą tego bronić, inni mówić, że to się nie godzi. Gdybyście mieli wątpliwości – przywędrowała do nas z Kanady. Prawdopodobnie autorem tego „przepisu” był Grek, który akurat w tym kraju przebywał i stało się to w 1962 roku. Dyskusja na temat tego, że Kanada nie dała światu nic dobrego, pozostaje więc otwarta. Oczywiście z przymrużeniem oka.

6. Sos? Zapomnij.
W prawdziwej włoskiej knajpie sosu czosnkowego nie uświadczymy. Ewentualnie możemy dostać ten sam pomidorowy, którym pizzę posmarowano, bądź oliwę. W końcu jeśli mamy delektować się połączeniem pomidorów, sera i ziół, to bez przyćmiewania tego ketchupem czy czosnkiem.

7. Nieziemska pizza.
W 2001 roku ciasto odbyło podróż… w kosmos. Dostarczono ją na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Koszt dostawy? Ponad milion dolarów. Dlatego jeśli pizzeria, z której chcecie zamówić wydaje się Wam daleko, przypomnijcie sobie tę wyprawę.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto